Devlerden cazip eğitim fırsatları

Yeni trendleri takip eden, kişisel becerileri güçlü, liderlik özelliklerine sahip çalışanlar yetiştirmek global şirketlerin yurtdışı eğitimlerinin temel amacını oluşturuyor. Şirketler ise yöneticilerinden kendilerini yenilemesini ve geliştirmesini bekliyor. Bu doğrultuda yetenekli çalışanlarını yurtdışı eğitimlere gönderen şirketlerin ortak özelliği; çalışanları ve yöneticileri için ayrı ayrı eğitimler düzenliyor olmaları. Eğitimlere katılan çalışanlar, meslektaşlarıyla global seviyede bilgi ve tecrübelerini paylaşabilecekleri bir ortamda bulunma imkanından da faydalanıyor.

28.09.2015 16:43:370
Paylaş Tweet Paylaş
Devlerden cazip eğitim fırsatları
Günümüzde, eğitim ve öğrenme süreci okul yıllarıyla sınırlı değil. Her sektörde çok kısa dönem içinde çok hızlı gelişmeler yaşanıyor. Değişen dünyada çalışanların üniversitede edindikleri bilgiler yetersiz kalabiliyor, güncelliğini kaybedebiliyor. Bu noktada yöneticiler de dahil olmak üzere tüm şirket çalışanları, kendilerini ömür boyu eğitmek, güncel tutmak durumunda. Bu nedenle global şirketler, yurtdışı eğitimprogramlarıyla çalışanlarının kendilerini sürekli yenilemesine olanak sağlıyor. Şirketlerin yurtdışı eğitim programları genellikle yöneticiler ve çalışanlar için farklı iki grup olarak gerçekleştiriliyor. Yöneticilere yönelik programlarda liderlik becerileri eğitimleri ön plana çıkıyor. Diğer eğitimler ise sektörün ihtiyaçlarına göre değişiyor. Örneğin Canon, ürünlerinin çalışanları tarafından öğrenilmesini destekleyecek teknik eğitimler organize ediyor. Roche ise medikal pazarlama alanındaki teknik eğitimlere ağırlık veriyor. Çalışanın yabancı dil bilgisi, gelişime açık olması, yüksek performans göstermesi eğitimlere katılım için en önemli kriterler olarak öne çıkıyor. Genç Capital, Türkiye’de faaliyet gösteren global şirketlerin yurtdışı eğitimlerini araştırdı:
LEARNING CAMPUS
Siemens’in öncülük ettiği ve çalışanları için özel geliştirdiği global eğitim organizasyonu olan Learning Campus ve profesyonel şirketlerle düzenlediği eğitimler, liderlikten satışa, müzakere becerilerinden strateji geliştirmeye kadar çeşitli konularda olabiliyor. Çalışanların ihtiyaçlarının ve eğitimin içeriğinin uyumlu olmasını, eğitimlere katılım kriteri olarak belirlediklerini söyleyen Siemens Türkiye İK Direktörü Nurer Yüksel, yurtdışı eğitimler hakkında şunları söylüyor: “Eğitimler genellikle 2 günle 1 hafta arası değişiyor. Ancak 6 ay ile 1 yıl süren ve uzaktan eğitimle başlayıp yurtdışında belli zamanlarda atölye çalışmaları gerçekleştirdiğimiz eğitimler de mevcut. Siemens’in global eğitim organizasyonu olan Siemens Learning Campus tarafından düzenlenen eğitimlerimiz için belirli bir ülke yok. Seyahat kolaylıkları açısından tercihleri Avrupa ülkelerinden biri oluyor.”
BEL CAMPUS EĞİTİMLERİ!
 Bel Campus olarak adlandırdığı yurtdışı eğitimlerini iki grupta düzenleyen Bel Group, eğitimlerini bir katalog halinde her yıl güncelliyor. Liderlik eğitimlerinin süresi seviyelerine göre değişmekle birlikte genelde 3-4 günden oluşuyor. Diğer eğitimler 3 gün, bazı teknik eğitimler ise 1 ay kadar sürebiliyor. Bel Group İK Müdürü Seçil Kılıçoğlu, eğitimlerin içeriği hakkında şöyle konuşuyor: “Eğitim programları kademelere göre farklılık gösteriyor. Örneğin genel müdür seviyesinde çok daha stratejik ve üst yönetimsel yetkinlikler hedeflenirken henüz yeni yönetici olmuş liderlerimize, yönetiminin temellerine ilişkin eğitimler düzenliyoruz. Fonksiyonel ve teknik eğitimler ise tüm fonksiyonel yetkinliklerin her çalışanımızda için aynı seviyeye gelmesi amacıyla düzenleniyor. Yurtdışı eğitimlerini, ilk 1 yılın sonunda, kişinin yeni pozisyonuna ve kuruma uyum süreci tamamlandığında organize ediyoruz. Eğitimlerimiz genel olarak Paris’te gerçekleşiyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz