Bilişimde yetenek az

“Yeni mezunları satış, pazarlama ve teknik roller için işe alacağız ” diyor. Bilişim sektöründe yeteneklerin az olduğuna dikkat çeken yönetici, adayları genel müdürün de katıldığı 8 mülakattan geçirdiklerini anlatıyor.

23.04.2014 22:50:150
Paylaş Tweet Paylaş
Bilişimde yetenek az
Microsoft, dünyada en çok çalışılmak istenen şirketler arasında ön sıralarda yer alıyor. 2014’te Türkiye’de ciddi bir işe alım planlarının olduğunu söyleyen Microsoft Türkiye İK Direktörü Vlad Bog, “Yeni mezunları satış, pazarlama ve teknik roller için işe alacağız ” diyor. Bilişim sektöründe yeteneklerin az olduğuna dikkat çeken yönetici, adayları genel müdürün de katıldığı 8 mülakattan geçirdiklerini anlatıyor.

Vlad Bog, Microsoft Türkiye’nin yeni insan kaynakları direktörü. İki ay önce yeni görevine başlayan Bog, Microsoft Romanya’dan Türkiye’ye transfer oldu. Bir önceki pozisyonunda Microsoft Romanya’nın İK yönetiminden sorumlu olan Bog'un en önemli özelliklerinden biri de Microsoft’ta çalışmaya başlamadan önce Coca-Cola’dan    Vodafone’a,

DHL’den JTI’a kadar dünyanın en büyük global şirketlerinde yöneticilik yapması. Bu nedenle çok uluslu şirketlerin işe alım süreçleriyle yetenek yetiştirme programları konusunda ciddi tecrübesi var. Bog, 43 ülkeden sorumlu olarak Coca-Cola Üniver-sitesi’nin direktörlüğü yürüttüğünü, bu nedenle Türkiye'ye de yabancı olmadığını söylüyor.

Bog, “1997-2009 yılları arasında 12 yıl Coca-Cola Avrasya’nın yetenek ve örgütsel gelişim direktörlüğünü yaptım. Bu sırada birçok defa Türkiye’ye hem iş hem de turistik amaçla geldim” diyor.

Farklı sektörlerde İK yöneticiliği yapan Bog’un bilişim sektöründe üzerinde durduğu en önemli konu ise yeteneklerin kısıtlı olması. Bog, “Bilişim sektörünün ihtiyacı olan uzman kişilerin yetişmesinin zorluğu sektördeki sıkıntıların başında geliyor” diyor.

Teknolojinin çok hızlı gelişmesinden dolayı aranan yeteneklerin de değiştiğini söyleyen Bog, Microsoft’un bu sorunun üzerinden gelmek için Türkiye'de de global yeni mezun programı MACH’i (Microsoft Academy for College Hires) devreye soktuğunu söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz