Dijital muhafızlar

Gelecekte akıllı sistemler sayesinde potansiyel tehditler önceden kapsamlı bir şekilde tespit edilebilecek.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Dijital muhafızlar


Bu gibi çözümleri kamuoyunun bilgisine sunma yaklaşımıyla hereket eden Siemens ve TNO bir süre önce etkileşimli, çok dokunuşlu bir su seti analizi platformu geliştirdiklerini bildirdiler.

Boston ile St. Petersburg'daki ziyaretçi merkezlerinin yanısıra, Siemens'in Londra'daki "The Crystal" şehir geliştirme merkezinde de insanlar, UrbanFlood ekibi tarafından internete yüklenmiş bir harita üzerinden parmaklarını kullanarak Hollanda, Eemshaven'deki bir su setinin görüntüsünü büyütüp küçültebiliyor. Ekranın diğer kısımlarındaki yerlere dokunulmasıyla ise bu su setinin içine yerleştirilmiş sensörlerden gelen veriler bir grafik formunda görülebiliyor.

Ancak Robert Meijer'in Avrupa'daki bütün su setlerini anında izleyebilmekle ilgili rüyasının gerçekleşebilmesi için UrbanFlood ekibinin önünde daha alması gereken çok uzun biryolvar. Onun ekibindeki araştırmacılar aslında işe Almanya ile Hollanda arasındaki sınırda kurulu Ren su setinin 50 kilometrelik kısmıyla başlamak istiyor. Meijer, Avrupa'nın en büyük nehrinin ideal bir test süreci olacağına inanıyor. "Rees'deki su setinin üstüne çıkıp bu nehrin öteki yakasının ne kadar uzakta olduğunu gördüğünüzde burada ne kadar devasa miktarda suyun aktığını anlayabilmek için iyi bir fikir edinmiş olursunuz" diyor.

Her halükarda, bu su seti ile korunan köylerde yaşayan insanlar, kendi evlerini güvende tutan bu barajın çok kısa bir sürede gece gündüz sürekli takip ediliyor olacağını bilmekten mutlu.

Ute Kehse

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz