Yeşil üretim zamanı

Enerji verimliliğine yatırım yapan şirketleri, bu şirketlerin ne tür projeler hayata geçirerek ne tür kazanımlar elde ettiklerini araştırdık.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeşil üretim zamanı
Akçansa, BASF, Borusan Mannesman, Yeşim Tekstil ve Ford Otosan... Bu şirketlerin her biri enerji verimliliğini gündemlerinin ana maddesi yapmış durumda. Üretimin tüm süreçlerinde kaynakları nasıl etkin kullanacaklarını inceleyerek işe başlıyorlar. Enerji kullanımını minimuma indirmek için fabrikalarında önemli projelere imza atıyorlar. Üretim cephesinde yapılan bu yatırımların karşılığı da kısa sürede alınıyor. Enerji verimliliğine duyarlı şirketler, atık enerji ya da suyu geri kullanarak çevreye daha duyarlı bir yaklaşım sergiliyor. En önemlisi maliyetlerini de ciddi oranda düşürüp kazançlarını katlamayı başarıyorlar. İş dünyası son dönemde sürdürülebilirliği sadece sosyal sorumluluk projelerinin bir parçası olarak görmüyor. İş yapmanın önemli bir aracı olarak kullanıyor. Örneğin çimento sektörünün güçlü oyuncusu Akçansa, Çanakkale fabrikasında atık ısıdan enerji geri kazanım tesisi kurdu. 42,8 milyon TL yatırım yapılarak devreye alınan bu tesisle şirket, ısıdan yılda 314 bin GJ enerjiyi geri kazanıyor. Bu oran da fabrikanın elektrik tüketiminin yüzde 30’una karşılık geliyor. Sadece Akçansa değil, üretimin çeşitli kollarında birçok şirket artık üretirken kazanma peşinde... Sürdürülebilirliğin yanında enerji verimliliğini gündemlerinin ana maddeleri yapan şirketler, üretimin tüm süreçlerinde kaynakları nasıl etkin kullanacaklarını inceliyor. Enerji kullanımını minimuma düşürmek ve çevreye bıraktıkları karbon ayak izini azaltmak için önemli projelere imza atıyorlar. Green Business enerji verimliliğine yatırım yapan şirketleri, bu şirketlerin ne tür projeler hayata geçirerek ne tür kazanımlar elde ettiklerini araştırdı.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
3 KAT BUHAR TASARRUFU

Dünyanın lider kimya şirketi BASF, dünya genelindeki enerji verimliliğini artırmak için sürekli olarak çalışıyor. Türkiye’de de şirket bu konuda oldukça aktif. 2011 yılında, BASF Türk Çayırova üretim tesisinde, bir enerji takımı oluşturdu. Farklı mühendislik formasyonlarında çalışanların oluşturduğu bu ekip, süreçten ısı geri kazanımı ile buhar tasarrufu, inverter yardımı ile elektrik motorlarının verimli kullanımı gibi alanlarda çalışmalar yürütüyor. BASF Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Kurumsal İletişim Direktörü Arzu Aksoy, çalışmaların sonucundan memnun olduklarını söylüyor. Bu sonuçlara ilişkin olarak, “Bu çalışmalar sayesinde tesisteki buhar ihtiyacının önemli bir bölümü doğalgaz kullanmadan karşılanıyor. Isı geri kazanımı projesi sayesinde, yaptığımız yatırımın 3 katı değerinde buhar tasarrufu sağlamayı başardık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz