Değerlerimizi paylaşan adayları tercih ediyoruz

Akaryakıt sektörünün önde gelen oyuncularından Shell, Türkiye’de 700 çalışana sahip ve yaklaşık 15 bin kişiye dolaylı istihdam sağlıyor. Shell’in işe alım süreçlerinde, yeni mezunlar öncelikle ‘müşteri hizmetleri merkezi’ bünyesinde işe başlıyor. Burada şirketin ürünlerini ve politikalarını öğrenen çalışanlar, performans becerilerine göre kısa sürede yükselme şansı yakalayabiliyor. Çalışanların gelişimine oldukça önem veren şirket, “Shell’e Hoş Geldiniz”, “Ekip Liderleri”, “Gelişim Haftası” adında eğitimler düzenliyor ve çalışanlarını global organizasyonlarda görevlendiriyor. Şirketin her yıl 50-70 kişiyi işe aldığını ifade eden Shell Türkiye İK Müdürü Rick Young, 2015’te ayrıca 80 stajyer alımı yapacaklarını söylüyor. Young, seçim kriterlerini “Rekabetçi ve yenilikçilik ruhuna sahip, dürüstlük, doğruluk ve insanlara saygı gibi temel değerlerimizi paylaşan kişileri tercih ediyoruz” diyerek açıklıyor.

29.09.2015 16:13:360
Paylaş Tweet Paylaş
Değerlerimizi paylaşan adayları tercih ediyoruz

* Şirketin İK politikası nedir?
Günümüzde enerji günlük ihtiyacımızın vazgeçilmez bir parçası… Enerji, yaşamın sürekliliğini sağlar. Toplumların refah seviyesinin artması ve insanların temiz su, yiyecek ve sağlık hizmeti gibi temel ihtiyaçlara erişimi için çok önemli bir destektir. Shell olarak bugün ve gelecekte insanlığın ihtiyaç duyduğu enerjiyi, en rekabetçi şartlarda, çevreye ve topluma sorumlu şekilde karşılamayı hedefliyoruz. İK yaklaşımımız da bu hedefi destekler nitelikte. Dünyanın büyüyen enerji ihtiyaçlarını yenilikçi bir yaklaşımla karşılamak için meraklı, tutkulu ve geleceği şekillendirecek fikirler peşinde koşan bireylerden oluşan takımlarla çalışıyoruz. Ekiplerimizde çeşitliliğe çok önem veriyoruz.
* İstasyon/bayi çalışanlarını nasıl geliştiriyorsunuz?
Türkiye’de 1.000’den fazla akaryakıt istasyonunu kapsayan bir ağda akaryakıt dağıtımı, pazarlaması ve satışı gerçekleştiriyoruz. Bu istasyonların çoğu, stratejik iş ortaklarımız tarafından işletiliyor. Bu yıl, nisan ayında hayata geçirdiğimiz “Shell’e Hoş Geldiniz” müşteri deneyimi programı çerçevesinde istasyon çalışanlarına 2015 yılı içinde toplam 100 bin saat üzerinde eğitim vermiş olacağız. Bu eğitim modülü düzenli olarak verdiğimiz eğitimlere ek olarak tasarlanan müşteri odaklı yepyeni bir eğitim modülü. “Shell’e Hoş Geldiniz” programı dünyada ilk defa Shell Türkiye’de hayata geçti. Akaryakıt istasyonlarımızı ziyaret eden müşterilerimizin istasyonlarımıza geldiklerinden daha mutlu şekilde ayrılmalarını sağlamak için başlatılan programın en önemli projelerinden biri.
* Akaryakıt sektöründe en çok hangi pozisyonlarda elemana ihtiyaç duyuyorsunuz? Hangi alanlarda açık var? Sizce bu açığın sebebi nedir?
Genel olarak faaliyet gösterdiğimiz her alanda ihtiyaç duyduğumuz görevler konusunda yetkin ve yüksek performanslı kişileri kurumumuza çekebiliyor ve bünyemize dâhil edebiliyoruz. Bu anlamda bir açıkla karşı karşıya değiliz. Shell’in Türkiye’deki şirketlerinde bulunan görevlerin çeşitliliği gerçekten ilgi çekici. Perakende akaryakıt ticareti alanında ağırlıklı olarak saha yöneticiliği, bölge müdürlüğü ve ürün yöneticiliği gibi pozisyonlar mevcut. Madeni yağlar ticareti, kurumlara yönelik akaryakıt, enerji veya kimyasal ticareti yapılan bölümlerde yine satış yönetimi alanında farklı görevler mevcut. Ticari bölümlerin yanı sıra terminallerimizde ve Türkiye pazarı için madeni yağlar ve gres ürünleri üretimi yapan ve 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren Derince’deki tesisimizde tedarik planlaması, mühendislik ve üretim alanlarında birçok çalışanımız faaliyet gösteriyor. Son olarak finans, bilgi teknolojileri, hukuk, iletişim, sağlık, güvenlik ve emniyet/çevre alanlarında işlevsel uzmanlardan oluşan çekirdek bir ekip bütün kurumun daha etkin ve daha sürdürülebilir şekilde faaliyet göstermesini sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz