Capital'de bu ay

İşte Nisan ayının başlıkları...

18.04.2015 19:59:280
Paylaş Tweet Paylaş
Capital'de bu ay

Fatoş Karahasan

fkarahasan@gmail.com

KAPAK hacked by metehan turk buyuk ısstemlerın kucuk acıkları hey admın sızdırmazlık alll lannn :D 

AYNI FİYATLA NEREYE KADAR?

Bir taraftan maliyetler artıyor, diğer taraftan artan rekabetten dolayı zam yapmak mümkün görünmüyor. Yılın geri kalanında da “aynı fiyatla” devam edilecek gibi duruyor.

 

ARAŞTIRMA

AFRİKA’YA BÜYÜK GÖÇ

Koç, Limak gibi Türkiye’nin önde gelen holdinglerinin hedefinde Afrika var. Hepsinin hedefi rakipler gelmeden Afrika’da stratejik pazarlara yerleşip ileride bunun avantajını yaşamak.

SATIŞ ORDUSU GÜÇLENİYOR!

10 yılda satış kadrolarındaki büyüme çarpıcı… Yemeksepeti’nden Mercedes Benz’e, TAV’dan Mavi’ye kadar 10 yılda satış gücünü katlayanları araştırdık.

KALABALIK SENDROMU!

Son 10 yılda, rakipler hem arttı hem de çeşitlendi. Birçok sektörde yeni rakip sayısındaki artış yüzde 100’leri aştı. Yeni rakipler eskilere benzemiyor, “online” kanalları daha iyi kullanıyor.

MÜŞTERİLER DEĞERLENİYOR

Müşteri başına gelirini en fazla artıran markalar yeni ürün ve hizmet geliştirenler oldu. Mudo Concept 5 yıl öncesine göre müşteri başına aylık kazancı 2 kattan fazla artırdı.

DÖNÜM  NOKTAM

Her CEO’nun hayatında önemli bir kırılma noktası var… Mehmet Nane için dönüm noktası Sakıp Sabancı’nın vefatı, Aziz Torun içinse krizlere döviz borcuyla yakalanması oldu.

BÜYÜK  DEĞİŞİM!

Son 7 yılda, yönetim kurullarında üye sayısından ücretlere kadar büyük bir değişim yaşanıyor. “Yönetim Kurulu Profili” araştırmamızın sonuçlarına göre toplantı periyotları bile sıklaştı.

 

SÖYLEŞİ

“5 YILDA 5 KAT BÜYÜRÜZ”

Hepsibura’nın cirosu 14 yılda 1 milyar TL’yi geçti. Doğan Online ve Hepsiburada Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, “5 yıl sonra 5 kat daha büyümüş olacağız” diyor.

 “EKONOMİK BÜYÜME HAREKETLENECEK”

Avrupa Merkez Bankası’nın eski başkanı Jean-Claude Trichet, petrol fiyatlarındaki düşüşün gelişmiş ülkelerdeki ekonomik büyümeyi yeniden hareketlendireceğini söylüyor.

“2018 HEDEFİMİZ 5 MİLYAR DOLAR”

Son 10 yılın en hızlı büyüyen gruplarından olan Limak Holding’in başkanı Nihat Özdemir “Havacılık ve enerjide özelleştirmeler devam edecek. Biz de hepsiyle ilgileniyoruz” diyor.

“4G’YLE BİRLİKTE REKABET DEĞİŞECEK”

Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, 4G’nin gelecek yıl hayata geçmesiyle GSM pazarındaki oyunun değişeceğini, rekabetin internete doğru kayacağını söylüyor.

 “SIÇRATAN BÜYÜMEYE HAZIRLANIYORUZ”

Boyner Büyük Mağazacılık CEO’su Deran Taşkıran, yeni görevinde birinci yılını doldurdu.

Taşkıran, “Boyner’i sıçratacak değişimin zamanı geldi” diyor.

“HEDEFİMİZ KÂRLI  BÜYÜME”

OYAK Otomotiv ve Çimento Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Celal Çağlar, OYAK – Nissan olarak Türkiye’ye 500 milyon dolarlık ortak yatırım yapacaklarını söylüyor.

 

YÖNETİM

“BELİRSİZLİĞİ YÖNETENLERE FIRSATLAR ÇOK”

Ünlü yönetim gurusu Ram Charan, CEO’ların görevinin belirsizliği yönetmek olduğunu belirterek “Bunu yapmak için de CEO’ların girişimci olmaları gerekiyor” diye konuşuyor.

DEVAM EDER Mİ?

Görevinden istifa eden CEO’ların sayısı artıyor. ABD’de geçen yıl 1.500’e yakın CEO görevinden ayrıldı. Türkiye’de de tablo çok farklı değil, istifa dalgası büyüyor.

İYİLEŞTİRME OPERASYONU!

Coca-Cola’dan Reckitt Benckiser’e dev şirketlerin gündeminde operasyonel maliyetleri düşürmek var. Bu konuda yeni stratejiler geliştirenler iyileştirme karneleri hazırlanıyor.

 

FİNANS

BANKACININ YENİ KARNESİ

Bankacılık sektörünün en başarılı CEO’larını araştırdık. Fahrettin Yahşi, Faik Açıkalın ve Ümit Leblebici yılın en başarılı CEO’ları oldu. Hem kredileri hem aktifleri büyüttüler.

“YENİ OYUNCULAR PAZARI BÜYÜTECEK”

Visa Europe CEO’su Nicolas Huss, “Sektöre gelen yeni oyunculardan çekincemiz yok. Tüm oyuncular, müşterileri ödeme sistemlerine çekerek nakit tarafından pay alacaklar” diyor.

DEVLERİN PAYI DEĞİŞİR Mİ?

Leasing, faktoring ve BES’te pazara en büyük oyuncular hakim. BES’te değişiklik beklenmiyor, leasingde ise orta ölçekteki şirketlerin performansı değişiklik yaratabilir.

 

GÖRÜŞLER

Ian Bremmer/ WASHINGTON IŞİD STRATEJİSİNİ TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİYOR

David Bork/ HAYALLER SUYA DÜŞTÜĞÜNDE

Ali Özgenç/ UZMANLIK ZARARLI MI?

Mehmet Gerz / FED SONRASI DİKKATLER AVRUPA’YA DÖNECEK

 

KONJONKTÜR 

EKONOMİDE KUR ETKİSİ

Son dönemde hızlı kur artışlarıyla karşılaşmaya başladık. Şimdilik kurlardaki artış durulmuş olsa da artışın geriye dönme ihtimali var. Bu durumun ekonomiye faturası ağırlaşabilir.

 

RICHARD BRANSON

PROJEKSİYON

İNSANLAR

ŞİRKET DOKTORU

NASIL BAŞARDIM

10 SORU

PAZARLAMA

MEDIAPULSE

ZİRVE YOLU

AL RIES

FINANCE SUITE

KİŞİSEL YATIRIM


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz