Formayı ıslatan yükselir

Index Grup İnsan Kaynakları Direktörü Timur Tiryaki ile sohbetimizden satırbaşları...

28.04.2014 22:06:510
Paylaş Tweet Paylaş
Formayı ıslatan yükselir

BODY DE SORUMLU
Dolayısıyla iş üzerinde öğrenme bu işin en büyük gerçeği, ama iş üzerinde öğrenmenin sadece müdürden değil akranlardan da olduğunu bildiğimiz için “body”lik sistemini tasarladık. Herkesin takımındaki “body”si ona asıl öğreten, el veren kişi. Yeni başlayan arkadaşımızın başarısında “body”lerinin ne kadar başarılı olduğuna bakıyoruz. Yani çalışan başarılıysa bunu “body”lerine de atfedip onları da takdir ediyoruz.

Y KUŞAĞINDA ÖZGÜVEN FAZLASI VAR
ÇOK RAHATLAR

Görüşmelerde, kılık kıyafetlerle ilgili zorunluluklarımız olmamakla birlikte fazla rahatlığa ya da karşı tarafı ‘Ben niye sizle çalışmalıyım, siz beni ikna edin’lere artık hepimiz alışığız. Ya da gelen bir CV’de Facebook’ta kaç takipçisi olduğunu yazıp, “Beni işe almalısınız çünkü ben etrafta haber yayan, takip edilen bir kişiyim, fikir önderiyim” gibi şeylerle karşılaşabiliyoruz.

SAYGI İSTİYORLAR
Bir üst kuşağın bakış açısıyla Y kuşağında bir özgüven fazlalığı olduğu kesin, ama ben bunun sağlıklı yönetildiğinde bir fırsat olduğunu da görüyorum. Üst kuşak gençlerin önünü açma zihniyetini benimserse müthiş bir potansiyel var. Aslında her iki taraf da saygı istiyor. Tecrübeliler tecrübeye, gençler de gençliğe ve yaratıcılığa saygı istiyor. İK’nın önümüzdeki 5-10 yılda rolü bu hızlanmış kuşaklararası geçişte arabuluculuk...

FEEDBACK BAĞIMLISI
Biz de karşılıklı saygı ilkesi çerçevesinde bu kuşaklar arası buluşturmayı yapmaya çalışıyoruz. Gençlerin yenilikçiliğini ve yaratıcılığını takdir etmeliyiz. Gençlerde bir feedback bağımlılığı olduğu kesin. Bu kuşağın anne babaları tarafından daha koruyucu bir şekilde yetiştirilmiş olması dolayısıyla çocuklar da yöneticilerinden anne-baba tarzı yöneticilik bekler halde. Yani sürekli onaylanma, takdir edilme ihtiyacı var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.