Bir enerji politikası olmadan CO2 salımları azaltılabilir mi?

Fizik profesörü Ernest J. Moniz'in konu hakkındaki görüşleri...

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bir enerji politikası olmadan CO2 salımları azaltılabilir mi?
Fizik profesörü Ernest J. Moniz 1973 yılından bu yana hizmet verdiği MIT'nin Enerji ve Çevre Laboratuvarı Direktörü'dür. Dr. Moniz 1997 ile 2001 yılları arasında Enerji Bakanlığı Müsteşarı olarak görev yapmış ve 1995 ile 1997 yılları arasında da başkanın uygulama bürosunda, Bilim ve Teknoloji Politikaları Dairesi Direktör Yardımcılığı görevinde bulunmuştur. Halihazırda Obama'nın Bilim ve Teknoloji Danışmanları Konseyi'nin bir üyesidir. Dr. Moniz'in Stanford Üniversitesi'nden teorik fizik alanında aldığı doktora derecesi bulunmakta.

Genellikle dünyanın enerji ihtiyaçlarının karşılanmasında en büyük katkıyı sağlayacak tek potansiyelin enerji verimliliğinde yattığı söyleniyor. Sizin bu konudaki düşünceniz nedir?
Moniz:
Enerji verimliliği çok önemlidir ancak onun kazançlarını muhafaza edecek politikalarla yani enerji talebini kısacak politikalarla aynı hizaya getirilerek desteklenmesi gerekir. Örneğin içten yanmalı motorlar her geçen gün daha verimli hale geliyor. Oysa ABD'de bu verimlilikten kaynaklanan kazançlar kendi yansımalarını azalan enerji kullanımında bulmuyor. Bunun yerine arttırılmış verimlilik aynı enerji kullanımı için daha fazla miktarda beygirgücüne olanak sağlıyor.

Enerji verimliliği hedefleri ile talebi kısacak politikaların aynı hizaya getirilebilecekleri kilit alanlar hangileridir?
Moniz:
Seragazı salımlarının temelinde başlıca iki alan var. Biri, evlere ve ticari binalara yönelik elektrik arzı. Bu alan sadece tek başına ABD'de ticari anlamda ve takriben yarısı kömürle üretilen elektriğin yaklaşık yüzde 70'ini tüketmekte. İkinci odak noktası da ulaştırmada kullanılan benzin. Sonuç olarak karbondioksit salımlarıyla ortaya çıkan sorunlara çözüm bulmak için 4 temel kaldıraç noktası var: Verimli binalar ve araçlar yapmak, elektriğin içinden karbonu çıkartmak ve düşük karbonlu yakıtlara önem vermek. İşte ajandamız bundan ibaret.

Binalarda elektrik tüketiminin yönetilmesine yardımcı olan sistemlerin enerji tasarrufu potansiyeli ne kadar?
Moniz:
Talebe tepki veren teknolojilerin enerji tasarrufu potansiyelleri hakkında hiçbir sorun yok. 2008 yılında ABD Ulusal Bilimler Akademisi, mevcut bina stoğumuzla bile 2020 yılına kadar kendi geri ödemesini makul bir sürede yapabilecek verimlilik projeleri ile yıllık enerji tüketimini 18 katrilyon BTU düşürebileceğimizi söyleyen bir rapor yayınlamıştı. Bu iş sadece binalarda talebe yanıt veren sistemler aracılığıyla olacaktı. En basit seviyede bu, enerji tedarikçileriyle büyük tüketiciler arasında talebin yüksek olduğu dönemlerde elektriklerinin kesilmesini kabul ettiklerini beyan ettikleri anlaşmalar yapılması anlamına gelir. ABD genelinde toplam enerji tüketimi 100 katrilyondur. Demek ki 18 katrilyon bu rakamın yanında çok büyük kalmakta. Ancak federal bir düzenleyici olmaksızın bunun uygulanması çok zor. Ulaştırma tarafında kısa süre önce yeni kilometre hesabı standartları belirlendi... Moniz: Doğru. Yeni standartlarla önümüzdeki 12 yıl sonunda ortalama filo kilometre hesabı zorunluluğu iki kat yükseltilerek 3,8 lt. başına 44 kilometreden 87 kilometreye çıkartılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz