Dünya devinden cazip kariyer olanakları

Mutlu Türpan ile Türk Henkel’in İK politikasını, yeni mezunlara sunulan fırsatları ve kurum içindeki kariyer olanaklarını konuştuk.

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Dünya devinden cazip kariyer olanakları


Çalışanlara nasıl eğitimler veriliyor?
- Henkel’de her çalışana özel bireysel gelişim planları hazırlıyoruz. Yüksek potansiyele sahip yönetici adaylarının takibi ve buna uygun olanak gelişim planlarının aksiyona geçirilmesi de uzman kadroların yetiştirilmesi de önem taşıyor. “Performans ve Potansiyel Değerlendirmesi” sonrasında bireysel bazda gelişim ve kariyer planları oluşturuluyor, yöneticiler ve IK müdürleri bu aksiyon planlarının gerçekleştirilmesinin takipçisi oluyor. Eğitim
planları bu anlamda çok büyük önem taşıyor. Gerek lokal gerekse Henkel Global Akademi ve Henkel CEE Akademi eğitimleriyle çalışanlarımızın gelişimlerine katkıda bulunuyoruz. Eğitim içerikleri de ihtiyaçlar bazında sürekli geliştiriliyor. 2011 yılı lokal eğitim bütçemiz yaklaşık 500 bin TL oldu. Çalışan başına yılda 4 eğitim günü düşüyor.

HENKEL’DE KARİYER OLANAKLARI
DIŞARIDAN TRANSFER YOK
Üst ve orta yönetimin yüzde 95’inden fazlası Henkel’de yetişmiştir. Son 3-4 yıldır orta kademe yöneticilik pozisyonuna dışarıdan sadece bir kişi aldık. Onun dışında yürütme kurulundaki üst düzey isimlerin hepsi içeriden yükseldi. Bu aslında Henkel’de bir gelenek. Triple 2 olarak bahsettiğim kariyer programı sayesinde zaten farklı iş alanlarında, farklı birimlerde ve farklı ülkelerde kariyer imkanı sunuluyor.
YÖNETİCİ İHRAÇ EDİYORUZ
Henkel, çok ciddi anlamda yurtdışı kariyer olanakları da sağlıyor. Bildiğiniz gibi Türk Henkel’in bir önceki yürütme kurulu başkanı Erdem Koçak, Ortadoğu ve Afrika bölgesi CFO’su ve GCC ülkelerinden sorumlu başkan olarak çok önemli bir görevle Henkel’in Dubai ofisine transfer oldu. Onun ardından çok yeni olarak geçen hafta İK biriminden bir arkadaşımızı yine Dubai’ye gönderdik. Başka ülkelerden expatlar da Türk Henkel’e geliyor
.

Yılda kaç yeni istihdam sağlıyorsunuz? Bunlardan kaçı yeni mezun?

- 201 yılında 85 kişiyi istihdam ettik. Aşağı yukarı her yıl 60-100 arasında yeni istihdam sağlıyoruz ve istihdamın büyük çoğunluğu yeni mezun oluyor.

Şirketinizde çalışan sirkülasyonu ve sadakat oram nedir?
- Şirketimizde çalışan sirkülasyonu oldukça düşük, yüzde 7 dolaylarında. İş memnuniyeti yüksek çalışanların kurumda kalma sürelerini etkilediği kesindir. Bağlılık ve iş performansı arasında da yakın ilişki var. Bu nedenle çalışanlarımızın düşüncelerini değerlendirip iş verimliliğini artırarak daha güçlü bir Henkel yaratmaya çalışıyoruz. Bunun sonucunda şirketimize olan bağlılığın artacağını düşünüyoruz.

Peki Türk Henkel’in staj politikası nasıl işliyor? Yılda kaç stajyer alınıyor?
- Henkel olarak staj çalışmalarını çok önemsiyoruz. Her yıl en az 80 stajyer alımı gerçekleştiriyoruz. Stajyer alımlarını vaka çalışmasıyla gerçekleştiriyoruz. 2012 vaka çalışmalarına bu ay başlayacağız. Ancak yıl içinde de bölümlerimizden gelen ek taleplere dönük stajyer alımı gerçekleştiriyoruz. Üniversitelerin 3’üncü veya 4’üncü sınıflarında okuyan öğrencileri vaka çalışmasına davet ediyoruz ve bu vaka çalışmasında sergilemiş oldukları performansı bölüm yöneticileriyle beraber değerlendirerek birlikte çalışacağımız stajyerleri belirliyoruz. O anki şartlara bağlı olarak tam zamanlı iş teklifinde de bulunabiliyoruz. Bu bağlamda 2006’dan bu yana 50’den fazla stajyerimiz mezun olduktan sonra Henkel’de tam zamanlı olarak çalışmaya başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz