Akıllı tesisin zeplinden görünüşü

2040 yılında Antarktika... Üç araştırma istasyonu kendi enerjisini kendi üretmek zorunda. Bu yüzden bu tesislerden birine akıllı, karbon-nötr ve güvenilir bir enerji tedarikçisi olma görevi verilir. Tüm bunlara tepeden bakan bir zeplinin içinde iki kardeş bu işin nasıl yapılacağını tartışıyor.

15.08.2014 12:59:170
Paylaş Tweet Paylaş
Akıllı tesisin zeplinden görünüşü
Kuzey Kutbu'nun buzlarla kaplı derin zemininden yukarıya doğru yavaşça süzülerek gökyüzüne yükselen zeplinin içindeki Peter, "Ne manzara ama" der. Niklas onu "Muhteşem, değil mi" diye cevaplar. "Aşağıda yer-yüzündeyken bile Antarktika'nın ne kadar harikulade ve güzel bir yer olduğunu görebilirsiniz ama sadece yukarıdayken bu buz çölünün ve derin uçurumların gerçek boyutlarını anlayabilirsiniz."

İşte tam o anda kabinde kısa bir sinyal sesi duyulur ve zeplinin tırmanışı durur. Niklas, yaşça kendisinden büyük olan erkek kardeşine, "Şimdi çıkabileceğimiz maksimum yüksekliğe ulaştık" der. Kollarını iki yana doğru olabildiğince açarak "Antarktika'nın en yüksek gözlem platformuna hoşgeldiniz. Bu uçuş sırasında sizin kişisel rehberiniz ben olacağım" diye sözüne devam eder.

Peter eşsiz manzaranın tadını çıkarırken bir kahkaha patlatır. Altlarında uzayıp giden üç araştırma istasyonunu göstererek, "Vay canına, aşağıdaki bu binalar tıpkı küçük birer şehirmiş gibi görünüyor. Etrafındaki her yerde pek çok kuruluşun bir şeyler yaptığını görebiliyorum" der. Niklas başıyla onaylayarak, "Evet yapıyorlar.

Onlardan biri iklimdeki değişiklikler ve dünyanın manyetik alanındaki sapmalar hakkında bilgi toplamak için buz çekirdeklerini araştırıyor. Bir başka kuruluş ise antibiyotik özellikleri olan mikro organizmaların izini sürüyor. Senin de bildiğin gibi benim patronum karbon-nötr, akıllı ve her şeyden önemlisi hepimiz için güvenilir bir enerji kaynağı kurmak için elinden gelen her şeyi yapıyor" diye cevap verir.

Peter pencerenin dışındaki manzaradan gözünü ayırmadan başıyla onaylar. "Dünyanın başka neresindeki koşullar acaba bir mikro enerji şebekesi kurmak için bu kadar meydan okuyucu olabilirdi? Eğer bu işi yapmayı burada başarabilirsen onu her yerde yapabilirsin demektir. Ancak sizin yaptığınız iş tam anlamıyla nedir" diye sorar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz