Çöldeki enerji

Siemens, Çin’de 800 kilovolt (kV) voltajla çalışan bir “elektrik otobanı”nı faaliyete geçirdi.

1.10.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Çöldeki enerji
Siemens Çin’de 800 kilovolt (kV) voltajla çalışan bir “elektrik otobanı”nı faaliyete geçirdi. Bu yüksek voltajlı doğrudan akım nakil (HVDC) sistemi, Almanya’nın güneyinden İtalya’nın en güneydeki noktasına kadarki mesafeye eşit uzunlukta, yani neredeyse 1.500 kilometrelik bir yol kat ediyor.  Geçtiğimiz günlerde ikinci direğin de faaliyete alınmasıyla sistemin toplam nakil kapasitesi 5000 MW’a ya da bir başka ifadeyle 5 devasa enerji tesisinin üretim kapasitesine çıkartıldı. Voltaj seviyesinin eski 500 kV’lik düzeyinden 600 kV’ye yükseltilmesiyle şu anda zaten her 1.000 kilometre başına sadece yüzde 2 olan nakil kayıpları daha da düşürülmüş oldu. Ayrıca gönderici ve alıcı terminallerindeki dönüştürücü istasyonlarındaki kayıplar da yüzde 1,5’in altında.
Çin’de, transformatörlerini Siemens’in sağladığı 800 kV’lık bir başka HVDC hattı daha faaliyete geçti. Siemens ayrıca, yenilenebilir kaynaklardan elde edilen temiz enerjinin binlerce kilometre boyunca taşınabilmesine olanak sağlayan, geleceğin enerji nakli teknolojisi olan DII (Desertec Endüstriyel Girişimi) çöl enerjisi planını da sunuyor.
Çin’deki enerji nakil hattı, uzaktaki yağmurlu Yunnan eyaletinden, Pearl River deltasındaki endüstriyel bölgeye ve Guangzhou ile Shenzen’deki şehirlere kadar uzanıyor. Elektrik, hidroenerjinin kullanımıyla üretildiği için burada, yılda 30 milyon tonluk karbondiyoksit salınımı tasarrufu anlamına gelen fosil yakıtlarla çalışan enerji tesislerine gerek yok.  HVDC sistemleri, Siemens’in 2009 mali yılında yaklaşık 23 milyar Euro’luk cirosu olan çevreci ürünler portföyünün bir bileşeni. HVDC sistemlerinin bir diğer avantajı da enerji akışının istenildiği gibi kontrol edilebilmesi ve bağlı olduğu şebekenin dengelenmesinde kullanılabilmesi. Üstelik HVDC, art arda gelen şebeke arızalarında bir güvenlik duvarı işlevi görerek elektrik kesintilerini de önleyebiliyor. Dünya rekoru. Siemens geçtiğimiz günlerde 800 kV’lık dünya rekoru bir voltaj seviyesi için tek ailelik evlerde kullanılabilecek yeni bir transformatör geliştirdi. Bu transformatörlerden 10 adedi Yunan Guangdong sisteminde kullanılacak.  Nürnberg’deki uzmanların yüzleştiği en ciddi sorunlardan biri de bu ölçekte bir sistem için henüz önceden tanımlanmış standartların olmaması. Bu derece yüksek bir çalışma gerilimi, muazzam etkin izolasyon sistemleri tasarlamak zorunda oldukları anlamına geliyor. Havadaki izolasyon boşlukları gereksinimini karşılamak için transformatörün içinden geçip dönüştürücüye giden akımda 14 metre uzunluğunda valf yatakları kullanılması gerekiyor.  Ayrıca 800 kV’luk transformatörlerin üretiminde, nihai montaj aşamasında izolasyonun havadaki nemi emmesini engellemek için yeni ve özel olarak tasarlanmış klimalı bir üretim alanı da gerekli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz