İşe alımda bireyi ön planda tutuyoruz

Mercedes-Benz Türk’te yükselmek isteyen geçlerin sabırlı olması gerektiği uyarısını yapıyor. Mercedes-Benz Türk İK Direktörü Salih Ertör, şirketinin İK stratejilerini ve gençlere bakışlarını şöyle anlattı:

29.03.2014 21:39:530
Paylaş Tweet Paylaş
İşe alımda bireyi ön planda tutuyoruz
Mercedes-Benz Türk, hem otomotiv sanayinin hem de DaimlerChrysler’in önemli şirketlerinden biri. Sunduğu küresel kariyer imkanlarıyla gençlerin ve yeni mezunların gözde işyerleri arasında yer alan şirketin İK Direktörü Salih Ertör, işin yapısı gereği mühendisleri tercih ettiklerini, ancak diğer bölümlerden nitelikli gençlere de kapılarının açık olduğunu söylüyor.

Yönetici, “Biz daha fazla bireyi ön planda tutmaya çalışıyoruz. Birey kendisini nasıl geliştirmiş, bizim bugünkü ve gelecekteki stratejik ihtiyacımıza uygun mu ona bakıyoruz ” diye konuşuyor.

İhracat macerasına 1970 yılında otobüsle başlayan Mercedes-Benz Türk, bugün Türkiye’deki büyük yabancı sermayeli ihracatçılar arasında yer alıyor... 

Hem otobüs hem de kamyon üretiminde DaimlerChrysler’in Almanya’daki üretimi dışında Avrupa kıtasındaki en önemli üretim tesisleri Türkiye’de. Profesyonel yapısına ek olarak küresel bir şirketin gözbebeği olmak, işveren olarak cazibesini artıran en önemli unsur. Şirket de profesyonel yapısına yakışır şekilde işe alım sürecini en baştan, yani daha stajdan başlatıyor.

Mercedes-Benz Türk İK Direktörü Salih Ertör’ün deyimiyle şirket, “Eleman seçer gibi stajyer seçiyor, hem de aynı enstrümanlarla.” Ertör, “Stajyer alırken normal personel alır gibi aynı kriterleri kullanıyoruz.

Yani yine ilk olarak profilin iyi olması lazım; okul durumu, yabancı dil bilgisi, bilgisayar hakimiyeti, notlar, o süre içerisindeki spor veya başka sosyal organizasyon angajmanlarına bakıyoruz. Tabii şirkete olan ilgi, şirket değerlerine ve kültüre uyum da yine çok önemli” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz