En çok aranan pozisyonlar

Türkiye’de gençler arasında işsizlik oram yüksek. Ancak şirketler dünyasında pek çok pozisyona uygun eleman bulunamadığı da bir gerçek. Örneğin çok aranan pozisyonların başında satış ve mühendislik kadroları var.

12.06.2014 14:38:040
Paylaş Tweet Paylaş
En çok aranan pozisyonlar
Bilişimde en fazla yazılım geliştirme pozisyonu için yetenek arayışı yaşanıyor. Sağlıkta hemşire, eğitimde İngilizce öğretmeni, perakende ve hazır giyimde ise satış pozisyonları öne çıkıyor. Güvenlik görevlisi, resepsiyonist de en çok aranan pozisyonlar arasında yer alıyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Yeni açıklanan işsizlik rakamları, Türkiye’de istihdamla ilgili sorunun devam ettiğini gösteriyor. İşsizlik oranları artıyor. En son açıklanan TÜİK raporuna göre işsizlik oranı yüzde 9,7’den yüzde 10’a yükselmiş durumda. Buna göre Türkiye’de 2 milyon 809 işsiz insan bulunuyor.

İşsizlikten çok etkilenen grubun başında ise gençler geliyor. TÜİK rakamlarına göre 15-24 yaş grubunda işsizlik oranı yüzde 18,7’yle ortalamanın oldukça üzerinde... Özellikle yeni mezunların nitelikleriyle işverenin aradığı pozisyonlar örtüşmüyor.

Secretcv.com Genel Müdürü Tütüncü, Türkiye’de yüksek lisans ve doktora yapmış kişiler için bile işsizlik sorununun önemini koruduğunu söylüyor. Tütüncü, “Sadece bizim sistemimizde yüksek lisans ve doktorasını bitirmiş ve aktif olarak iş arayan 559 bin aday var. Ancak bu adayları talep eden firma sayısı 400’ü geçmiyor” diyor.

Tütüncü’nün de belirttiği gibi lisansüstü eğitim almış adaylarla bunları talep eden firma sayısı arasında büyük uçurum bulunuyor. Peki bu durumda yeni mezunlar iş bulma şanslarını nasıl artırabilir? Hiç şüphesiz bu sorunun yanıtı talebin fazla, arzın az olduğu pozisyonlarda gizli.

BÜYÜK AÇIK NEREDE?
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın geçen şubat ayında açıkladığı verilere göre Türkiye’de işverenler yaklaşık 120 bin civarında işçi arıyor. İşverenlerin en çok aradığı mesleklerin başında ise 3 bin 293 iş ilanıyla makineciler geliyor. Makinecileri, çağrı merkezi görevlileri ve satış danışmanları takip ediyor. Güvenlik görevlisi, büro memurları da en çok aranan pozisyonlar arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz