Anında yönetim!

Siemens'in "şehir uçuş kabini", geniş bir yelpazedeki idari sistemlerden gelen bilgileri birleştirerek karar verme sürecinin daha hızlı ve iyi yapılmasına destek oluyor.

1.09.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Anında yönetim!

Belediye başkanları, artık şehirlerindeki can alıcı süreçleri anında izleyebilecek. Belediye Başkanı S, bu sabah işine giderken çok keyifli. Vatandaşlarını kamu taşımacılığına cesaretlendirme kampanyasının bir parçası olarak her zaman olduğu gibi yine otobüse biniyor. Bir yıl öncesine kıyasla otobüsü tercih edenlerin sayısındaki artıştan çok mutlu. Kısa bir süre önce işe gidiş geliş saatlerindeki trafik sıkışıklığını azaltmak için şehir merkezine giriş ücretli hale getirilmişti. Bu önlemin oldukça işe yaradığı anlaşılıyor. Belediye başkanı, masasına oturduğunda otobüste edindiği izlenimin gerçeklerle örtüşüp örtüşmediğini kontrol ediyor. Elinin altındaki şehir uçuş kabini ile bu sabah kaç kişinin işine otobüs veya demiryolu ile gittiğini, trafiğin ne kadar sorunsuz aktığını görebiliyor. Ekrana yansıyan mevcut istatistikler ve grafiklerin yanı sıra, yeni trafik planının şehrin hangi bölgelerinde nasıl işe yaramadığını gösteren sarı bir ışığı da görebiliyor. Bu sorunu trafik planlayıcılarıyla tartışması şart! Belediye Başkanı S, şehir uçuş kabininden sadece mevcut trafik durumu hakkında bilgi sahibi olmak için değil, aynı zamanda şehir yaşamının diğer pek çok yönü hakkında bilgi almak için de faydalanıyor. Yeşil ışıklar ona polis, itfaiye ve sağlık hizmetleriyle ilgili her şeyin yolunda gittiğini gösteriyor. Kamu hizmetleriyle ilgili ışık sarı iken, finansman departmanıyla ilgili olan ise kırmızı. Yani sabah tartışmalarının tamamının bütçeye ayrılması için iyi bir neden.

Singapur'daki canlı laboratuvar.

Bu vizyon çok yakında bir gerçeklik haline dönüşebilir. Çünkü, şehir uçuş kabininin bir prototipi Singapur Siemens'de şimdiden kuruldu. Burada bilgi ve iletişim teknolojilerinin (ICT) en son harikalarıyla belediye başkanı ile diğer karar vericilerin kendi şehirlerindeki süreçleri anında izlemeleri ve analiz edebilmeleri sağlanıyor. Önemli bilgilerin hepsi, verileri düzgün şekilde ekrana yansıtan ve hedeflenen amaçların ne kadarının tutturulduğunu gösteren merkezi sistemlere aktarılıyor. Siemens'in 2 yıl önce Singapur şehir devleti yönetiminin desteğiyle kurduğu ve geleceğin çözümleri anlamına gelen Siemens'in "Geleceğin Şehri"nde, kullanıcısının şehirle ilgili tüm verileri birleştirebildiği ve görebildiği bir bilgisayar var. Siemens Kurumsal Teknolojiler'de (CT) Smart Eco Cities'den sorumlu Klaus Heidinger, "Geleceğin Şehri, bugün şehirlerin yüzleştiği sorunlarla ICT'den faydalanılarak nasıl başa çıkılabileceğini gösteriyor. Singapur böylesi bir "uyum merkezi" olmak için ideal bir yer. Çünkü, yönetimi yeni idari yöntemlerin uygulanabilmesi için 'canlı bir laboratuvar' olmaya dünden razı" diyor.
Dünyanın dört bir yanından belediye yönetimleri, bu şehrin deneyimlerinden dersler çıkartmak için Singapur'a delegasyonlar gönderiyor. Bugüne kadar daha iyi ve hızlı karar vermede akıllı bir bilgi ağının nasıl bir temel oluşturabileceğini gösteren multimedya sunumları ile interaktif konsollar aracılığıyla bilgi edinmek için Geleceğin Şehri'ni 200'den fazla grup ziyaret etti. Singapur Ulusal Çevre Ajansı'nın Genel Müdürü Andrew Tan, "İletişim, ulaştırma ve altyapı gibi alanlardaki sorunların çözümü için ICT devrimi yepyeni fırsatlar sunuyor. Bu sayede yönetimlerin çalışma, düşünme ve vatandaşlarıyla iletişime girme yöntemleri değişecek" diyor.
Bu değişimin bir örneği de artık Singapur'da yeni bir şirket kurmanın 15 dakikadan uzun sürmemesi gerçeğinde yatıyor. Bu, Güneydoğu Asya iş merkezinde şehrin edindiği süreç optimizasyonlarından sadece biri. Bu gibi yüksek standartlar ancak ve ancak idari kadronun tamamının çok daha etkin ve verimli çalışmaya odaklanmasıyla sağlanabilir. Bu sürecin can alıcı bir parçası da şehir uçuş kabininde sunulduğu gibi ICT çözümleriyle desteklenen performans kriterinin tespit edilmesi ve sınanmasıdır. Bu sayede hayali belediye başkanımız S, belediyedeki ofislerin bir sonraki sabah neler yapıyor olacaklarını görebilecek ve kontrol edebilecek. Çalışanları, vatandaşların taleplerini anında karşılayabiecek kadar hızlı çalışmak zorunda. Belediye çalışanlarındaki duyarlı sorumluluk, önünde sonunda vatandaşların topluma daha çok destek olmaya teşvik edilmeleriyle geri dönecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz