Karşılık kültürü

Binlerce bina ve makinenin uzaktan bakımları yapılabilir ve yönetilebilir mi? Kesinlikle... Bu tam anlamıyla yepyeni ve muazzam büyüklükte teknolojik, ekonomik ve sosyal resmin bir parçası...

10.10.2014 22:31:260
Paylaş Tweet Paylaş
Karşılık kültürü
Binlerce bina ve makinenin uzaktan bakımları yapılabilir ve yönetilebilir mi? Kesinlikle... Bu tam anlamıyla yepyeni ve muazzam büyüklükte teknolojik, ekonomik ve sosyal resmin bir parçası ki burada neredeyse bütün gerçek dünya nesnelerinin dijital birer karşılığı var.

Antik kitapların sayfalarından ve kadastro kayıtlarından, endüstriyel kurulumlar ve kentsel alanlardaki sonsuzmuş gibi görünen çeşitli unsurlara kadar, somut dünyada her geçen gün daha fazla sayıda bileşen kendi dijital karşılığını oluşturuyor. Bu süreç hız kazandıkça, dijital alemde kopyalanan sadece fiziksel evrenin anatomisi değil, aynı zamanda fizyolojisi de... Şöyle ki örneğin biz artık sadece bir fabrika ortamındaki makinelerin durumlarının ayrıntılı dijital görüntülerini çıkarmakla yetinmiyoruz.

Aynı zamanda insan oğlunun biyometrik anlamda birebir tasvirinin yapılabilmesi sayesinde bu gibi ortamlarda çalışanların en güvenli ve en ergonomik şekilde nasıl çalışa-
caklarının simülasyonunu da gerçeğe uygun olarak yapabiliyoruz.

Benzer şekilde Avusturya, Viyana'daki yeni Aspern bölümünün inşaatı sürerken, Siemens Kurumsal Teknolojiler (CT) tarafından geliştirilmiş sistemler, 240 hektarlık bir şantiyenin tamamındaki inşaat çalışmalarını takip etmek ve belgelendirmek için insansız kuadrokopterler (üstten dört pervaneli ve kameralı helikopter) tarafından çekilmiş görüntülerden faydalanıyor.

Mevcut verileri otomatikman bir öncekilerle mukayese etme yeteneğine sahip bu gibi sistemlerden aynı zamanda fabrikaların içindeki değişiklikleri takip etmek ve dijital planların güncel olmalarını sağlamak amacıyla da faydalanılıyor. Yazılım gizli bileşen. Peki nesnelerin ve işlevlerin dijital dünyaya yaptıkları bu büyük göçün arkasında ne var? Her şeyi mümkün kılan gizli bileşen elbette ki yazılım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz