Devlerden genç mezuna kariyer daveti

Türkiye'nin önde gelen 15 şirketi, bu yıl 10 bin kişiyi işe alacak.

1 MART, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
Devlerden genç mezuna kariyer daveti


ÖNÜ AÇIK POZİSYONLAR
Uzmanlara göre 2011 yılında sadece belli sektörler değil belli iş alanları ve pozisyonlar da öne çıkacak. Bunların içinde ilk sırada satış, pazarlama ve finans departmanları geliyor. Yenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, "En çok aranan kişilerin satış, pazarlama ve mali işlerde çalışanlar olacağı görülüyor. Ayrıca sosyal medyayı en iyi şekilde kullanmak isteyen şirketler, sadece bu konuya odaklanan uzmanlar istihdam ediyor" diye konuşuyor. HRM Danışmanlık Bölge Yöneticisi ilknur Seven ise sosyal bilimlerden mezun olan gençlerin önünün açılacağına inanıyor ve ekliyor: "Psikoloji ve sosyal bilimler mezunları, endüstriyel psikoloji, insan kaynakları gibi alanlarda önemli rollere sahip olacak. Ayrıca BT sektöründe proje yöneticisi, analist, yazılım ve veri tabanı uzmanı alımlarında artış olmasını bekliyoruz." Tibet Eğrioğlu ise şirketlerin kriz sonrası agresif büyüme hedefleri nedeniyle satış ve pazarlama pozisyonlarında ciddi bir hareketlilik bekliyor ve ekliyor: "Şirketler kriz döneminde kaybettiklerini yeni hedeflerle birlikte kazanabilmek için bu yıl yeni ekipleriyle daha hızlı koşacaklar. Dolayısıyla bu yıl satış ve pazarlama, finans, proje mühendisliği işe alım yaptığımız pozisyonlar arasında öne çıkıyor. Çağrı merkezi alımlarında da büyüme var."

Hangi sektörde kime ihtiyaç olduğunu görmek için görsele tıklayın


"YEŞİL YAKA" ARANIYOR
İK uzmanlarına göre önümüzdeki dönemde önü açılacak pozisyonlardan biri de "yeşil yakalı" çalışanlar. İK uzmanı İlknur Seven, "Yeşil mesleklerin yükselmesiyle birlikte çevre mühendisliği mezunlarına ihtiyaç büyük. Hatta şimdiden 50-60 bin kişilik istihdam artışı var. Biyoteknoloji uzmanları ve gıda mühendislerine olan ihtiyaç artacak. Çevre mühendisliği, çevre hukuku uzmanlığı ve organik tarımla ilgili danışmanlıklar yükselecek" diyor.
Yenibiris.com GenelKoordinatörü Burçak Pak Yılmaz da aynı konuya değiniyor ve ekliyor: "Şirketlerin yeşil yakalı çalışanlar istihdam etmeye yönelmesi yeni bir eğilim. Yeşil yakalılar çevreye duyarlı tasarım ve teknoloji geliştiriyorlar. O nedenle yenilenebilir enerji kaynakları, yalıtım ve organik tarım gibi alanlarda uzmanlaşmış gençler, şirketler için vazgeçilmez olacak." AR-GE birimleri de şirketlerin en fazla alım yaptığı alanlar arasında. Zorlu Holding, Pfizer, BSH bu alanda alımlarıyla dikkat çekenler arasında. BSH İnsan Kaynakları Müdürü Ahmet Aksoy, "Son 5 yılda toplam istihdamımızı yüzde 60 artırdık. İş gücümüzün önemli bir bölümünü AR-GE departmanımızda çalışan mühendislerimiz oluşturuyor. Mühendis sayımızı 200'e çıkaracağız. Bu yıl yüzde 15'i yeni mezun olmak üzere 160 kişiyi ekibimize dahil " diyor. yaklaşık edeceğiz

15 şirket kaç yeni mezun işe alacak görmek için görsele tıklayın


YENİ MEZUN TERCİH EDENLER

Şirketlerin çoğu istihdam politikalarında yeni mezunlara özel bir önem veriyor. Uzmanlara göre bunun nedeni basit: Son yıllarda içeriden terfinin öne çıkması, işe alımlarda yeni mezun oranını da artırıyor. Bu görüşü şirketlerin IK yöneticileri de dile getiriyor. Pfizer Türkiye, Kafkaslar ve Orta Asya İnsan Kaynakları Direktörü Hande Eskinazi, "Çoğunlukla yeni mezun arkadaşlarımızı bünyemize katıyoruz. Bu nedenle Pfizer, üniversite sonrası bir okul niteliğinde" diyor. Philip Morris Sabancı İK Direktörü Cliff Rumbold da aynı görüşleri paylaşıyor: "Üst pozisyonlarımızın istihdamını şirket içinden yükselme yoluyla yapıyoruz. Bu sebeple işe alımlarımızın çoğuyeni mezun. Bu çalışanlarımızın kariyerlerini birlikte planlıyoruz." Turkcell İş Destekten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş ise "Her yıl toplam işe alımımızın en az yüzde 10'u yeni mezunlardan oluşuyor. Bunun yanı sıra staj programımız olan PAF ile de bu yıl 200 kadar öğrenciyi stajyer olarak bünyemize katma planımız var" diyor. Boydak Holding İnsan Kaynakları Koordinatörü Halit Bayhan, "İşe alımlarda genel olarak yeni mezun adaylara fırsat veriyoruz. Yüzde 80 oranında yeni mezun istihdam edeceğiz" diyor.  Turkcell İş Destekten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş ise "Her yıl toplam işe alımımızın en az yüzde 10'u yeni mezunlardan oluşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.