Sürdürülebilir sağlık

Çevre dostu olmanın ötesinde bir anlayış

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Sürdürülebilir sağlık


İnovasyoncu tıbbi sistemler ve ileri teknolojili bina altyapıları sayesinde enerji maliyetleri düşüyor, sağlık hizmetleri iyileşiyor. Yeni teşhis ve tedavi yöntemlerinden hastalar da fayda sağlıyor. Bekleme ve teşhis süreleri kısalıyor. Tedavi kalitesi hızla yükseliyor.Siemens'in Yeşil Hastaneler konsepti ile klinikler, sürdürülebilirlik konusunda çok daha sistematik bir yaklaşımı benimsemenin yanı sıra çevrenin korunmasını, ekonomik verimliliği ve hastalar için olası en mükemmel kaliteyi de garanti altına almış oluyor. Günümüzde hastanelerin insanların sadece iyileştirildikleri bir yer olmaktan çok daha fazlasını sunmaları gerekiyor. Örneğin, olası en mükemmel hasta hizmetlerini sunmanın yanı sıra, çevre dostu ve sürdürülebilir bir enerji altyapısı ile maliyetlerini düşürmelerini aynı zamanda da en yüksek güvenlik ve emniyet koşullarını sunmaları bir zorunluluk haline gelmiş durumdadır. Siemens Bina Teknolojileri bölümü tarafından sunulan çözümler ile hastaneler ve binaların enerji verimliliği, sürdürülebilirliği ve çevre dostu özellikleri en üst seviyeye çıkarılabiliyor. Bina teknolojilerinde yapılan optimizasyon çalışmaları ile CO2 salınımının yanı sıra enerji tüketiminde %25 varan enerji tasarrufu elde etmek mümkün hale geliyor.

Tıbbi cihazları yenilemek

Karbondiyoksit (CO2) salınımlarını azaltmak için köklü bir katkı da tıbbi cihazların iade edilmesi ve yenilenmesiyle yapılabilir. Kullanılmış cihazların ürün yaşam döngüleri, Siemens tarafından özel olarak geliştirilmiş bir kalite süreci aracılığıyla uzatılıyor. Bu cihazlar daha sonra "İspatlanmış Mükemmeliyet" damgası ile pazara yeniden sürülüyor. Siemens, geçtiğimiz mali yılında bu şekilde yaklaşık 5 bin 700 evin enerji tüketimine eşdeğer 20 bin ton CO2'nin atmosfere salınımını engelledi. Siemens Sağlık Sektörü geçtiğimiz günlerde Dünya Vahşi Yaşam Fonu Endonezya ile bir anlaşma imzaladı. O tarihten itibaren satılan her "İspatlanmış Mükemmeliyet" damgalı ürün için Endonezya'daki Sebangau Ulusal Parkı'na belirli sayıda ağaç dikiliyor.

Klinik süreçleri iyileştiren yeni model

Sağlık hizmetleri sisteminde verimlilik daima iş akışlarıyla yakından ilişkili. Siemens Sağlık Sektörü, endüstrideki modellerden faydalanarak kalp krizi geçiren hastaların bakımı ve tedavisi için özel olarak tasarlanmış klinik süreçlerini olgunlaştırma modelleri geliştiriyor. Bu sistematik yaklaşım sayesinde, klinik süreçlerin kalitesi değerlendirilebiliyor ve global tedavi standartlarına uygunlukları analiz edilebiliyor.

Düşük doz
Sağlık hizmetlerinde sürüdürülebilir kalite , teşhis ve tedavinin hastalar için mümkün olduğunca hızlı ve hasta güvenliğini koruyan yöntemlerle yaplması anlamına gelir. Ayrıca hastane çalışanlarının sağlığının da mümkün olduğunca korunması önemlidir. Bu, özellikle X ışınları kullanan radyoloji departmanları ve nükleer görüntüleme için geçerlidir. Siemens uzun yıllardır bilgisayarlı tomografi, radyolojik tanı ve moleküler görüntüleme gibi ilgili tüm görüntüleme prosedürlerinde dozun azaltılması konusunda liderliği elinde tutuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz