Değerlerimize uygun gençler arıyoruz

Boyner Holding İnsan Kaynaklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı İdil Türkmenoğlu ile her yıl 800’e yakın yeni işe alım yapan grubun özgün İK politikasını ve “Boy-nerli” olmayı konuştuk.

25.09.2014 21:15:590
Paylaş Tweet Paylaş
Değerlerimize uygun gençler arıyoruz


Gelişim programlarınız neleri içeriyor?
Holding çapında yürüttüğümüz, piramit şeklinde gelişim programları var. En üstte, tepe yöneticiler için gelişim ve yetenek yönetimi programlarımız yer alıyor. Bunu holding merkezli yapıyoruz. Bunun dışında BİG (Boyner İletişim Gelişim) dediğimiz program var. Bu programa da tüm grup bünyesindeki bütün müdür ve üstü çalışanlar dahil.

Merkezi olarak katılıyorlar. Onun bir altında BİG Junior’da, mağaza müdürü adayları ve merkez yönetici adayları eğitim alıyor. Onun bir altında BANK (Boyner Akademi Nitelik Gelişimi) yer alıyor. Orada da tüm çalışanların çapraz olarak farklı şirketlerdeki eğitim ve gelişim programlarına katılma imkanı var. En altta ise e-learning sistemi bulunuyor. Tüm bunların dışında çok aktif etkinlik kulüplerimiz var. Çok eğlenceli bir grubuz.

Perakende sektöründe kariyer düşünen gençlere neler önerirsiniz?
Eğitim hayatları boyunca en az 3 staj deneyimi yaşasınlar. Bunun yanı sıra mutlaka okuldaki aktivite-lere katılsınlar, mutlaka gönüllülük projelerine dahil olsunlar. Paralı-parasız, önemli-önemsiz diye hiçbir ayrım yapmadan çalışsınlar. Satış temsilciliği veya tezgahtarlık diye bakılabilir belki ama aslında ikna becerisi, iletişim, sorun çözme, insan ilişkileri yönetimi, satış becerisi, analitik becerilerin tümünün aynı anda geliştirilmesidir.

Üstelik bu işi akıllı biçimde yapabilenler, çok ciddi paralar kazanarak çok hızlı yükselebilir. Çünkü hangi sektör olursa olsun hepsinin temeli satıştır. Üst yöneticilerin, CEO’ların neredeyse tamamı, kariyerlerinin başında hep satış deneyimi yaşamış isimlerdir. Ayrıca sektörleri tanıyarak başvuru yapsınlar. Mutlaka o sektörde çalışan birkaç insanla sohbet ederek merak ettiklerini öğrensinler. En önemlisi denemekten asla vazgeçmesinler. Çünkü her deneyim çok değerlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz