Önceliğimiz içeriden terfi

Teknosa İK’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Asena Yalınız, sorularımızı yanıtladı.

1.02.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Önceliğimiz içeriden terfi
Teknoloji perakendeciliğinin lider şirketi Teknosa, kendi insan kaynağını yaratmak için Teknosa Akademi ile çalışanlarına eğitim ve kariyer olanakları sunuyor. Yönetici pozisyonlarına dışardan alım yapmak yerine içerden terfiyi tercih eden şirket, akademide eğittiği yeni mezunlan en üst düzey için hazırlıyor. Teknosa İK’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Asena Yalınız, şirketin sadakat oranının çok yüksek olduğunu söylüyor. Bunun nedenini ise içerde kariyer olanakları sunmalarına bağlıyor ve “Sürekli mağaza açılışlarımız olduğu için mutla,ka her yıl 30-40 kişi yönetici pozisyonuna terfi ediyor” diye konuşuyor. Teknosa, teknoloji perakendeciliğinde Türkiye’nin lider şirketi. Toplam 77 ilde 290’a yakın mağazada 3 bin 600 çalışanıyla faaliyet gösteren şirket, son yıllarda hızlı bir büyüme ivmesi yakalamış durumda. Bu yolculukta her yıl ortalama 1.000-1.500 kişiyi de bünyesine katıyor. Bu yönüyle özellikle yeni mezun gençlerin odağındaki şirketler arasında ön sıralarda yer alıyor. Teknosa İK’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Asena Yalınız da bu duruma dikkat çekiyor, “Teknoloji zaten 20’li yaşlardaki gençler için çok cazip bir alan. Sattığınız ürün değişiyor, stratejileriniz değişebiliyor. Bu da gençlerin aradığı bir ortam” diye konuşuyor. Hareketli ve yenilikçi çalışma ortamının yanı sıra Teknosa, gençlere sunduğu eğitim fırsatlarıyla da dikkat çekiyor. Teknosa Akademi çatısı altında gençlere kariyer ve eğitim olanakları sunduklarını belirten Yalınız sözlerini şöyle sürdürüyor: “Kişileri satış danışmanı seviyesinde alıyor, 2 haftalık bir eğitim veriyoruz. Daha sonra belli periyotlarda aldıkları sürekli eğitimler var. Bu eğitimler terfi etmek için de şart. Sosyal diye bir platformumuz da bulunuyor. Bu platformu iş Facebook’u gibi düşünebilirsiniz. Çalışanlarımız burada bloglar yazıyor, chat’leşiyor, iş arkadaşlıkları kuruyorlar.” Teknosa İK’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Asena Yalınız, Teknosa’daki çalışma ortamını, yeni mezunlara sundukları olanakları ve onlardan beklentilerini Genç Capital’e şöyle anlattı:

Teknosa’mnyeni mezunlar tarafından bu kadar çok tercih edilmesinin nedenleri nedir? Yeni mezunlar için nasıl bir ortam sunuyorsunuz?
Öncelikle yaptığımız iş, gençler için çok cazip. Teknoloji ürünleri satıyoruz. Teknoloji zaten 20’li yaştaki gençler için çok cazip bir alan. Burada sürekli yeni ürünler görüyorlar. Perakendenin kendisi de çok dinamik ve hareketli. Tüketici taleplerine hemen yanıt vermeniz gerekiyor. Sattığınız ürün değişiyor, stratejileriniz değişebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz