Capital 2017 Ağustos başlıkları

İşte Ağustos ayının başlıkları...

31.07.2017 11:56:000
Paylaş Tweet Paylaş
Capital 2017 Ağustos başlıkları

KAPAK 

BÜYÜME YENİDEN İVME KAZANDI 

Capital500 şirketleri 2016 gibi zor bir yılda müthiş bir performans gösterdi. Türkiye’nin en büyük 500 özel şirketi nominal olarak yüzde 11 büyürken kârlılıklarını yüzde 11 artırdı.

SÖYLEŞİ 

BOYNER’İN 2021 PLANI

Cem Boyner, yeni ortaklıklarla daha hızlı büyüme peşinde. Boyner, internet gelirlerinin payını ise yüzde 15’ten yüzde 40’a çıkarmayı planlıyor.

“ENERJİ İŞLERİMİZİ ÇEŞİTLENDİRECEĞİZ”

2 yılın ardından ilk röportajını Capital’e veren Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, enerji yatırımlarında çeşitliliğe gideceklerini, alternatifleri değerlendirdiklerini söylüyor.

“PAZAR DOYDU AMA BÜYÜME SÜRÜYOR”

BSH Türkiye, Orta Doğu, Afrika ve BDT Bölge Başkanı Norbert Klein, Türkiye’deki büyümeyi bölgelerindeki gelişmekte olan pazarlara taşıyacaklarını belirtiyor.

“KÂRLILIK DÜŞÜYOR, KONSOLİDASYON YAKIN”

“Gayrimenkulde liderliği hedefliyoruz” diyen Tahincioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu’na göre kârlılıkların düştüğü sektörde konsolidasyon oldukça yakın…

ARAŞTIRMA 

SIÇRAMA SIRLARI! 

En büyük 500 içinde en fazla sıçrama yapan şirketleri araştırdık. İlk sırada 174 basamak birden yükselen Zorlu Enerji bulunuyor. Onu AE Elektropanç ve Erser Grup izliyor.

İLK GİRİŞ HEYECANI!

“Türkiye’nin En Büyük 500 Şirketi” arasına girmek iş insanları için önemli bir eşik. Listeye giren şirketlerin yöneticileri listeye girdikten sonra sorumluluklarının daha fazla arttığını söylüyor.

YENİ TESİS HESAPLARI

Son 10 yılda yeni tesis yatırımında tutucu davranan şirketler kapasite artırımına ağırlık verdi. Pek çok sektörde ise yeni kapasitelerin devreye alınması bile riskli olarak değerlendiriliyor.

BÜYÜK GİDER OPERASYONU!

Tasarrufa odaklanan şirketler verimlilik artışı ve yeniden yapılanma sayesinde yüzde 15’e kadar giderlerini azaltmayı başardı. Hedefleri giderleri yüzde 20’ye kadar düşürmek.

FİKİR YARIŞI

Yaratıcı fikirlere kucak açmayı kurum kültürü haline getiren şirketleri araştırdık. Eczacıbaşı, Anadolu Grubu ve Yıldız Holding yaratıcılığı teşvik etmekte ilk sıralarda yer alıyor.

YÖNETİM 

ALIM SÜRESİ KISALIYOR! 

Artan işsizlik işe alım süreçlerini kısalttı. Migros’tan Koton’a kadar pek çok büyük şirket 5 yıl öncesine göre boş pozisyonlarını daha kısa sürede doldurmaya başladı.

İSTİFANIN EN DOĞRUSU

CEO ve C seviye yöneticilerde istifa hem şirket hem istifa eden için iyi yönetilmezse büyük bir travma yaratıyor. İstifaların az hasarla atlatılması için sürecin iyi yönetilmesi gerekiyor.

YARATICILARIN KEŞİF SIRLARI

“Yaratıcı anlar” nasıl oluşuyor? Ağ ve Kelebek: Yenilikçi Düşünme Sanatı ve Uygulaması adlı kitaptan yenilikçi ve yaratıcı bireyler olmanın satır başlarını çıkardık.

ODASIZ CEO’LAR

Makam odası olmayan CEO ve patronların sayısı artıyor! Açık ofis çalışan iş insanları arasında Sütaş’ın sahibi Muharrem Yılmaz’dan Abdullah Kiğılı’ya kadar pek çok isim var.

FİNANS/BORSA

REKABETTE YENİ NORMAL

Bankacılıkta rekabet boyut değiştiriyor. Yeni dönemde sektörde şubeleşme eğiliminin küçük oyunculardan ve katılım bankalarından gelmesi bekleniyor.

“PAY ALMA PLANI YAPMIYORUZ”

1 milyar doları aşan aktif büyüklüğe ulaşan Turkish Bank’ın genel müdürü Mithat Arıkan, bu yıl ticari ve KOBİ kredilerini yüzde 30-35 artırmayı planladıklarını belirtiyor.

“KGF” OYUNU DEĞİŞTİRECEK

Leasing sektöründe KGF destekli işlemlerin bu yılın ikinci yarısında sektör cirosuna yüzde 3-5 büyüme getireceği düşünülüyor. Asıl etki ise 2018’de bekleniyor.

“DÜŞÜK TAVAN FİYAT SEKTÖRÜ AŞAĞI ÇEKTİ”

Kârlılığın bu yıl, 2016’ya göre daha düşük olacağını söyleyen Anadolu Sigorta Genel Müdürü İlhami Koç, zorunlu trafik sigortasındaki düşüşün hızlandığını belirtiyor.

KONJONKTÜR 

BÜTÇE AÇIĞINA DİKKAT!  

Artan bütçe açığının geçmiş yıllara göre detaylı analizini çıkardık. Bütçe açığında ipin ucu elden kaçarsa kontrol altına alınması 2001 krizi sonrasındaki kadar kolay olmayabilir.

 

RICHARD BRANSON

PROJEKSİYON 

İNSANLAR

ŞİRKET DOKTORU

10 SORU

İŞ’TE ANADOLU

MEDIAPULSE

DİJİTAL CEO

ZİRVE YOLU

PAZARLAMA

FINANCE SUITE

KİTAP

KİŞİSEL YATIRIM

 

 

GÖRÜŞLER

Ian Bremmer/ FEDERAL SİSTEM TRUMP’IN ELİNİ ZAYIFLATIYOR MU?

Mehmet Öğütçü/ BÖYLE GİDERSE AB RÜYASI BİTEBİLİR

Yiğit Kulabaş/ NOTADAN DATAYA – MÜZİK VE BLOCKCHAIN

David Bork/  AİLE ŞİRKETLERİNDE HALEF TAYİNİ

Al Ries/ B2B’NİN PAZARLAMA DÜNYASI

Ali Özgenç / SİGORTA SEKTÖRÜNDE İNOVASYON

Mehmet Gerz / BORSA’YA GİRMEK İÇİN GEÇ Mİ?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz