Perakende okuluyuz

Migros Ticaret İnsan Kaynakları Grup Müdürü Olcay Yılmaz Nomak, özellikle saha ekiplerinde yeni mezunları yoğun olarak değerlendirdiklerini söylüyor. Mezun ve perakende alanında kariyer yapmak isteyen adayları da yönetici unvanıyla mağazalarında görevlendirdiklerini belirtiyor.

29.03.2014 21:51:510
Paylaş Tweet Paylaş
Perakende okuluyuz
Migros, 18 bin 500 kişiye istihdam yaratıyor. Şirket, İK gücünü kendi içinden yaratıyor. Bu yüzden şirket için gençler özel bir öneme sahip. Yaş ortalaması 29 olan şirkette, her yıl ortalama sezonluklar da,hil 8 bin kişi kadroya alınıyor.

Şirketin insan kaynakları grup müdürü Olcay Yılmaz Nomak, “Mağaza yöneticilerimizin ve merkez alımlarımızın çok büyük çoğunluğunu yeni mezunlar oluşturuyor” diyor. Nomak, Migros’un bir perakende okulu olarak işlev gördüğünü söylüyor.

Perakende, Türkiye’nin en dinamik sektörü. Büyüme ritmi artarken istihdamın da her geçen gün daha kritik öneme sahip hale geldiğini sektörde oyuncular, nitelikli çalışanı cezbetmenin yanında yeni mezunları bünyelerine dahil ederek onlara kurum kültürünü benimsetmek konusunda önemli projeler yürütüyor.

Organize gıda perakendeciliğinin en önemli oyuncularından Migros Grubu, bu konuda en atak şirketlerden. 18 bin 500 kişilik bir çalışan ordusuna sahip olan şirket, çoğunluğunu Yjenerasyonunun oluşturduğu, yaş ortalaması 29 olan bu kadroyu dinç tutabilmek için işe alımda yeni mezunlarına özel bir şans tanıyor.

“Perakende sektöründe devam eden hızlı büyüme yeni mezunlar için kariyer fırsatlarını içinde barındırıyor” diyen Migros Ticaret İnsan Kaynakları Grup Müdürü Olcay Yılmaz Nomak, özellikle saha ekiplerinde yeni mezunları yoğun olarak değerlendirdiklerini söylüyor.

Mezun olan ve perakende alanında kariyer yapmak isteyen adayları da yönetici unvanıyla mağazalarında görevlendirdiklerini belirtiyor. Migros Ticaret İnsan Kaynakları Grup Müdürü Olcay Yılmaz Nomak ile sektördeki ve Migros’taki fırsatları konuştuk:~
Türkiye perakende sektörü hızlı büyüyor. Bu anlamda bakınca perakende sektöründe nasıl iş imkanları var? Özelde gençler için nasıl fırsatlar bulunuyor?
Perakende sektöründe devam eden hızlı büyüme, yeni mezunlar için kariyer fırsatlarını içinde barındırıyor. Genç ve dinamik bir ekibe sahip olduğumuz için özellikle saha ekibimizde yeni mezun arkadaşları yoğun olarak değerlendiriyoruz.

Mezun olan ve perakende alanında kariyer yapmak isteyen adaylarımızı, yönetici unvanıyla mağazalarımızda görevlendiriyoruz. Genel merkezimizde ise pazarlama, tedarik zinciri, BT, finans, insan kaynakları gibi çok farklı birimlerimiz için yeni mezun arayışlarımız oluyor.

Migros, Türkiye’nin en büyük organize perakende şirketlerinden biri. Nasıl bir İK stratejisi izliyorsunuz? İK politikasının satır başları neler?

Migros Grubu’nun en önemli stratejik hedeflerinden biri, donanımlı, müşteri ve süreç odaklı, yenilikçi, dinamik ve fark yaratan insan kaynağını şirket içinde geliştirmek. Bu hedef doğrultusunda, İK politikamız “rekabet avantajı yaratacak çalışanlar yaratmak” temeli üzerine kurulu.

Sürekli eğitimle mesleki ve kişisel gelişime verilen önem. Migros’un rekabetçi ortamda her zaman bir adım önde olmasını sağlıyor. Çalışanlarımızın ihtiyaçlarını ve beklentilerini İK stratejimizin odağına yerleştiriyoruz.

İşe alımda nasıl bir stratejiniz var? Nasıl bir politika izliyorsunuz?
Migros’ta işe alma ve yerleştirmenin temel amacı, şirket kültürüne ve ortak değerlerine uygun, pozisyonların gereksinimlerini en ileri seviyede karşılayacak, kurumu geleceğe taşıyacak çalışanları cezbetmek, seçmek ve en uygun pozisyona yerleştirmek.

İşe alım süreçlerimiz mavi ve beyaz yaka olmak üzere ikiye ayrılıyor. Kadro ihtiyacımız için süreçlerimizde hem şirket içi kaynaklarımızı hem dış kaynakları kullanıyoruz.~ Adaylarımızı değerlendirirken objektif olabilmek ve daha etkin karar vermek adına yetkinlik bazlı mülakat dışında sınav uygulamaları, kişilik envanterleri, grup ve analiz egzersizleri gibi çok farklı araçlar kullanıyoruz.

Toplamda kaç çalışanınız var? Çalışanlarınızın ortalama yaşı nedir?
18 bin 500 kişilik bir aileyiz. Çoğunluğunu Y jenerasyonunun oluşturduğu, yaş ortalaması 29 olan oldukça genç ve dinamik bir şirketiz. Çalışan sayımızın yoğunluğu mağaza kadrolarımızdan oluşuyor.

Her yıl ortalama ne kadar alım yapıyorsunuz? Bunun ne kadarı yeni mezunlardan oluşuyor?
Her yıl ortalama sezonluk personellerimizle birlikte 7 bin-8 bin arası bir işe alım sayımız oluyor. 2012 yılında mağaza mavi yaka için sezonluk çalışanlarımızla birlikte 7 bin kişilik, mağaza beyaz yaka için ise 185 kişilik bir işe alım operasyonumuz oldu.

Merkez pozisyonlarında da 94 kişiyi ailemize kattık. 2013 Eylül ayına kadar yaptığımız alımlar 7 bin 362 kişiye ulaştı. Migros yöneticilerini içeriden yetiştiren bir şirket olduğu için mağaza yöneticilerimizin ve merkez alımlarımızın çok büyük çoğunluğunun yeni mezunlardan oluştuğu söylenebilir.

Gençlere ve yeni mezunlara nasıl ulaşıyorsunuz? Hangi mecralarda onlarla buluşuyorsunuz?
Migros Kariyer Facebook sayfamızla gençlerle interaktif bir iletişim kurmayı amaçlıyoruz. Bu kanaldan gençlerin merak ettikleri tüm konuları ve soruları yanıtlıyoruz. Ayrıca insan kaynaklarıyla ilgili güncel gelişmelerimizi Facebook kariyer sayfamız aracılığıyla gençlerle paylaşıyoruz. ~
Yine her yıl belirli bir program dahilinde üniversitelerin kariyer günlerine, konuşma etkinliklerine katılım gösteriyoruz. İstihdam fuarlarında yer alarak, öğrenci kulüplerinin etkinliklerine sponsor olarak ve üniversite kariyer günlerinde yer alarak gençlerle buluşuyoruz. Migros kurumsal web sitemiz aracılığıyla yeni mezunlara ulaşmayı hedefliyoruz.

Migros’ta işe başlamanın en önemli avantajları nedir?
Migros Grubu’nu bir perakende okulu olarak düşünebiliriz. Şirketimizde göreve başlayan yeni mezun adaylarımız işe başladıkları günden itibaren her gün kendilerini geliştirme fırsatı buluyor ve çok fazla inisiyatif alabiliyorlar.

Bunların yanında şirketimiz, çalışanlarının hem mesleki hem kişisel gelişimleri için ciddi eğitim yatırımları yapıyor. Bu da çalışanlarımızın gelişimleri ve fark yaratmaları için avantaj sağlıyor.

Yeni nesil gençlerle çalışmanın zorlukları var mı? Onlarla nasıl bir iletişim içindesiniz?
Yeni nesle ulaşmak, onlarla iletişim kurmak adına biz de kendimizi teknolojik anlamda sürekli yeniliyoruz, onlarla iletişimimizi canlı tutmak için yeni projeler üretiyoruz. Migros ailesi bireylerini aramıza kazandırmak üzere gerçekleştirdiğimiz uygulamalarda teknolojik yeniliklerin yer almasına özen gösteriyoruz.

Migros Ödül Sistemi’nin farklılaşan dallarıyla hem bireysel hem grup başarılarını ödüllendirmekle birlikte, çalışanlarımız topladıkları puanlarla anlık olarak online ödül kataloğumuzdan diledikleri aktivite veya hediye çeki ödülünü seçme imkanına sahip.

Bununla birlikte, her yıl Türkiye’nin dört bir yanında toplamda 3 haftalık bir sürede online olarak gerçekleştirdiğimiz çalışma hayatımızı değerlendirme anketimizin sonuçları da faaliyet planlarımıza yön gösteriyor. ~
Anket sonuçlarını tüm çalışanlarımızla paylaşıyoruz, hatta belli noktalarda takımlar halinde çalıştaylar gerçekleştirerek uygulama adımlarımızı çalışanlarımızla birlikte belirliyoruz. Perakendenin eğlenceli bir iş olmasından yola çıkarak her yıl farklılaşan spor şenlikleri, hobi kulüpleri, yetenek yarışmaları, outdoor eğitim programlarını içeren sosyal aktiviteler düzenliyoruz.

Üniversite öğrencileri Migros’ta staj için ne zaman başvuru yapmalı? Hangi bölümler bunun için uygun?
Üniversite 3. sınıf öğrencileri haziran, temmuz ve ağustos olmak üzere 3 farklı dönemde şirketimizde staj yapabilir. Staj süreleri stajın zorunlu olup olmamasına ve departman fonksiyonlarına göre değişebilmekle birlikte ortalama bir ay sürüyor.

Başvurular şubat-mart aylarında alınıyor, adaylarla görüşmeler ise nisan-mayıs aylarında gerçekleştiriliyor. Üniversite bölümleri öğrencilerin staj yapacakları departmanlara ve işin niteliğine göre değişmekle birlikte endüstri mühendisliği, işletme, iktisat, işletme mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, işletme bilgi yönetimi, gıda mühendisi, veterinerlik, eğitim bilimleri, iletişim, halkla ilişkiler, enformasyon teknolojileri bölümleri öncelikle tercih ettiğimiz ihtisas alanları.

Şirketimizde genel merkez bünyesinde pazarlama, satış, insan kaynakları, bilgi teknolojileri, mali işler, yatırım, tedarik zinciri, insan kaynakları gibi birçok farklı birimde staj olanağı sağlanıyor.

Kaç stajyer alabiliyorsunuz ?
Yaz dönemi için 65-70 üniversite stajyerini şirketimizde değerlendirebiliyoruz.

Genel olarak IK departmanının nasıl hedef ve planları var?
Sosyal medya ve sosyal öğrenme kavramları herkes olduğu gibi bizim de gündemimizde. Amacımız, çalışanlarımızın hem birbirlerinden öğrenebilecekleri hem merak ettikleri konulara hızla ulaşabilecekleri ortak bir platformu hayata geçirmek.~
Halihazırda farklı platformlardan çalışanlarımıza ulaşmakla birlikte bu yıl sonunda devreye alacağımız platformumuz çalışanlarımızın da dahil olacağı interaktif bir öğrenme ve iletişim ortamı yaratmamızı sağlayacak.

Bununla birlikte Koç Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Georgia State Üniversitesi ile sürdürdüğümüz işbirliklerimizin yanında üniversite-sektör işbirliklerimizin de artarak devam etmesini hedefliyoruz.

ÇALIŞANLARINI 6 FAKÜLTEDE EĞİTİYOR
SÜREKLİ GELİŞİM

Migros Grubu Perakende Akademisi’nin önceliği, çalışanlarımızı şirkete adım attıkları günden itibaren kariyer gelişimleri için en etkili model, yöntem ve araçları tasarlayarak gelişimlerini planlayabilmek, çalışanlarımıza gelişim süreçlerinde söz sahibi olma hakkı vererek sürekli gelişimi şirket kültürü haline getirecek ortamı yaratmak.

ÖZELLEŞTİRİLMİŞ PROGRAM
Onboarding sürecinde çalışanlarımız işe başladıkları ilk günden itibaren kendileri için hazırlanan göreve göre özelleştirmiş minimum 1 aylık bir programa dahil oluyor. İlgili program, ilişkili departmanlarla görüşmeleri ve mağaza stajını kapsıyor. Bu esnada kendileri için planlanan eğitimleri de alıyor ve mentorluk sürecine dahil oluyorlar.

ONLINE EĞİTİM
Akademimizi bir üniversite olarak düşünebilirsiniz, nasıl üniversitelerin bölümler bazında ders programları var. Bizde de çalışanlarımızın mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlarını karşılayacak 6 fakültemiz var. Çalışanlarımız, 7/24 hizmet veren akademig.com öğrenme platformumuzdan eğitim programlarını takip edebiliyor.~
HANGİ ÖZELLİKLERİ ARIYORUZ?
MÜŞTERİ ODAKLILIK

Perakende şirketi olarak yeni mezunlarda aradığımız belirli kritik yetkinlikler var. Bu alanda çalışma hedefi olan adaylarımızda isteklilik, iletişim becerisi, takım çalışmasına uyum ve müşteri odaklılık aradığımız yetkinlikler arasında.

MÜHENDİSLER VE VETERİNERLER
Nitelik olarak ise lisans mezuniyetini sağlamış olmak bizim için önemli. Çok farklı bölümlerden mezun arkadaşları süreçlerimizde değerlendirebiliyoruz. Bununla birlikte gıda mühendisliği ve veterinerlik gibi fakültelerden mezun adaylar da mağazacılık için öncelikli tercih sebebi olabiliyor.

MİGROS’TA YÜKSELMENİN FORMÜLÜ
KARİYER YOLU NET

Yönetim kadrolarımızın yüzde 98’ini iç kaynaklardan karşılayan bir şirketiz. Geçtiğimiz yıl bize Perakende Güneşi ödülünü kazandıran “Mağaza Kariyer Tarifleri” projemiz ile mağaza yönetim kadrolarımızın kariyer yolları net bir şekilde çizilmiş durumda. Buna göre yarı veya tam zamanlı olarak işe girmiş bir çalışanımız, bir üst pozisyon için gerekli kriterleri sağlaması durumunda 6 ayda mağaza yöneticisi, 3 yılda mağaza müdürü olabiliyor.

POTANSİYEL HAVUZ
Çalışanlara göreve başladıkları andan itibaren verilen ve tüm çalışma hayatlarını kapsayan detaylı eğitimlerimizle mentorluk desteğimiz de var. Genel merkezde uzman, mağazalarımızda yönetici kademesinde göreve başlayan arkadaşlarımızı değerlendirdiğimiz bir potansiyel havuzumuz mevcut. Potansiyel havuzunda yer alan çalışanlarımızı üst pozisyona hazırlamak için uyguladığımız pek çok eğitim ve gelişim programımız bulunuyor.~
PART TIME İŞ FIRSATLARI
DENEYİM ŞANSI

Gençlere perakendeyi deneyimleyebilmeleri ve bu sektörün kendilerine uygunluğunu belirleyebilmeleri için hem merkez birimlerimizde hem mağazalarımızda yarı zamanlı çalışma imkanı sunuyoruz. Bu sayede tam zamanlı pozisyonlarımız için de bir yetenek havuzu oluşturmuş oluyoruz.

Bu çerçevede bu yıl hayata geçirdiğimiz Part-time Mağaza Yöneticisi programımız, önemli uygulamalardan biri oldu. Üniversite 4. sınıfta okuyan öğrenciler, bir taraftan okullarına devam ederken diğer taraftan 6 aylık bir periyod içinde perakende sektörünü deneyimleme fırsatı buldu.

ÜNİVERSİTE İŞBİRLİĞİ
İlk mezunlarımızı temmuz ayında verdik ve 36 part time yönetici adayımız, mağaza yöneticisi olarak görevlerine başladı. Diğer taraftan mayıs ayında imzaladığımız protokolle Ege Üniversitesi İşletme ve İktisat Bölümlerinin son sınıfında eğitimine devam eden öğrenciler, okullarında alacakları ek derslerle perakendecilik sertifikası alacak.

Bu süreçte şirketimizden konu uzmanı yöneticiler eğitimci olarak görev alacak. Sertifika programına dahil olacak öğrenciler Part Time Mağaza Yöneticisi programımıza da katılabilecek. Yine merkez de farklı birimlerde görev yapan part time proje stajyerlerimizden uzman olarak kadromuza geçen pek çok kişi oldu.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz