Genç bankacıların akıl hocaları

Bade Sipahioğlu Işık, sistemin içeriğini anlattı, mentor ve mentee olanlar ise yaşadıkları deneyimi paylaştı.

1 ŞUBAT, 20120
Paylaş Tweet Paylaş
Genç bankacıların akıl hocaları


ADAPTASYONU HIZLANDIRDI

Şu aşamada programımız sadece yönetici adaylarımıza yönelik. Projemizle yönetici adaylarımızın hızlı ve etkili şekilde adaptasyonlarını sağlayıp, meslek hayatlarının ilk yıllarında onları destekleyerek, mutluluklarını ve başarılarını artırmayı amaçlıyoruz. Mentee ve mentor görüşmelerinin organizasyonu için yönetici adayımızın daha ön planda olmasını ve bu işin sorumluluğunu üstlenmesini öneriyoruz. Ancak mentorlarımızın organizasyon için daha sistematik ve gönüllü yaklaştığı durumlar da oluyor. Görüşme gündemini mentee belirliyor. Mentor, mentee'nin gündemindeki konulara doğrudan müdahale etmeden, talimat vermeden gizlilik prensibiyle yaklaşıyor. Mentee'sini cesaretlendirmek, destek olmak, empati kurabilmek, sınırlarını aşması için kendisini destekliyor. Sistem, hem yeni başlayan kişilerin adaptasyon sürecini hızlandırdı hem de mentorluk yapan yöneticilerimizin yönetim ve koçluk becerilerine katkı sundu. Bazı mentorlarımız bu ilişkilerden öğrendiklerini kendi ekiplerinde de kullanabildiklerini açıkladı. Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan programla mentee'lerimiz kendileri için bireysel gelişim planı hazırlayıp hedeflerini daha net bir şekilde ortaya koyarak programımızdan daha da çok fayda sağlayacaklar.


SELİN AKINCIOĞLU/AKBANK TİCARİ BANKACILIK PAZARLAMA VE SATIŞ YÖNETİMİ YÖNETİCİ YARDIMCISI
"Mentorum ilham veriyor"
GELİŞİMİ DESTEKLİYOR

Üniversiteden mezun olur olmaz Akbank'ta çalışmaya başladım. Kurumsal bir deneyimimiz olmadığı için "kurumsal davranış nedir, nelere dikkat etmeliyiz ve kariyer yolunda bizi başarıya götürecek becerilerimiz nelerdir" bilmiyordum. Bu anlamda Mentorluk Programı'nın kendimizi tanımamıza ve gelişmemize olumlu katkısı oldu. Yeni olduğunuz bir kuruma alışmanızı kolaylaştırdı, kendinizi hiç yalnız, zorda kalmış hissetmedik. Herhangi bir sorunuz olduğunda, bu işe yıllarını vermiş ve danışabileceğiniz birinin olduğunu bilmek gerçekten çok güven verici.
İYİ BİR ARKADAŞ
Benim için mentorum, iyi bir arkadaş gibi. Kariyerimle ilgili hemen her konuyu konuşabiliyorum. Bana yol gösteriyor, nasıl davranmam gerektiğini, nelere dikkat etmem gerektiğini söylüyor. Bankamızın süreçleriyle ilgili merak ettiğim konuları, neyin nasıl işlediğini kolaylıkla öğreniyorum. Pek çok konuda onun yaptığı yorumlardan ya da sorduğu sorulardan ilham alıyorum. Mentorum bir başarımı paylaştığımda, beni tebrik ediyor ve daha iyisini yapabileceğimle ilgili beni cesaretlendiriyor.

Not: Mentor ingilizce danışman, mentee ise danışan anlamına geliyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.