Capital'de bu ay

İşte Kasım ayının başlıkları...

2.11.2016 10:48:550
Paylaş Tweet Paylaş
Capital'de bu ay

KAPAK
KADIN DOSTU ŞİRKETLER
“Kadın Dostu Şirketler” araştırmamızın 4’üncüsünü gerçekleştirdik. Bu yıl listenin zirvesinde LC Waikiki, İş Bankası ve Yapı Kredi yer alıyor.

 SÖYLEŞİ

“BİR DÜNYA DEVİNİ SATIN ALABİLİRİZ”

Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, yurt dışında satın alma fırsatlarını araştırıyor. Kibar, “Alüminyumda dünya devi bir şirketi satın alabiliriz” diyor.

“GLOBAL GİRİŞİMCİ ÇIKARABİLİRİZ”

Endeavor Türkiye Başkanı Emre Kurttepeli’yle Türkiye’de girişimciliğin geliştirilmesi için ne yapılması gerektiğini konuştuk. Kurttepeli, “Global girişimci çıkarabiliriz” diyor.

“ENERJİDE KAPASİTEMİZİ 4 KATINA ÇIKARACAĞIZ”

Dünyanın önde gelen enerji yatırımcılarından Galatasaray Spor Kulübü’nün eski başkanı Ünal Aysal’la başta İran olmak üzere 2017’de başlayacağı enerji yatırımlarını konuştuk.

GELECEKTE NE OLACAK?

Gelecek analisti Prof. Jorgen Randers’a göre üretimdeki coğrafi kayış sürecek. İşsizlik ve eşitsizlik ise ABD gibi ülkelerde büyük sorunlar yaratacak.    

ARAŞTIRMA

SANAYİCİ NE YAPACAK?

Kârlılığın düşmesinden maliyetlerin artmasına, talebin daralmasından vadelerin uzamasına kadar sanayiciler üretimdeki tıkanıklığı aşmak için çözüm arıyor.

YENİ BÜTÇE HESAPLARI

Belirsizlik ortamı bütçelerin hazırlanmasını geciktirdi. Yaptığımız araştırma büyük şirketlerde dahi 2017 bütçelerinin tamamlanmasının kasım ya da aralık sonunu bulacağını gösteriyor.

ZORLANMA SİNYALLERİ!

 Perakendede talep daraldı, ziyaretçi sayısı azaldı. Hep büyümeden ve yeni açacakları mağazalardan söz eden perakendeciler kapattıkları mağazalarla gündeme geliyor.

BÜYÜMEYE ‘YENİ’ ETKİSİ

Son 3 yılda girilen yeni kategorilerin ciroya katkısını araştırdık. Portföyüne yeni kategori ekleyen pek çok şirket, cirosunun yüzde 50’ye yakınını bu alanlardan elde etmeye başladı.

LOJİSTİĞİN 2017 PLANI

Ambargonun kalkmasıyla canlanan İran pazarı ve Rusya ile ilişkilerin düzelmesi, lojistik devlerinin yüzünü güldürdü. 2017’de sektörün yüzde 15-25 bandında büyümesi bekleniyor.

 YÖNETİM

CEO NELERİ DELEGE ETMİYOR?

Öyle hassas konular var ki CEO’lar onları asla delege etmiyor. Bunlar kimi için şirket içi iletişim, kimi için kilit işe alımlar, kimi için de önemli finansal kararlar olabiliyor.

YARININ İK GERÇEKLERİ

İK alanında, unvanlardan hiyerarşiye birçok başlıkta köklü dönüşümler yaşanıyor. Uzmanlara göre şirketlerin trendleri doğru okuyup değişim rüzgarını yakalamaları gerekiyor.

ALTIN  VEDA!

Milyonlarca doları bulan “golden handshake” çıkış paketleri, Türkiye’de de yaygınlaşıyor. Şirketlerin hedefi işten ayrılan CEO’yla dost kalmak ve bir süreliğine rakibe gitmemesini sağlamak.

GELECEĞE YÖN VERECEK 12 ANA GÜÇ

Günümüzün en ünlü teknologlarından Kevin Kelly’yle geleceğimizi şekillendirecek 12 teknolojik gücü konuştuk. Kelly, “Başlangıç daha yeni başlıyor” diyor.

 FİNANS

KRİTİK DÖNEMBankacılık sistemi yeni kaynak yaratmada hız kaybediyor. Limitli kaynaklara rağmen bankacılıkta kredilerde gidilecek yol var mı? Bu sorunun yanıtını araştırdık.

“HEDEF ORTA ÖLÇEĞE ÇIKMAK”

16 ay önce kurulan Ziraat Katılım’ın genel müdürü Osman Arslan’ın hedefinde KOBİ’ler var. Kullandırılan fonlardan yüzde 20 pay alan KOBİ’lerin yüzde 40 paya çıkmasını hedefliyor.

“BÜYÜME 2017’DE CANLANABİLİR”

İş Leasing Genel Müdürü Hasan Bolat, yılın son çeyreğinde ertelenen yatırımların hayata geçeceğini belirterek “2017 için de TL bazında yüzde 11 büyüme öngörüyorum” diyor.

 KONJONKTÜR

EKONOMİDE 2017’NİN GÖRÜNÜMÜ

Ekonominin 2017 görünümü mercek altına aldık. Hükümetin kamu harcamalarında gaza basmaya devam etmesi, bütçe açığının hedeflenenden daha fazla artmasına neden olabilir.

 RICHARD BRANSON

KİTAP

İNSANLAR

PROJEKSİYON

ŞİRKET DOKTORU

10 SORU

İŞ’TE ANADOLU

MEDIAPULSE

DİJİTAL CEO

ZİRVE YOLU

PAZARLAMA

FINANCE SUITE

KİŞİSEL YATIRIM

GÖRÜŞLER

Ian Bremmer/ TRUMP BAŞKAN OLURSA…

David Bork / ??????

Mehmet Öğütçü/ MUSUL HAREKATI’NIN ARDINDAKİ ENERJİ DENGELERİ

Yiğit Kulabaş/ DÜĞMELERİN İNTERNETİ

Al Ries/ GLOBAL MARKA TEK STRATEJİ UYGULAR

Ali Özgenç / MAKER HAREKETİ

Fatih Öğün/ FINTECH ENTEGRASYONUNDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Mehmet Gerz / DOĞRU KARAR YANLIŞ AÇIKLAMALARDAN ZARAR GÖRDÜ


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz