En ilginç mülakatlar

Şirketlerin İK sorumlularına ve İK uzmanlarına yaşadıkları olumlu/olumsuz en ilginç mülakat deneyimlerini sorduk...

18.03.2016 16:06:570
Paylaş Tweet Paylaş
En ilginç mülakatlar
PRATİK ZEKA HER ZAMAN  İŞE YARAR MI? 
Yaratıcı düşünce ve pratik çözüm yeteneği iş mülakatlarında oldukça işe yarayan unsurlar… Hepsiburada. com İK Yöneticisi Gözde Bakım’ın anlattığı anektod da bunu doğruluyor; “Yeni mezun mühendis bir adayla görüşme yapmıştık. Görüşme oldukça olumlu geçmiş ve iyi bir izlenim bırakmıştı. Görüşme tamamlandığında, odadan çıkmak istediğimizde, kapı hiçbir şekilde açılmıyordu. Adayımız sakin bir şekilde ayağa kalktı, çok fazla casusluk filmi izlediğini, sorunu hızlıca çözebileceğini belirtti. Masada duran çay kaşığını kullanarak kilitlenmiş olan kapıyı açarak, sadece teoride değil, pratikte de yaratıcı olduğunu göstermiş oldu.” Bakım, “Bu hikâyeden yola çıkarak, pratik olmanın aslında IQ’dan daha önemli olduğunu söyleyebilirim” diyor. 
AĞABEYİMİN İŞİ ÇIKTI! 
Ancak CarrefourSA İK Departmanı’nın yaşadığı deneyime kulak verince pratik düşüncenin her zaman olumlu sonuç vermediğini görüyoruz… CarrefourSA İK yetkililerinin unutamayacağı bir mülakat şöyle gerçekleşmiş: “Geçen yıl mağaza görevlisi pozisyonu için gerçekleştirilen görüşmeye elindeki başvuru formuna istinaden adaya ‘Hoş geldiniz Gökhan Bey’ diyerek hitap edildi ve aday ‘Ben Gökhan değilim, kardeşiyim’ diye yanıt verdi. Abisinin şehir dışında olduğunu, kendisini onun yerine görüşmek üzere yönlendirdiğini, başvuru formunu abisinin bilgilerine göre doldurduğunu iletti. Görüşmenin bu şekilde yapılamayacağı iletildiğinde ‘Tamam ama isterseniz abimi anlatabilirim, çocukluktan beri tanıyorum sonuçta’ diyerek karşılık verdi. Görüşme gerçekleşmeden sonlandırmış olduk. Bu görüşme sonucunda gençlere tavsiyem çalışma hayatlarında karşılaştıkları fırsatlara ciddiyetle ve istekle yaklaşmalarıdır.” 
DOZU İYİ AYARLAMAK GEREK 
CarrefourSA’dan gelen başka bir örnek yine “sınır tanımayan” yaklaşımların çok olumlu karşılanmadığını gösteriyor: “Antakya’da bir marketimiz için Yenibiris.com’dan ilan açılmıştı, ilanı gören aday tarafından İK yöneticimize ulaşma yolları bizim için çok ilginç bir deneyim oldu. Aday İK yöneticimize önce Messenger üzerinden duygu yüklü mesajlar yazarak (işe çok ihtiyacı olduğu, ailesine bakması gerektiği vs.) ulaştı ve kendisini görüşmeye davet ettirdi. Fakat sürekli mesaj atması, ne zaman görüşmeye çağıracaksınız, ne zaman Antakya’ya geliyorsunuz, benimle ilgili düşünceniz nedir gibi sorularının yanı sıra Facebook’tan arkadaşlık isteği göndermesi gibi önce ilginç gelen ama daha sonra sıkıcı olmaya başlayan bir durumla karşı karşıya kaldık. Facebook arkadaşlık teklifini kabul etmedik fakat mesajlarına cevap yazdık ve kendisine sabırlı olup beklemesi gerektiğini belirttik. 
PROJELERDEN BAHSET 
L'Oréal Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Canan Karacan ise yoğun işe alım surecinde en çok en iyi okullarda okumuş, staj yapmış gençlerin yetkinlik bazlı sorulara verdikleri cevapları ilginç bulduğunu söylüyor. Karacan, gençlerin bu sorulara cevap verirken zaman zaman özel hayatlarından veya aileleriyle yaşadıkları problemlerden bahsettiklerini anlatıyor. Karacan, “Bunun öğrencilerin henüz kurumsal şirketlerin işe alım modellerine hakim olmamalarından kaynaklandığını düşünüyorum. Sorularımıza duymak istediğimiz cevaplar okulda yaptıkları projelerden, organizasyonlardan veya staj süreçlerinde elde ettikleri bilgileri öğrenmek” diyor. 
NE İSTEDİĞİNİZİ BİLİN!
Yeni mezunların hepsinin ne istediğini tam olarak bilmesi elbette mümkün değil. Vodafone Türkiye İşe Alım, Yetenek Yönetimi, Eğitim ve Gelişim Direktörü Hande Yalgın da iş görüşmelerindeki en ilginç durumların genellikle yeni mezun adayların iş görüşmelerinde ne istediklerini tam olarak tarif etmekte zorlandıkları durumlarda ortaya çıktığını söylüyor. Yalgın, “Bu durumda, görüşmeyi yapan işe alım uzmanının, adayı yönlendirerek ve bir anlamda ona koçluk yaparak görüşme sırasında doğru rotanın bulunmasına yardımcı olması ve adayın potansiyelini iyi tespit edebilmesi gerekiyor” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz