Sosyal CEO'nun itibara etkisi büyük

Dünyanın önde gelen itibar uzmanlarından Dr. Leslie Gaines-Ross’la konuştuk. Ross, "Gelecekte şirketlerin itibarları CEO’larının ne kadar sosyal olduğuyla şekillenecek" diyor.

25.03.2014 18:01:070
Paylaş Tweet Paylaş
Sosyal CEO'nun itibara etkisi büyük

İtibar yönetimi açısından bir CEO’nun sosyal medyaya katılımının faydaları neler?
- Bence sosyal CEO, şirketini daha insancıl, daha açık, daha şeffaf gösteriyor. Yöneticiler de bir krizin çıkmasını beklemeksizin bugün şeffaf olmaları gerektiğini anlamış durumdalar. Bugün takipçilerinizle bir güven ilişkisi kurarsanız, bir kriz çıktığında üstesinden gelmek için bu yolu kullanabilirsiniz.

Kurumsal itibarı zedelememek için CEO’ların sosyal medyada hangi tür mesajlar vermeleri gerekir?
- Kuralları önceden belirlemeliler, çünkü meşgul insanlar olduklarından her mesaja cevap veremeyeceklerdir. Onlara önerim, önce çok basit şeylerle başlasınlar; örneğin şirketlerinin yeni yatırımları ya da sosyal hayata katkıları konusundaki haberlerle başlayabilirler.

Peki CEO’lar ve şirketler bugün nasıl bir sosyal strateji izlemeli?
- Bir CEO sosyal medyayı kullanmaya karar verdiğinde önce amacını düşünmeli. Sonrasında ise belirlediği amaca sadık kalarak devam etmeli. En iyi elemanları şirketinize mi çekmek istiyorsunuz, müşterilerinizle etkileşime mi geçmek istiyorsunuz ya da sektörünüzdeki diğer temsilcilerle iletişim kurmayı mı amaçlıyorsunuz, birini seçip ona odaklamanız gerekiyor.

Peki sosyal medyaya katılımın şirketler ve CEO’ların itibarı açısından riskleri nelerdir?
- Örneğin, yanlış bir şey söyleyebilirsiniz ve herkes de sizi bunun için eleştirebilir. Sektörünüzün tabi olduğu kanun ve mevzuatlara uygun hareket etmeniz gerektiğini bilmeniz lazım. Şirketinizin hisse değerlerini etkileyebilecek bilgileri açıklamak konusunda dikkatli olmalısınız.

Eğer bir şirket sosyal medyada itibarına zarar verirse, bunu tamir etmek için ne yapması gerekir?
- Özür dilersiniz, bu çok önemlidir. Örneğin, bir keresinde Blackberry kullanıcıları 4 gün boyunca telefonlarından e-maillerine ulaşamayınca çok kızdılar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz