Halktan gelen enerji

Alman halkı yenilenebilir enerji kaynaklarına geçilmesini çok istiyor.

1.04.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Halktan gelen enerji


İzleyen yıllarda içinde Siemens'in ürünlerinin de olduğu 15 yeni ünite daha eklenmiş. Bugün mevcut kurulum ile toplamda 28 megawatlık enerji üretilebiliyor. Ancak bu rüzgar çiftliğinin bugünkü seviyesine gelmesi hiçde kolay olmamış. Örneğin rüzgar tahminleri o derece iyimsermiş ki bazı yıllar rüzgar getirisi beklentilerin bir hayli aşağısında kalmış. Ama her şeye rağmen geleceğe güvenle bakmayı sürdürmüşler. 1994 yılından bu yana bu kasabanın rüzgar çiftliği projesine neredeyse 400 hissedar yatırım yapmış durumda. Kısmen Almanya'nın enerji geçişinin kısmen de nükleer enerjiden çıkışının bir sonucu olarak Oederquart halkı doğru olanı yaptığına inanıyor.

Yurttaşların mülkiyetindeki enerji parklarının altında yatan ana fikir, tek tek bireylerle yapılması imkansız olan şeylerin bir grup halinde başarılabileceğidir. Almanya'da yani bu kooperatifin doğum yerinde bu ana fikir hiç olmadığı kadar canlı tutuluyor. Pek çok vakada yurttaşlar sadece birkaç yüz Euro'luk mütevazı rakamlarla projelere katılabiliyor. Bu eğilim şu günlerde her yerde gözlemlenebiliyor. 2007 ile 2011 yılları arasında Almanya'da tescilli enerji kooperatiflerinin sayısı 101'den 586'ya yükseldi. German Cooperative and Raiffeisen Confederation (DGRV)'e göre, son bir yıldır 80 bin Alman hanesi kendi evlerinin tüm elektrik ihtiyacını bu gibi kooperatiflerden sağlıyor. 2010 yılında Almanya'daki yenilenebilir enerji üretimi kapasitesinin yüzde 40'ı sivil bireylerin elindeydi ve bunun dışında yüzde 11'lik kısım da çiftçilere aitti. Bir kıyaslama yapmak gerekirse, Alman Çevre Bakanlığı Doğanın Korunması ve Nükleer Güvenlik Programı çerçevesinde desteklenen Trend:Research Market Institute'ın bulgularına göre, kapasitenin sadece yüzde 6,5'lik kısmının mülkiyeti en büyük dört Alman enerji tedarikçisine ait.

Bu gelişme ile tek tek yurttaşlar Almanya'nın enerji geçişi sürecinde birer çığır açıcı rol üstlenmiş durumda. DGRV'nin CEO'su Dr. Eckhard Ott, "Yurttaşların yaşadıkları yerlerde elektrik altyapısnın yeniden yapılandırılma sürecine müdahil olmalarının en ideal yolu enerji kooperatifleridir. Ancak bu sayede bölgesel enerji projelerinin kabul görme seviyeleri yükseltilebilir" diyor. Aslında insanların katılmak için pek çok sebepleri var. Kendi bölgelerinde fark yaratmak, fosil yakıtlardan uzak durmak istiyor veya paranın kendi bölgelerinde kalmasını istiyorlar. Örneğin kendi rüzgar çiftliklerini işleten yurttaşlar, kendi yerel müteahhitleri sayesinde şirket vergilerinin yerel topluma geri dönmesini sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz