Akıllı şebekeler - akıllı şehirlerin vazgeçilmez bileşenleri

İtalya’nın kişi başına elektrik tüketimini oldukça düşük seviyede tutan ılıman iklimi sayesinde, bu ülkedeki enerji verimliliği duyarlılığı geleneksel olarak çok zayıf. Ancak İtalya, enerji verimliliği farkındalığı yaratmak için enerjinin son kullanıcı fiyatlarını yükselterek bu konuda daha bilinçli olmaya başladı.

24.04.2015 16:01:360
Paylaş Tweet Paylaş
Akıllı şebekeler - akıllı şehirlerin vazgeçilmez bileşenleri
İtalya bugün tükettiği enerjinin yaklaşık yüzde 80’ini yurtdışından ithal ediyor. Peki bu yüksek ithal enerji giderlerini kısmak için ne yapmayı planlıyor? İtalya’nın nüfusu 2013 yılında yüzde 0,7 oranında artmış olmasına rağmen bu ithalat rakamı daha şimdiden düşmeye başladı bile ve ayrıca enerji talebi de azalıyor. Bunun nedenleri arasında hem ekonomik kriz hem artan enerji verimliliği sayılabilir. Şayet odağımızı sadece elektrikle sınırlandırırsak İtalya’nın elektrik talebinin yaklaşık yüzde 87’sini kendi ürettiği elektrikle karşılayabildiğini görürüz. Bunun yüzde 40’ını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlıyor. Geçen on yıllık dönemdeki hakim plana göre bu ülkenin enerji ithalatını ve CO2 salımını azaltmak için elektrik üretiminde yenilenebilirlerin payının artırılması hedefleniyordu. Günümüzde ise aksine kişi başına düşen enerji tüketimini azaltmak için daha çok enerji verimliliğine odaklanıyoruz. Ayrıca e-mobilite alanının da önü çok açık. Onun, karbon salımları, şehir trafiği ve yeni hizmetlerin insanların yaşam kalitesine etkisi yüzünden sürdürülebilir kalkınmanın eşsiz bir motoru olma potansiyeli var.
İtalya akıllı sayaçların kullanımı bakımından dünyanın önde gelen lider ülkesi olarak gösteriliyor. Peki bunlar nerelerde kullanılıyor? Elektrik enerjisi tüketimine yönelik ilk akıllı sayaç, 2001 yılında Pisa’da kurulmuştu. 2007 yılında çıkan İtalyan düzenlemelerine göre 2011 yılı sonuna kadar 55 kilovat’tan daha düşük voltajlı şebeke bağlantı noktalarının yüzde 95’i akıllı bir sayaç tarafından izlenecekti. Zannedersem bu meydan okumanın üstesinden gelebildik. 2011 sonu itibariyle İtalya’da 33 milyon adet akıllı sayaç kurulmuş durumda ve bu rakam, şu anda 60 milyonluk nüfusa karşılık 36 milyon civarında. Ancak 2020 yılı itibariyle yüzde 80’lik bir kapsama oranını hedefleyen AB’nin yol haritası kapsamında İtalya, şu anda lider ülke konumunda. Bu akıllı sayaçlar, artık kamu ve özel sektörden tutun da endüstri, tarım ve hizmet sektörlerine kadar her yerde kullanılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz