Sosyal iletişim

Sosyal medya sayesinde iletişimde yeni bir döneme girildi. Artık şirketler ve müşterileri birbiriyle sosyal medya aracılığıyla "konuşmaya" başladı. Ancak henüz rakamlar, bu trafiğin yoğunlaşmadığını gösteriyor.

25.03.2014 16:49:190
Paylaş Tweet Paylaş
Sosyal iletişim

Teknolojiye meraklı müşterilere ulaşmak için kurulan Vodafone Forum’da, aboneler bir yandan önerilerine hızlı dönüş alırken bir yandan da tüm GSM ürün ve hizmetleriyle ilgili serbest bir tartışma ortamında sorularına yanıt buluyor. Vodafone Türkiye Marka ve Pazarlama Stratejisi Direktörü Bilge Çiftçi, “Sosyal medyadan aldığımız geri bildirimler sayesinde ürün ve servislerimizi geliştiriyoruz” diyor.

TÜKETİCİSİYLE ARKADAŞ
Yıldız Holding, Ülker ve diğer markalarıyla Facebook’ta 15 milyon, Twitter’da ise 500 binden fazla takipçiye sahip. Bu kanallardan gelen tüketici soruları, Müşteri İlişkileri Merkezi tarafından ya sosyal medya üzerinden ya da telefon ve e-mail yoluyla en geç 24 saat içinde yanıtlanıyor. Yıldız Holding Dijital Pazarlama Direktörü Nevgül Ambarlılar, bazı yorumlarla olumlu etkileşime geçerek tüketiciyle bir arkadaş gibi konuşma imkânları olduğunu, bu etkileşimden gelen bilgiler ışığında iletişim ton ve içeriklerini yönlendirdiklerini anlatıyor.

Ambarlılar, “Markalarımız hakkındaki konuşma hacimlerinde olağan dışı artışları takip ederek potansiyel bir kriz varsa tespit etmeye çalışıyoruz. Bir sosyal medya krizi oluştuğunda kriz ekibimiz, oluşturduğumuz protokoller çerçevesinde kararlar alıp, uyguluyor” diyor.

IŞIK HIZINDA İLETİŞİM
Geçtiğimiz yıl Avrupa’nın en iyi havayolu seçilen Türk Hava Yolları (THY), kurumsal hesaplarına ulaşan öneri ve istekler dışında mention kanalıyla gelen ya da anahtar kelimelerle aramalarına takılan iletilere kişiye mention yaparak ya da direkt mesaj yoluyla hızlıca cevap veriyor. Şirket, sosyal medya iletişimini dönemsel olarak konularına göre ra-porluyor. THY Basın Müşaviri Dr. Ali Genç, “Böylece alınan aksiyonlar nokta atışı şeklinde olup bizi daha da ileriye taşıyor” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz