Capital'de bu ay

İşte Aralık ayının başlıkları...

27.12.2016 15:26:090
Paylaş Tweet Paylaş
Capital'de bu ay

KAPAK

ZOR YARIŞ

500’den fazla şirketten 1.584 yönetici katılımıyla “Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri” araştırmasını gerçekleştirdik. Araştırmanın 16’ncı yılında “en beğenilen” Koç Holding oldu.

 
SÖYLEŞİ

“YURT DIŞINA ODAKLANDIK”

Yurtdışına odaklanan Acıbadem Sağlık Grubu Başkanı ve CEO’su Mehmet Ali Aydınlar’ın radarında Sırbistan, Rusya ve Ukrayna pazarları bulunuyor.

“GLOBAL İNOVASYONU TÜRKİYE’YE GETİRECEĞİZ”

Unilever Türkiye’nin yeni başkanı Harm Goossens, “2017 planlarımızda büyüme ciddi bir yer tutuyor” diyor. Goossens, global inovasyonu Türkiye’ye getireceklerini söylüyor.

EFSANE GURUDAN DEMOKRASİ DERSLERİ

Modern pazarlamanın duayeni Philip Kotler, kapitalizmin sadece zenginler için değil, tüm gelir grupları için işler duruma gelmesi halinde ekonominin büyüyebileceğini belirtiyor.

“SATIN ALMALARLA AVRUPA’DA BÜYÜYECEĞİZ” 

Avrupa’da satın almalara devam edeceklerini söyleyen Ziylan Grubu Başkanı Mehmet Ziylan, “Önümüzdeki 3-4 yılda 10 milyar TL’ye ulaşacağımızı rahatlıkla görüyoruz” diyor.

“AKILLI TEKNOLOJİ DEĞİŞİMİ GELİYOR”

 Ayşegül İldeniz, Silikon Vadisi’nin en parlak şirketlerinden Silver Spring Networks’ün COO’su oldu. İldeniz, yeni işini “Sıfırdan yeni bir macera” diye tanımlıyor.

“BÜYÜK VERİ KULLANMAYAN SONUNDA BATAR”

Veri analisti Dr. Madassar Manzoor, büyük veriyi kullananla kullanmayan arasındaki makasın açıldığını belirterek büyük veriyi kullanmayan şirketlerin sonunda batacağını belirtiyor.

 

ARAŞTIRMA

ZİRVE’NİN 2017 ROTASI

Arçelik’ten Garanti’ye, Koç’tan Eczacıbaşı’na kadar Türkiye’nin en beğenilen şirketleri 2017’de hangi stratejilere odaklanacak? Nasıl adımlar atacak? Yanıtı, araştırmamızda…

YENİ YIL PLANLARI

50 farklı sektörde yeni yıl planlarını araştırdık. Bunlardan 17’sinde tek haneli büyüme hedeflerinden bahsedilirken 27 sektör 2017’ye çift haneli büyüme umuduyla giriyor.

EVLERDEN YÜKSELEN MESAJLAR

Perakendenin farklı alanlarında haneden gelen mesajları inceledik. Uzmanlara göre bu mesajları iyi okuyan şirketler rekabette bir adım öne çıkacak.

YENİ ÜLKE PEŞİNDE!

Türk şirketleri yurt dışında yeni pazar fırsatlarını arıyor. En çok yatırım yapılmak istenen bölgeler arasında Afrika öne çıkıyor. Çin ve Hindistan da ajandalara girmiş durumda.

TAKİPTEKİ YENİ KİTLE!

Şirketler az tüketen ya da hiç tüketmeyen kitlenin peşinde. Hemen her şirkette büyümek için henüz ulaşılamayan müşteri kitlesine ulaşmanın planları yapılıyor.

BÜYÜK ŞANSIM

Hayrettin Çaycı’dan Ahmet Zorlu’ya, Canan Özsoy’dan Mine Ayhan’a kadar iş liderlerine en tepeye tırmanırken ellerini hiç bırakmayan “En büyük şansım” dedikleri eşlerini sorduk.

 

CMO’LARIN ÖNCELİK LİSTESİ

Türkiye’nin en başarılı 30 pazarlama yöneticisini belirlediğimiz araştırmada CMO’ların öncelik listesini araştırdık. İlk iki sırada marka ve yeni ürün konuları var.

 

YÖNETİM

YAPISAL DÖNÜŞÜM

CEO Club üyesi 88 CEO’yla yaptığımız anketin sonuçları CEO’ların yüzde 69’unun son 5 yılda şirketinin organizasyon yapısında değişiklik yaptığını ortaya koyuyor.

NIKE’I 50 DOLARLA NASIL YARATTIM?

Nike’ın yaratıcısı Phil Knight, girişimcilik öyküsüne babasından aldığı 50 dolarla başladı. Knight’ın hikâyesi derslerle dolu…

PLADIS’IN GLOBAL DÖNÜŞÜM PLANI

Pladis’in yeni İK başkanı Erica Coletta, şirket içinde bürokrasiyi azaltmayı hedeflediğini belirterek “Süreçleri basitleştirmek için çalışıyoruz” diyor.

 

FİNANS

12 CEO’NUN 2017 HESAPLARI

2017’de bankaları zor bir yıl bekliyor. Peki gelecek yıl banka CEO’ları hangi alanda büyümeyi planlıyor? 12 büyük bankanın CEO’suyla bu sorunun yanıtını aradık.

“KATILIMDA LİDER OLACAĞIZ”

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, “2023’te katılım bankacılığında lider olma hedefimiz var. Tüm bankacılıkta ilk 10 banka arasında olmayı arzu ederiz” diyor.

“SORUNLU”  POTANSİYEL

Varlık yönetim şirketleri, geçtiğimiz 8,5 yılda 27 milyar TL tahsili gecikmiş alacağı topladı. 2017’de ise bankaların 7-7,5 milyar TL tahsili gecikmiş alacak satışı yapacağı öngörülüyor. 

 

KONJONKTÜR

EKONOMİDE RESESYON TEHLİKESİ

4’üncü çeyrekte ekonomide küçülme yaşanması mümkün görünüyor. Bu durum ekonominin şu sıralarda resesyon tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

 

RICHARD BRANSON

KİTAP

PROJEKSİYON

İNSANLAR

ŞİRKET DOKTORU

10 SORU

İŞ’TE ANADOLU

MEDIAPULSE

PAZARLAMA

DİJİTAL CEO

ZİRVE YOLU

FINANCE SUITE

KİŞİSEL YATIRIM

 

 

 

 

 

GÖRÜŞLER

Ian Bremmer/ EN SEVİLMEYEN BAŞKAN

David Bork/Antonio Tomasio/ AİLE ŞİRKETLERİNDE İLETİŞİMİN ÖNEMİ

Mehmet Öğütçü/ YENİ ORTAKLIKLAR VE GÜVEN                            

Yiğit Kulabaş/ BLOCKCHAIN DEVRİMİ

Al Ries/ MARKALAŞMANIN ÖZÜ FARKLI OLMAKTIR

Ali Özgenç / İNOVASYONUN 3 KUTUSU

Gökhan Gümüşlü / CFO’NUN DNA’SI

Mehmet Gerz / TRUMP’IN BAŞKAN SEÇİLMESİNİN ETKİLERİ

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz