Çalışılabilecek en iyi şirketiz

Esra Güller hedeflerinin çalışmaktan mutluluk duyulan, ayrıcalıklı bir iş yeri ortamını sürdürmek olduğu söylüyor.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Çalışılabilecek en iyi şirketiz


Ücret, yan haklar, ek gelir politikanız nasıl?
Çalışanlarımızın gelir paketlerini oluştururken yurtiçi ve yurtdışı sektörel ücret verilerini sürekli değerlendiriyoruz. Sektör genelinde her pozisyona “net ücret” ödemesi yapan nadir şirketlerden birisiyiz. Şirketimizde AXA Akdeniz Ülkeleri tarafından da kullanılan, kademelendirmeye ve performansa dayalı,
modern bir ücret yönetim sistemi kullanılıyor. Her pozisyonun alacağı ücretin alt ve üst limitleri belirli ve AXA Pozisyon Haritası’nda yer alıyor. Bu sistemde, iş analiziyle belirlenen derecelendirmeye bağlı olarak ödenen sabit ücretin yanında, performansa bağlı olarak ödenen değişken ücret sistemi de bulunuyor. Fark yaratan uygulamalarımızdan biri de AXA Çalışan Hissedarlığı Programı. Bu program sayesindeyse çalışanlarımız AXA hisse senetlerine avantajlı koşullarla sahip olma fırsatı yakalıyor. BES grup sözleşmemizle sisteme katılan çalışanlarımız, hem çalışanın hem de işverenin katkıda bulunduğu birikimli bir sözleşmeyle küçümsenemeyecek bir birikim sağlamış oluyor. Ayrıca tüm çalışanlarımıza sunduğumuz ferdi kaza ve hayat sigortası, grup sağlık sigortası, kıdem teşvik ikramiyesi gibi faydalar var.

‘YENİ MEZUNLARA ÖZEL HAKLAR SUNUYORUZ"
EĞİTİME GÖNDERİYORUZ AXA

Sigorta global alanda faaliyet gösteren lider bir şirket. Yeni mezun çalışanlarımıza sunduğumuz kariyer fırsatlarının başında gelişim planları geliyor. Fransa ve İspanya’da bulunan merkezlerimize mesleki yetkinliklerini geliştirmeleri için kısa süreli eğitimlere gönderiyoruz. Aynı şekilde yurt içinde de eğitim fırsatlarımızı genç yeteneklerimiz için kullanıyoruz.
YURTDIŞI ROTASYON
Yetenek yönetimi uygulamalarımız çerçevesinde kısa-uzun dönemli yurtdışı rotasyon programlarımız da AXA Grubu’nda oldukça desteklenen bir program. Mevcut havuzun geliştirilmesi her zaman hedeflerimiz arasında yer alıyor. Bu strateji paralelinde AXA’nın çeşitli ülkelerinde çalışanlarımıza rotasyon fırsatları sunuluyor, edindikleri deneyimleri ve bilgi alışverişini çalışmalarına aktarmaları bekleniyor. Bu uygulamamız dahilinde başarılı çalışanlarımız belirlenen projeleri gerçekleştirmek üzere özellikle AXA Akdeniz ülkelerinde veya Azerbaycan’da yeni kurulan AXA MBask şirketimizde çalışma imkanı buldu.
HER YIL 45 STAJER
Her yıl haziran eylül ayları arasında ortalama 45 öğrenciye gerçek iş deneyimleri kazanabilecekleri staj olanakları sunuyoruz. Stajyer seçerken adayların öğrenim gördükleri bölümlerin ve ilgili alanlarının görev yapacakları departmanlarla uyumlu olmasına önem veriyoruz. Özgeçmişlerini bize ulaştıran adaylarla mülakat yaparak onları tanımaya çalışıyor ve uygun adayları en az 1 aylık bir süre için görevlendiriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz