Robotlardan öğrenmek

Mathias Hubrich, Bavyera'daki köyünde insanlara göre aşırı tehlikeli olan işleri yapmak için tasarlanmış uzaktan kumandalı robotlar üretiyor.

26.07.2014 18:22:280
Paylaş Tweet Paylaş
Robotlardan öğrenmek
Siemens'in kontrol teknolojileri sayesinde bu robotlar, otomasyon teknolojilerinin öğrenilmesi için ideal birer araç haline geldiklerinden onlardan artık aynı zamanda bir öğretmen olarak da faydalanılıyor.

Güney Bavyera'daki Chieming-Hart kasabası için bir kitabın kapağına bakılarak değerlendirilmemesi gerektiğini öğütleyen özdeyişten daha uygunu bulunamaz. 4 bin 715 sakini olan bu köyün bir kilisesi, bir birahanesi, sıra sıra tertipli evleri ve eski bir banka binasında yer alan ofisleriyle bir yükleme rampası olan küçük bir antreposu vardır.

Oysa bu enteresan yapı, ne bir antrepo ne bir banka ne de herhangi birinin tahmin edebileceği bir yerdir. Burası, tüm nefes kesici büyüleyiciliğiyle aslında bir robot fabrikasıdır.

Binanın dışındaki oldukça sakin caddede arabalara nadiren rastlanır. Robot üretim firması Roboterwerk GmbH'nin kurucusu olan Mathias Hubrich, bir yaz sabahı derme çatma bir masanın üzerinde yoğun bir şekilde çalışmaktadır. O, burada kendi Mac'inde aralıksız çalışmayı sürdürmektedir.

Bu köy, Hubrich ile kendi şirketinde çalışan iki mühendisin baba ocağıdır. Bu bölgede hiç de kalifiye işçi sıkıntısı çekmemenin verdiği büyük hoşnutlukla Hubrich, "Artık çok sayıda insan Münih'ten kırsal kesime taşınıyor" diyor.

Eline iPhone'unu alıyor ve başparmağını ekranın üstünde gezdiriyor. Anında 6 tekerlekli bir araç hareket etmeye başlıyor. O aslında daha çok, Mars'a 1997 yılında inen ve Hubrich'in aklına ilk defa robot üretme işini sokan Sojourner gezginine benziyor. Robotları dünya üzerindeyken kontrol etmek elbette çok daha kolay bir iş.

Bu robot sağa ve sola dönebiliyor, ileri ve geri gidebiliyor ve durduğu yerde kendi etrafında dönebiliyor. A4 formatındaki bir kağıt destesiyle aynı boyutlara sahip olduğu için Forbot A4 adı verilen bu robot kendisine verilen her komutu anında yerine getiriyor.

Hubrich'in ilk konsept robotları olan Ro-bopark ile Roboplay, kendisinin bir internet firmasının CEO'su olduğu ve dot.com çılgınlığının yaşandığı dönemde geliştirilmişti. Bu cihazlar, internet aracılığıyla gerçek robotları kontrol etmek isteyen bilgisayar oyunu oyuncularınca hedef alınıyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz