Hayalimdeki yeni mezun

Hemen hepsi kendiyle barışık, mutlu ve ekip çalışmasına inanan gençlerle çalışmak istiyor.

1.03.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hayalimdeki yeni mezun


Her patronun hayalini farklı bir çalışan profili süslüyor. Türkiye'nin en zengin patronlarından Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin'in hayali, Çince bilen mühendis istihdam etmek. Özyeğin, Çin'de yaptırdığı alışveriş merkezi için Çince bilen mühendis arıyor. Ancak bir türlü bu özelliklere sahip yeni mezun bulamadığını söylüyor ve bu durumdan şikayet ediyor. Patronların hayal edip bulamadıkları yeni mezunlar bununla sınırlı değil. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, kalifiye eleman bulamamaktan şikayetçi. Koç, bunun için meslek liselerine destek veriyor. Ahmet Aşçıoğlu'nun hayalini ise iyi yetişmiş yönetici asistanı süslüyor. Aşçıoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, "Günümüzde CEO ve genel müdür sekreterliği gibi bölümlerde donanımlı asistanlara ihtiyaç var" diyor.
Hey Group Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Bektaş'm hayalinde ise leb demeden leblebiyi anlayacak yöneticiler var. Gaziantepli Naksan Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Bahaeddin Nakipoğlu da "Her şeyi ben yaparım" demeyen yöneticilerle çalışmak istiyor. Nakipoğlu, hayalindeki çalışanı tarif ederken, "Bir işi ayrıntılarıyla bilsin, öğrensin, takip etsin" diyor. Türkiye'nin önde gelen patronları ile CEO'larına hayal ettikleri çalışanları sorduk. Muzaffer Akpınar'dan Borusan Holding CEO'su Agah Uğur'a kadar iş dünyasının ünlü isimleri, hayallerindeki yeni mezunları ve yönetici profilini anlattı. Ünlü yönetim uzmanı Seth Godin'in söylediği gibi iş dünyasında "vazgeçilmeyen" olmak patronların isteklerini iyi anlamaktan geçiyor.

13 patronun hayalindeki yeni mezun profilini görmek için görsele tıklayın


İYİ VE ZORLU EĞİTİM ŞART
Godin, vazgeçilmeyen ve hayali kurulan çalışanları kendi üretimini yapan, fark yaratan, öncü ve başarılı iletişim kuranlar olarak tanımlıyor. Zappos şirketinin CEO'su Tony Hsieh ise hayalindeki çalışanı, uzun süre kendisiyle çalışacak, sadece para kazanmak için çalışmayan kişi olarak tarif ediyor. Hsieh, "Herkesin doğru nedenlerle şirkette çalışmasını istiyoruz. Çalışanlar şirkette sadece ücret için kalmamalı. Birkaç bin dolar için ayrılıyorlarsa onların kaybı, bu şirket için kazanç olur" diyor. İşi sevmek, tutkuyla bağlanmanın yanı sıra patronların hayallerindeki çalışan tipinde eğitim ve mezun olunan üniversite de önemli. Hemen her patron iyi ve zorlu bir üniversiteden mezun olmayı ön şart olarak görüyor. İyi bir üniversiteden mezun olmayı, iyi derecede İngilizce bilmek izliyor. İkinci veya üçüncü bir yabancı dil de vazgeçilmez olmayı güçlendiriyor. Örneğin Zorlu Holding'in patronu Ahmet Zorlu, sadece ODTÜ, Bilkent, Boğaziçi, İTÜ, Koç, Sabancı, Yıldız Teknik, Ege, Dokuz Eylül, izmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (YTE), Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nden mezun olan adayları işe alıyor.
Zorlu Holding'in iş başvurusunda aradığı bir diğer önemli kriter ise adayın üniversite sınavlarında ilk 2 bin kişi arasına girmiş olması. Vestel insan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Ebru Sunal, Zorlu Grubu'nun yeni mezunlarda aradığı diğer önemli kriterleri şöyle özetliyor: "iyi derecede ingilizce bilmek. Başka bir şirkette staj yapmış olmak. izmir ve Manisa'da oturmak."

MÜHENDİS OLMAK AVANTAJ
İyi bir üniversitenin dışında patronların meslek grupları arasında tercihi eskiden olduğu gibi yine mühendisler oluyor. İş koluna göre değişse de patronların çoğu, mühendislerle çalışmayı tercih ediyor. Borusan Holding'in CEO'su Agah Uğur için de üniversite önemli kriterler arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz