Capital'de bu ay

İşte Temmuz ayının başlıkları...

12.07.2016 11:57:450
Paylaş Tweet Paylaş
Capital'de bu ay
KAPAK
BAĞIŞLAR KATLANDI

Türkiye’nin en çok bağış yapan 50 iş insanı kim? Bu sorunun yanıtını bu yıl 3’üncüsünü gerçekleştirdiğimiz “Türkiye’nin Gönlü Zengin 50 İş İnsanı” araştırmamızda bulabilirsiniz.

 SÖYLEŞİ
 “AVRUPA’DA İLK 3’E 2023’TE GİRECEĞİZ”

 LC Waikiki, 3 yılda dolar bazında 3 kat büyüdü. “2016’da yurtdışı yatırımlarımızı artırıyoruz” diyen Vahap Küçük, Avrupa’da ilk 3’e 2023’te gireceklerini söylüyor.
“NİŞ FIRSATLARLA İLGİLENİYORUZ”
Mevcut sektörlerdeki boşlukları doldurabilecek niş fırsatlarla ilgilendiklerini anlatan Borusan Holding CEO’su Agah Uğur, “Ciroya sabitlenmiyoruz. Bizim için kârlı büyümek esas” diyor. “7-8 SEKTÖRE BAKIYORUZ” Aynı anda 7-8 sektörle ilgilendiklerini belirten Esas Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Kamışlı, “100 milyon Euro’nun altındaki işlere bakmıyoruz” diyor.

ARAŞTIRMA
 TEHLİKELİ SİNYALLER

Terör, Rusya krizi, kur oynaklıkları derken pek çok şirket, 2016’nın ilk döneminde hedeflerinin gerisinde kaldı. Şirketleri kara kara düşündüren tehlike sinyallerini araştırdık.
MÜHTİŞ GÜÇ DEĞİŞİMİ!
İş dünyasının en güçlü örgütlerini araştırdık. İlk sırada yıllık 261 milyon TL’lik bütçesiyle İTO var. İstanbul Kimyasal Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği 2’nci sırada.
KARBONDİOKSİTİN MÜTHİŞ DÖNÜŞÜMÜ
Araştırmacılar bu aralar CO2’den kimya endüstrisinde nasıl bir hammadde olarak faydalanılabileceği üzerinde çalışıyor. İşte CO2’nin alternatif kullanım alanları…
YAŞAM BOYU ÖĞRENME
Gelecekte 70’li yaşların sonuna kadar çalışmak gayet olağan sayılacak. Bu trend “yaşam boyu öğrenme” konusunu şirketler tarafından kaçınılmaz kılıyor.

 YÖNETİM
 DAHA İYİSİNİ BULMA YARIŞI!
 2015’te CEO sirkülasyonu son 10 yılın en yüksek oranına ulaştı. Sadece 2015’in ilk ayında 6 dünya devi, CEO’sunu “performans düşüklüğü” nedeniyle işten attı.
EN FAZLA KAÇ YIL?
Konjonktürel gelişmeler, volatilite, yeni iş modelleri, teknoloji derken 10-15 yıl sonrasını öngörmek imkansız hale geldi. Peki, CEO’lar en fazla kaç yıl sonrasını öngörebiliyor?
ANAYASASIZ MÜMKÜN MÜ?
Aile anayasası olanlar, “Şirket kurulur kurulmaz aile anayasası yapılmalı” tezini savunuyor. Aile anayasası olmayanlarsa çocukları iyi yetiştirmenin önemine inanıyor.
TRAFİK SIKIŞIKLIĞINA DUR DİYECEK PLAN
Global iş dünyasının önemli merkezlerinden biri olan Bangkok, şu sıralar yeni bir yerel toplu taşımacılık ağı kurarak geleceğe hazırlanmakla meşgul.

 FİNANS
“HEDEFİMİZ İLK 10 BANKA”

Şekerbank’ın yeni genel müdürü Servet Taze, tarım ve KOBİ bankacılığın toplam kredilerde yüzde 55 olan payını, 2018 sonunda yüzde 63-65’e taşımayı planlıyor.
KRİTİK ÇIKIŞ!
BES’te tehlike sinyalleri! 2015’te sözleşme yapan yaklaşık 150 bin kişi, aynı yıl BES’e veda etti. Sistem, gelenlerin yüzde 36’sını elinde tutamazken toplam 22,4 milyarlık fon yitirildi.
 “2016’DA 10 BANKA TROY’LU OLACAK”
Troy ile Türkiye, kendi ödeme sistemini yarattı. BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, yıl sonuna kadar Troy’un 10 bankaya ulaşacağını belirtiyor.

 KONJONKTÜR
 EKONOMİNİN ROTASI

Ekonominin bu yılı da yüzde 5 dolayındaki potansiyelinin epey altında ve yüzde 3,5-4 arasında bir büyümeyle geçirmesi bekleniyor.

RICHARD BRANSON
KİTAP
PROJEKSİYON
İNSANLAR
ŞİRKET DOKTORU
10 SORU
PAZARLAMA
MEDIAPULSE
ZİRVE YOLU
FINANCE SUITE
KİŞİSEL YATIRIM

GÖRÜŞLER
 Ian Bremmer/ AB’Yİ BEKLENEN RİSKLER
 Mehmet Öğütçü/ OYUNLARDAN OYUN BEĞEN
 Yiğit Kulabaş/ FİJİTAL DÜNYA
David Bork / YÖNETİMİ DEVRETME FORMÜLÜ
Al Ries/ BÜYÜK VERİDEN NASIL FAYDALANILIR?
Ali Özgenç / EĞİTİMİN GELECEĞİ
 Mehmet Gerz / BANKA FAİZLERİ NEDEN DÜŞMÜYOR?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz