Kesintisiz optimizasyon

Nesnelerin interneti stratejik teknolojilerinden biri olarak tanımlıyor. Sadece Çin'de pazar, 3 yılda 116 milyar dolara ulaşacak.

1.02.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kesintisiz optimizasyon
Makineler birbirleriyle daha önce hiç örneğine rastlanmamış sıklıkta konuşmaya başladı. Artık sadece uçuş kartlarımızı kontrol etmek ya da koltuğumuzu seçmek gibi basit işleri yapmakla kalmıyor, aynı zamanda akıllı şebekelerin ve tedarik zincirlerinin tamamını da yönetmeye hazırlanıyorlar. İşte bütün bunlar, kesintisiz optimizasyon temelinde yükselen bir ekonomiye işaret ediyor. Çok yakında her yerde onlar olacak. Köşedeki büfenin barkod okuyucularında, sokak lambalarında, trafik ışıklarında, arabanızın fren ve yön bulma sistemlerinde... Binalar ile akıllı şebekeler arasında sürekli olarak bir ileri bir geri mesajlar gönderecek, bir tedarikçinin üretim hattı arızalandığında fabrikaları bilgilendirecekler. Jet motorları ile rüzgar parklarından kalp pillerine, programlanabilir mantık devrelerine kadar her şeyin bakım onarım gereksinimlerini raporlayacak, onlardan öğrenecek ve öngörülerde bulunacaklar. Onlar aslında, bazen kendilerinden ajan diye bahsedilen, birer yazılım modülü. Nesnelerin birbirleriyle konuşabildikleri yepyeni görünmez bir ekonominin, yani kısacası "Nesnelerin İnterneti"nin birer parçası. "Nesnelerin İnterneti" o kadar hızlı büyüyordu ki, sonunda 6 Haziran 2012 tarihinde, genel müdürlük binaları İsviçre, Cenevre ve Virginia, Reston'da bulunan global bir standartlar belirleme organizasyonu olan İnternet Derneği, IPv6 denilen yepyeni bir Internet protokolü (IP) standardını piyasaya sürmek zorunda kaldı. Bu gelişme sayesinde, bu protokol piyasaya çıktığında CNN Money'nin bildirdiğine göre, "artık dünyada herkes için bir ikinci yaşama yetecek kadar yani bir milyar IP adresi dolayında IP kombinasyonu yapmak mümkün olacak". Bu miktar 340 desilyon adrese (3.4x1038) karşılık geliyor. Mevcut dünya nüfusunun yaklaşık 7 milyar insan olduğu ve halen 4,3 milyar IP adresinin kullanıldığı göz önüne alındığında bu kadar çok IP adresine ihtiyaç olabileceğini düşünmek bile saçma gelebilir. Ancak nesnelerin nüfusunu dikkate aldığınızda bu rakam hiç de gerçekdışı değil. Cisco Systems'e göre, 2020 yılına gelindiğinde milyarlarcası giysilerden otomobil parçalarına kadar değişen geniş bir yelpazedeki nesnelerin içine gözle görülmeyecek şekilde iliştirilmiş, yaklaşık 50 milyar ağ tabanlı cihaz olacak.

Otomatikleştirilmiş ekonomi.

Santa Fe Enstitüsü'nde bir ekonomist ve teknoloji düşünürü olan Prof. Brian Arthur, "Biz şu anda sensörler yardımıyla otomatiğe alınacak bir ekonominin doğuşuna şahitlik ediyoruz" diyor. Arthur, örneğin radyo frekanslı tanımlama etiketleriyle (RFID'ler) donatılmış bir kamyonun, kendi yön bulma sisteminin yol kenarlarındaki sensörlerle konuşarak ve ardından aracın konumunu kamyonun taşıdığı malın ait olduğu tedarik zincirindeki bilgisayarlarla ve gerçek zamanlı trafik akış bilgileriyle karşılaştırarak varış süresini optimumlaştırabileceğine işaret ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz