Gelecek teknolojileri

Siemens, yeşil bina monitöründen enerji sağlık taramasına, rüzgâr enerjisinden su teknolojilerine kadar pek çok alanda geleceğin teknolojilerini anlattı.

1.05.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Gelecek teknolojileri

Amerika, 1977-1988 yılları arasında artan enerji gereksinimini, mevcut altyapısına ilave bir yatırım yapmadan karşılamayı başardı. Burada en büyük rolü şüphesiz enerji verimliliğine yönelik bilinçlendirme politikaları oynadı. Enerji verimliliği bugün sadece Amerika'da değil dünyanın her yerinde giderek daha önemli hale gelmiş durumda. Azalan kaynaklara rağmen hızla artan enerji ihtiyacı, gelecekte bu önemin daha da artacağını gösteriyor. Dünyanın en çok takip edilen endüstri fuarlarından biri olan WIN (World of Industry), geçtiğimiz mart ayında İstanbul'da gerçekleşti. Türkiye ve Avrasya bölgesinin üreticilerini bir araya getiren fuarın bu yılki ana teması enerji verimliliğiydi. WIN 2011 'e enerji verimliliği odaklı geniş çevreci ürün ve çözüm portföyüyle katılan Siemens, geleceğin teknolojilerini anlattı. Siemens, WIN 2011 kapsamında her biri devrim niteliğinde çok sayıda ürün ve çözümünü tanıttı. NXAIR hava izoleli orta gerilim dağıtım panosu, mühendisliği yeniden tanımlayan bir otomasyon platformu olan TIA portal ve Siemens Türkiye tarafından Türk mühendislerince geliştirilen SimoHyd hidrolik sistemleri, fuarda Türkiye lansmanı yapılan ürünler arasında yer aldı. Alanında dünyanın en büyüklerinden olan İnegöl Biyolojik Arıtma Tesisi, su teknolojileri, sanayide enerji sağlık taraması, yeşil bina monitörü, hibrid araçlar, yüksek verimli motorlar, elektrikli araçlar, akıllı şebekeler ve yenilenebilir enerji sistemlerinden rüzgâr enerjisi sistemleri de fuar kapsamında tanıtılan diğer Siemens çözüm ve uygulamaları oldu.

Türkiye'nin ilk hibrid otobüsü. Ulaşımda enerji verimliliği sağlayan ve karbondioksit emisyonunda düşüş sağlayan Siemens elektrik tahrik sistemleri, otobüslerden vapurlara geniş kullanım alanlarıyla hayatın her alanına katkıda bulunuyor. ELFA hibrid tahrik sistemleriyle ilgili çalışmalarını hızlandırarak sürdüren ve Türkiye'deki ekibiyle ilerleyen dönemde bölgedeki ülkelerin çözümlerine destek vermeyi amaçlayan Siemens'in bu alana yönelik çözümleri elektrik motorları, in-vertörler, alternatörler gibi farklı güçlerde modüler ürünlerden oluşuyor. Çeşitli yapılandırmalarla birleştirilerek her otobüs üreticisine birbirinden farklı tahrik sistemi oluşturma imkanı veren bu modüler çözüm, bu sayede her üreticinin kendi araç tasarımını kendisinin yapmasını sağlıyor. Elektrikli otomobil konseptiyle ilgili her türlü çözüm üreten Siemens, hibrid uygulamalarına dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hızla devam ediyor. TEMSA tarafından üretilen Türkiye'nin ilk hibrid otobüsü Hybrid Avenue'da, Siemens'in tüm dünyada beğeniyle karşılanan ELFA Hibrid Sistemleri kullanılıyor. Siemens hibrid araçlardaki gibi gemilerde de dizel hibrid sistemi kullanıyor. Sie-mens'in bu alandaki çözümleri, gemilerdeki pervanelerin elektrik motorları ile çevrilmesi sistemine dayanıyor. Siemens Türkiye'de bu sistemi baz alarak İDO'ya ait 9 geminin elektrikli tahrik sistemini gerçekleştirdi. Geminin daha hızlı çalışmasına, çevreye saldığı emisyon oranlarını azaltmasına, bakım ve onarım maliyetlerini düşürmesine hizmet eden bu sistem, gemide kullanılan malzemenin ömrünü de uzatıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz