En çok aranan pozisyonlar

Türkiye’de gençler arasında işsizlik oram yüksek. Ancak şirketler dünyasında pek çok pozisyona uygun eleman bulunamadığı da bir gerçek. Örneğin çok aranan pozisyonların başında satış ve mühendislik kadroları var.

12.06.2014 14:38:040
Paylaş Tweet Paylaş
En çok aranan pozisyonlar
Bilişimde en fazla yazılım geliştirme pozisyonu için yetenek arayışı yaşanıyor. Sağlıkta hemşire, eğitimde İngilizce öğretmeni, perakende ve hazır giyimde ise satış pozisyonları öne çıkıyor. Güvenlik görevlisi, resepsiyonist de en çok aranan pozisyonlar arasında yer alıyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Yeni açıklanan işsizlik rakamları, Türkiye’de istihdamla ilgili sorunun devam ettiğini gösteriyor. İşsizlik oranları artıyor. En son açıklanan TÜİK raporuna göre işsizlik oranı yüzde 9,7’den yüzde 10’a yükselmiş durumda. Buna göre Türkiye’de 2 milyon 809 işsiz insan bulunuyor.

İşsizlikten çok etkilenen grubun başında ise gençler geliyor. TÜİK rakamlarına göre 15-24 yaş grubunda işsizlik oranı yüzde 18,7’yle ortalamanın oldukça üzerinde... Özellikle yeni mezunların nitelikleriyle işverenin aradığı pozisyonlar örtüşmüyor.

Secretcv.com Genel Müdürü Tütüncü, Türkiye’de yüksek lisans ve doktora yapmış kişiler için bile işsizlik sorununun önemini koruduğunu söylüyor. Tütüncü, “Sadece bizim sistemimizde yüksek lisans ve doktorasını bitirmiş ve aktif olarak iş arayan 559 bin aday var. Ancak bu adayları talep eden firma sayısı 400’ü geçmiyor” diyor.

Tütüncü’nün de belirttiği gibi lisansüstü eğitim almış adaylarla bunları talep eden firma sayısı arasında büyük uçurum bulunuyor. Peki bu durumda yeni mezunlar iş bulma şanslarını nasıl artırabilir? Hiç şüphesiz bu sorunun yanıtı talebin fazla, arzın az olduğu pozisyonlarda gizli.

BÜYÜK AÇIK NEREDE?
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın geçen şubat ayında açıkladığı verilere göre Türkiye’de işverenler yaklaşık 120 bin civarında işçi arıyor. İşverenlerin en çok aradığı mesleklerin başında ise 3 bin 293 iş ilanıyla makineciler geliyor. Makinecileri, çağrı merkezi görevlileri ve satış danışmanları takip ediyor. Güvenlik görevlisi, büro memurları da en çok aranan pozisyonlar arasında.~

Birçok büyük şirket de son yıllarda mesleki dallara yönelen kişi sayısı azaldığı için ara eleman sıkıntısı çekiyor. Ara eleman sıkıntısının yanında bilişim ve internet sektöründe akademik eğitimin yanı sıra teknolojik gelişmelere hakim çok yönlü adaylar aranıyor.

Secetcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, “Sosyal medya ve SEO uzmanı, arayüz tasarımcısı gibi alanlar, istihdam açığının yaşandığı alanlar arasında ilk sırada bulunuyor” diyor. Ayrıca telekomünikasyon, otomotiv, metal ve madencilik gibi kayda değer büyümelerin olduğu sektörlerde, teknik uzmanlık gerektiren pozisyonlara yönelik açık dikkat çekiyor.

Manpower’ın, ‘Yetenek Açığı” anketi de Türkiye’de farklı mesleklerdeki fırsat alanlarını gösteriyor. Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu, ‘Yaptığımız araştırmalar Türkiye’de mühendislik, satış ve pazarlama alanlarında önemli yetenek açığı olduğunu gösteriyor” diyor. Hatipoğlu, Türkiye’de bilişim sektöründe de kolay kapatılamayacak bir açığın olduğunu söylüyor.

SATIŞ VE PAZARLAMA ÖNDE
Yenibiris.com’dan Kariyer.net’e kadar Türkiye’nin en büyük iş bulma sitelerine göre şirketler, en çok satış ve pazarlama pozisyonları için eleman arayışı içinde. Özellikle de “Satış Uzmanı” pozisyonu iş ilalarında ilk sırada yer alıyor.~

Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz da istihdam endeksi verilerine göre satış ve mühendislik pozisyonlarının, 2013 yılında en çok aranan pozisyonlar sıralamasında açık ara zirvede olduğunu söylüyor. Azoz, “Bunları, muhasebe elemanı ve yönetici asistanı pozisyonu izliyor” diyor.

Ayrıca telekomünikasyon, otomotiv, metal ve madencilik gibi kayda değer büyümelerin olduğu sektörlerde, teknik uzmanlık gerektiren pozisyonlara yönelik açık dikkat çekiyor. Manpower’ın, ‘Yetenek Açığı” anketi de Türkiye’de farklı mesleklerdeki fırsat alanlarını gösteriyor.

Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoğlu, ‘Yaptığımız araştırmalar Türkiye’de mühendislik, satış ve pazarlama alanlarında önemli yetenek açığı olduğunu gösteriyor” diyor. Hatipoğlu, Türkiye’de bilişim sektöründe de kolay kapatılamayacak bir açığın olduğunu söylüyor.

YÜKSELEN POZİSYONLAR

Şirketler tarafında en çok aranan pozisyonlar, satış ve pazarlamadansonra bilişimde yoğunlaşıyor. Hemen hemen her sektörün bilişim alt yapısına ihtiyacı olması, bu alanda çalışacak yoğun bir uzman arayışını da beraberinde getiriyor.

Eleman.net verilerine göre 10 şirketten en az 2’si bilişimle ilgili uzman ya da nitelikli çalışan arayışında. Eleman.net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar, “Son dönemde sosyal medya, iş güvenliği ve yazılım geliştirme pozisyonları, aday ve şirketler açısından talebin arttığı alanların başında geliyor” diyor.

Duyarlar, önümüzdeki yıllarda ise inovasyon ve gelişim uzmanlığı, fason yöneticiliği, internet gazeteciliği, mobil uygulama geliştirme, risk yöneticiliği ve iş zekası uzmanlığı gibi pozisyonların da yıldızının parlayacağını söylüyor. Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, dijital medyada sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil içerik uzmanlığının en çok aranan pozisyonlar arasında yer aldığını söylüyor.~

Azoz’a göre bilişimde ise en çok aranan ve gelecekte daha fazla talep görecek pozisyonların başında oyun yazılım, yazılım geliştirme, yazılım satış yöneticiliği, bilgi güvenliği, mobil teknoloji pozisyonları bulunuyor.

Turizm ve eğlence sektöründe ise SPA direktörü yelken ve sörf eğitmeni, jimnastik antrenörü, yardımcı şarap yapımcısı gibi yeni pozisyonlar yükselen işler arasında yer alıyor. Üretim tarafında ise veri tabanı, demiryolu, sertifikasyon, entegrasyon, gemi dizayn mühendisliği öne çıkıyor.

Çevreci şirketlerle birlikte yeşil yaka pozisyonlarına da talep artıyor. Bu alanda özellikle ağaç işleri mühendisi, çevre görevlisi, tehlikeli atık yöneticisi, çevre müdürü pozisyonlarında yetenek ihtiyacı artıyor.

ÖNEMLİ BİR ÖNERİ
Genç mezunlar, başvurdukları pozisyonlarda en çok iş deneyimlerinin az olması nedeniyle dezavantaj yaşıyor. Uzmanlar ise yeni mezunların dezavantajlı oldukları bu konuda part time işlerde çalışarak veya staj yaparak şansları artırabileceğini belirtiyor.

Randstad’a göre gençlerin öğrencilik süresince yaptıkları uzun dönemli stajlar ve part time çalışma deneyimleri iş bulma fırsatlarını artıyor. İleri seviyede İngilizce ya da ikinci yabancı dil bilgisi de yeni mezun gençlerin iş arayışlarında avantaj sağlıyor.

Özellikle uzmanlar, son dönemde ikinci dil olarak Rusçanın önemini artırdığı görüşünde. Sosyal ve dijital becerilerin önemi de artıyor. Son dönemde, adaylarda aranan yetkinlikler de değişiyor. İş görüşmelerinde en çok öğrenmeye açık, araştırmacı ve firmanın kültürüne uyumlu adaylar ilgi görüyor. Aktif, esnek ve yaratıcı olmak da adaylarda aranan yetkinliklerin başında geliyor.

P&G Türkiye İK Direktörü Bilgehan Ergenekon, “İşe alacağımız tüm adayların dürüstlük, güven, liderlik, kazanma arzusu ve sahiplenme dediğimiz 5 değerimizle birebir uyumlu olmasını bekliyoruz” diyor. Erge-nekon bundan sonra iyi iletişim, işbirliği becerileri ve analitik düşünme gibi özelliklere dikkat ettiklerini söylüyor.~

P&G TÜRKİYE İK DİREKTÖRÜ
"MÜHENDİS ARAYIŞIMIZ YOĞUNLAŞTI"
SATIŞ VE PAZARLAMA

İşe alım sürecimizde hedefimizdeki kişiler ağırlıklı olarak yeni mezunlar ya da birkaç yıllık deneyimli çalışanlardan oluşuyor. İşe alacağımız adaylarda üniversite ve bölüm sınırlamamız yok. Merkez ofisimiz için her yıl düzenli olarak satış, finans ve pazarlama alanında düzenli yetenek arayışımız bulunuyor.

ÜRETİMDE FARKLI
Ayrıca insan kaynakları, pazar araştırmaları, iletişim, bilgi ve karar çözümleri, hukuk, tedarik operasyonları, lojistik, regülasyon ve teknik işler gibi departmanlarda da zaman zaman istihdam olanaklarımız gündeme geliyor. Özellikle son birkaç yıldır Gebze’deki fabrikamızda bulunan kağıt, deterjan ve likit üretim tesislerimiz için genç mühendis arayışımız oldukça yoğun.

DUYGU KARACA ÖZER KİGILI İK KOORDİNATÖRÜ
"PERAKENDEDE ALTERNATİF FAZLA"
SAHAYA TALEP

Perakendede en çok saha satış çalışanları konusunda istihdam açığı yaşanıyor. Sektörde nitelikli ve eğitimli satış danışmanları bulunmak oldukça güç. Biz de son dönemde en çok satış alanında uzman satış danışmanları arıyoruz. Sektörde kasa sorumluları bulmakta da sıkıntı yaşanıyor.~

“GEÇİCİ BAKMAMAK LAZIM”

Perakende gençlere alternatiflerin fazla olması ve iş imkanının yoğun olduğu bir sektör olması dolayısıyla avantaj sağlıyor. Gençlerin, perakendeciliği geçici bir iş olarak görmek yerine bu alanda kariyer hedefi içerisine girmelerini ve kendilerini geliştirmelerini öneririm.

HAMZA BAYINDIR MEDICAL PARK HASTANELER GRUBU İK DİREKTÖRÜ
"EN ÇOK HEMŞİRE İHTİYAÇI VAR"
HIZLI BÜYÜME

Özel sağlık sektörünün son dönemde hızlı büyümesiyle sektörde aranan uzmanlık alanları da değişim gösterdi. Bugün sağlıkta en çok özellikli alanlarda uzmanlaşmış hekimlere, ameliyathane, organ nakli ve yoğun bakım bölümlerinde çalışacak hemşirelere ihtiyaç bulunuyor.

VERİ GÜVENLİĞİ
Doktor ve hemşirelerin dışında sağlıkta veri güvenliği alanında çalışacak yetişmiş personele de ihtiyaç artıyor. Sağlık sektöründeki büyük değişim ve gelişime ayak uydurabilmek için artık okullardan klasik bir şekilde mezun olmak yetmeyecek. Okul döneminin başından itibaren gençlerin hedeflerini doğru konumlandırmaları çok daha önemli hale geldi.~

KAMİL ÖZÖRNEK YENİBİRİS.COM YÖNETİM KURULU ÜYESİ
"TEKNİK POZİSYONLAR ÖNE ÇIKIYOR"
DENEYİMLİ MÜHENDİS

Başta deneyimli mühendisler olmak üzere en çok teknik pozisyonlarda istihdam açığı söz konusu. Konusunda uzmanlaşmış, yeni teknolojileri takip eden çalışanlara her zaman ihtiyaç var.

MOBİL YAZILIMCI
Şirketler tarafında deneyimli satış uzmanı ve nitelikli işçi bulma konusunda da zorluk yaşanıyor. Sağlık sektöründe hemşire açığı ise yıllardır devam ediyor. İstihdam açığı artarak devam eden bilgi teknolojileri pozisyonları arasında en çok web ve mobil yazılım uzmanları aranıyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz