Erkeklerin dünyası mı? Tekrar düşünün!

Teknoloji odaklı şirketlerin acilen iyi eğitimli kadın çalışanlara ihtiyacı var ama onlar günümüzde ne yazık ki nadir bulunabiliyor.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Erkeklerin dünyası mı? Tekrar düşünün!
 Pek çok ülkede genç kadınların mühendislik ve doğal bilimler alanlarında kendilerine kariyer yapmaya çalışmalarının önünde halen devasa engeller var. Tıpkı bu engelleri aşanlar da olduğu gibi..ee Ng'nin iş arama çabaları, onu Silikon Vadisi'ne götürmüş. Burası muhteşem fikirlerin çiçek açtığı ve sadece bir kaçını saymak gerekirse Google, Adobe, Apple ve Fa-cebook gibi çığır açıcı şirketlerin kurulduğu büyüleyici bir yer. 49 yaşındaki Lee, bu yeni kurulmuş teknoloji şirketleri cennetinin tam ortasında Kaliforniya, Berkeley'deki Siemens Teknoloji-Şirket Merkezi'nde (TTB), Sie-mens'in global araştırma organizasyonu olan Kurumsal Teknolojiler'de (CT) çalışıyor. Onun işi Siemens'in iş alanlarında uygulanabilirliği olan fikirleri ve inovasyonları bulup çıkarmak. Lee genellikle doğrudan ilgi uyandırıcı yeni kurulmuşteknoloji şirketlerinin kurucularına gidiyor ve yardım öneriyor. Ancak aslında amacı ağızlarını yoklamak. "Doğru soruların nasıl sorulacağını ve yeni bir şey oluşturmanın ne anlama geldiğini çok iyi biliyorum" diyor.

Bu işi elbette büyük ölçüde kendi tecrübelerine dayanarak başarıyor. Singapur vatandaşı olan bu genç kadın, eğitim hayatına bir kız okulunda başlamış. Ardından 16 yaşını bitirdiğinde düz liseye gitmek yerine bir politeknik akademisine gitmeye karar vermiş. "Orada ikinci yılıma girdiğimde bütün sınıf içinde tek kız öğrenci ben kalmıştım, çünkü diğer kızların hepsi pes etmişti. O noktadan sonra en azından anladım ki akademik merak pek de kadınlara göre değil" diye anlatıyor.

Lee 20 yaşına geldiğinde şansını ABD'de denemeye karar vermiş ve makine mühendisliği eğitimi almak için Austin'deki Teksas Üniversitesi'ne kayıt yaptırmış. Ardından ilgi alanının makine mühendisliğinden malzeme araştırmacılığına yöneleceği, ünlü Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'ne (MIT) doktora derecesi (PhD) almaya gitmiş. "Bu benim için yepyeni bir alandı" diyor ve ekliyor: "Lisans ve lisansüstü programlarda temel bilgileri edinmiş, diğer doktora öğrencileriyle aynı seviyeye gelebilmek için çok ders çalışmak zorunda kalmıştım. Rekabeti severim, diğerlerinin yanında bilgisiz görünmeye asla katlanamam."

Kariyerinin ilk 3 yılı içindeyken Lee'nin ilk bebeği doğdu ve o sıralar çalışmakta olduğu danışmanlık firmasındaki işinden istifa etti. Ancak işsizliğe sadece sekiz ay tahammül edebildi ve Silikon Vadisi'ndeki bir BT şirketinde yeniden çalışma hayatına dönmeden önce evinden serbest çalışmaya başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz