Capital 2018 Eylül başlıkları

İşte Eylül ayının başlıkları...

3.09.2018 10:36:000
Paylaş Tweet Paylaş
Capital 2018 Eylül başlıkları

KAPAK 

GLOBAL FIRSAT AVI 

Cirolarına göre yurt dışında kurulu 50 büyük Türk şirketini sıraladık. Birinci 4,7 milyar dolar cirolu Pladis, onu Renaissance Construction ile Arçelik’in şirketi Ardutch B.V izliyor.

SÖYLEŞİ

ŞAHENK’İN YENİ DOĞUŞ’U 

Doğuş Holding’in patronu Ferit Şahenk “yeni” hayatını Capital’e anlattı. Şahenk, merkez yerine cepheden yönetim, akıcı karar alan yapılar ve işin özüne göre yapılanma konularına odaklandığını söylüyor.

“KÜRESELCİLİK BAŞARISIZ OLDU” Siyasi risk araştırma ve danışmanlık şirketlerinden Eurasia Group’un başkanı Ian Bremmer ile global krizin Türkiye etkilerini konuştuk. Bremmer, krizi asıl fırsata çevirenin Çin olacağını söylüyor.

YATAŞ’IN 2020 PLANI

Divan’ı satın alan Yataş’ın CEO’su Nuri Öztaşkın, yurt dışında büyüme konusunda iddialı. Öztaşkın, yılda 100 yeni mağaza açarak 2020’de 2 milyar TL ciroya ulaşmayı hedefliyor.

“PARA KAZANIRSAK YATIRIM YAPACAĞIZ”

Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanefi Öksüz, “Türkiye’de sanayicilik yapmak kolay değil, az kazanırsak da ara veririz yaşamaya çalışırız” diyor.

ARAŞTIRMA 

ERTELEME ENDİŞESİ! 

Başta konut olmak üzere otomotiv, beyaz eşya ve mobilyada yılın ilk 6 ayında alım talebi yüzde 50’ye varan oranlarda ertelendi. Yılın devamında da talepteki ertelemenin sürmesi bekleniyor.

 “KÜRESELCİLİK BAŞARISIZ OLDU”

Siyasi risk araştırma ve danışmanlık şirketlerinden Eurasia Group’un başkanı Ian Bremmer ile global krizin Türkiye etkilerini konuştuk. Bremmer, krizi asıl fırsata çevirenin Çin olacağını söylüyor.

YATAŞ’IN 2020 PLANI

Divan’ı satın alan Yataş’ın CEO’su Nuri Öztaşkın, yurt dışında büyüme konusunda iddialı. Öztaşkın, yılda 100 yeni mağaza açarak 2020’de 2 milyar TL ciroya ulaşmayı hedefliyor.

“PARA KAZANIRSAK YATIRIM YAPACAĞIZ”

Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanefi Öksüz, “Türkiye’de sanayicilik yapmak kolay değil, az kazanırsak da ara veririz yaşamaya çalışırız” diyor.

ZOR DÖNEMİN EN HIZLILARI

Perakende sektöründe en fazla mağaza indirim marketlerinde bulunuyor. A101 7 bin 200 mağaza ile ilk sırada yer alırken onu sırasıyla BİM, Şok, Migros, CarrefourSA izliyor.

DAĞITIM YARIŞI!

Pazarda öne geçmenizi dağıtım ağınızın ne kadar güçlü olduğu belirliyor. Yaptığımız araştırmaya göre Türkiye’de en büyük 25 dağıtım devinin ulaştığı nokta sayısı 2,5 milyonu geçiyor.

YÖNETİM

SEYAHATTEN BESLENENLER

İş dünyasında birçok isim yurt dışında tanık olduğu yenilikleri kendi işine taşıyor. Yurt dışında CEO ve iş insanlarını en çok etkileyen ve yeniliklere imza atmalarına neden olan yenileri araştırdık.

GATES’İN ÖNERDİĞİ YÖNETİM MODELİ

Bill Gates’in hayatında önemli bir yeri olan risk sermayesi şirketi Kleiner Perkins’in kurucusu John Doerr, “Zor hedefler, kolay hedeflere göre verimliliği daha olumlu yönde etkiler” diyor.

           

FİNANS

“LİG ATLAMAYI HEDEFLİYORUZ”

Burganbank Genel Müdürü Murat Dinç, bu yıl sonunda yüzde 30’a yakın büyüme hedeflediklerini belirterek 5 yıl içinde lig atlamak istediklerini söylüyor.

ANADOLU HIZLANIR MI?

Bankacılıkta 5 yıl sonra kredilerin 47-50’sinin Anadolu’dan geleceği öngörülüyor. Finansta da benzer tablo var. Sigortadan leasinge şirketler Anadolu’nun payını artırmayı planlıyor.

“BÜYÜMEDE ZORLANIYORUZ”

Büyümede zorlandıklarını söyleyen Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, 2018’de sektördeki fon büyüklüğünün 90 milyar TL’yi aşacağını öngörüyor.

“UZUN DÖNEMDE KÂR ETMEK ZOR”

Filolarında 6 bine yakın azalma olduğunu belirten Çelik Motor Genel Müdürü Özgür Maraş, şirket olarak faizler dolayısıyla küçülmeyi göze alarak fiyatlarını artıklarını söylüyor.

 

ÖZEL BÖLÜM

MIT

GELECEK&TRENDLER

YAŞAM

EXPAT

 

BÜYÜK ARAYIŞ! 

CEO’ların büyük kısmı kabul etmese de piyasanın nabzını tutmak adına iş tekliflerini es geçmiyor. Beyin avcılarının portföyünde 600’e yakın CEO aktif olarak iş tekliflerine açık bekliyor.

KONJONKTÜR 

EKONOMİDE KRİZ KORKUSU 

Şiddetli döviz kuru artışı karşısında hükümetin ciddi önlemler alması gerekiyor. Özellikle para politikası faizinde büyük bir artış ve dış politikadaki sorunların çözümü şart gibi görünüyor.

RICHARD BRANSON

PROJEKSİYON

İNSANLAR

KİTAP

ŞİRKET DOKTORU

NEVZAT AYDIN

10 SORU

DİJİTAL CEO

FUTURE TECH

ZİRVE YOLU

MEDIAPULSE

İŞ’TE ANADOLU

FINANCE SUITE

KİŞİSEL YATIRIM

 

GÖRÜŞLER

Ian Bremmer/ ULUSLARARASI DÜZENDE TEHDİT

Yiğit Kulabaş/ A PLANI – DALGA ETKİSİ

Mehmet Öğütçü/ “BÜYÜK OYUNU İYİ KAVRAMALIYIZ”

Ahad Ahridi / MARKANIZIN AMACI NE? 

Ali Özgenç / “YENİ YAKA” İŞLER

Mehmet Gerz / MALEZYA ÖRNEĞİ Mİ GÜNDEMDE?

John A. Davis AİLE ŞİRKETLERİNDE DEĞİŞİM


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz