"Sahayı iyi bilmek şart"

Tütün ve sigara sektöründe faaliyet gösteren ImperialTobacco’da yeni mezun işe alım oranı yüzde 3-5 arasında değişiyor

18.03.2016 16:14:590
Paylaş Tweet Paylaş
"Sahayı iyi bilmek şart"
Tütün ve sigara sektöründe faaliyet gösteren Imperial Tobacco’da yeni mezun işe alım oranı yüzde 3-5 arasında değişiyor. Yenimezunları yaklaşık 2 yıl süren bir programa dahil ettiklerini söyleyen Imperial Tobacco İnsan Kaynakları Müdürü Vicdan Merter, bu kişilerin en az iki farklı departmanda görev alıp, saha tecrübesi kazandıktan sonra kariyerlerine nerede devam etmek istediklerine karar verdiklerini söylüyor. Geleceğin liderlerini tespit etmek ve olası kariyer yollarını belirlemek için ‘Yetenek YönetimiModeli’ni kullandıklarını anlatan Merter, operasyonlarının yaygınlığı sayesinde çalışanlara önemli uluslararası kariyer fırsatları sunabildiklerinin altını çiziyor. Merter, henüz üniversitede olan ama mezuniyetten sonra uluslararası şirketlerde çalışmak isteyen gençlere de farklı sektör ve fonksiyonlarda staj yapmalarını, ayrıca yabancı dillerini geliştirmek ve başka kültürleri tanımak için yurtdışı değişim programlarına katılmalarını öneriyor.
Imperial Tobacco’nun Türkiye’deki faaliyetleri hakkında kısa bir bilgi verir misiniz?
Imperial Tobacco Türkiye, 2005 yılının Nisan ayında, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde açtığı fabrikasıyla faaliyetlerine resmen başladı. Imperial Tobacco Manisa fabrikasında, grubun ürün portföyünün önemli globalmarkaları üretiliyor. Fabrikada ve satış ve pazarlamada toplam 175 kişi çalışıyor. İstihdam ettiğimiz kişi sayısı iş ortaklarımız olan distribütörlerimizi ve hizmet aldığımız şirket çalışanlarını dahil ettiğimizde 550’ye ulaşıyor. 2015’in kalanı ve 2016 için yeni bir istihdam planı var mı?
Çalışan sayısında büyük bir değişiklik öngörmüyoruz. Stratejimizle uyumlu bir organizasyon yapısı ve dağıtım yapısına sahibiz ve bunu önümüzdeki yılda da koruyor olacağız.
Çalışanlarınız arasında kadınların oranı nedir? Kadınlara yönelik özel bir istihdam politikanız var mı?
Kadın çalışan oranımız fonksiyonlara göre farklılık gösteriyor. Genel müdürlükte kadın çalışan oranımız yüzde 52 iken, bu oran saha operasyonlarımızda yüzde 10’un altına iniyor. Fabrikada ise kadın çalışan oranımız yüzde 16 seviyesinde bulunuyor. Kadın istihdamını artırmaya yönelik şirket içi çeşitlilik hedeflerimiz var.
Imperial Tobacco’nun İK vizyonu nedir? Bu vizyonu gerçekleştirebilmek için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
İnsan kaynakları olarak herkesin çalışmak isteyeceği bir organizasyon  ve çalışma ortamı yaratma vizyonumuz,
ayrıca değer yaratmaya odaklanan ve iş ortağı yaklaşımına sahip bir çalışma şeklimiz var. Organizasyonumuzun verimlilik odağını destekleyen bir İK yaklaşımı ile çalışıyoruz. Sorumlulukların açık ve net olarak bilindiği, çalışan bağlılığı yüksek, performans odaklı ve değişime açık bir kültür oluşturmaya odaklanıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz