Sanal alemde kariyer

Hepsiburada.com, Gittigidiyor.com, Markafoni ve diğerleri...

1 EYLÜL, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
Sanal alemde kariyerEN FAZLA ARANAN POZİSYONLAR

İnternet siteleri hızlı büyüme içinde olduklarından genelde tüm departmanlar için yeni elemana ihtiyaç duyuyor. En çok aranan pozisyonların başında ise yazılım uzmanları ve mühendisleri geliyor. Yazılımcıları satış ve müşteri temsilcileri takip ediyor. Özellikle sektörde grafik ve çoklu ortam uzmanları, analist, veri tabanı yöneticisi, sistem yöneticileri ve network uzmanlarına dönük ilanlara sıkça rastlanıyor. Jobula.com Genel Müdürü Erdal Büyük, sektörde yeni yeni iPad developer, android designer gibi yeni teknolojilerde yazılım geliştirme uzmanlarının aranmaya başlandığını söylüyor. Yenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz da sektörün büyüme evresinde olduğu için yazılımcılara olan talebin daha fazla olduğunu belirtiyor. Secretcv Genel Müdürü Okan Tütüncü ise internet sitelerinin en çok aradığı pozisyonların başında web developer'ların geldiğine dikkat çekiyor. Bugün Türkiye'de 351 bin 798 kişinin internete yönelik iş aradığını söyleyen Tütüncü, "Hızla büyüyen internet pazarında yazılımcıların dışında farklı uzmanlıklara sahip çok daha fazla kişiye ihtiyaç duyuluyor. Bugün 10 binlerce çalışanı istihdam eden internet dünyasının 1 yıl sonra Türkiye'de 100 bine yakın kişiyi istihdam etmesi hiç de hayal değil" diyor. 2012 başına kadar 30 kişiyi işe almayı planladıklarını söyleyen Gittigidiyor.com İK Müdürü Eda Suna Aydın da daha çok yazılım, iş analizi, grafik ve web arayüz tasarımı, veri tabanı yönetimi gibi teknik pozisyonlar için alım yaptıklarını belirtiyor.

KENDİLERİ YETİŞTİRİYORLAR
Sektörde deneyimli personel çok kolay bulunmadığından internet siteleri arasında kendi personelini yetiştirmek oldukça yaygın. Bu yüzden de daha çok gençler özellikle de yeni mezunlar istihdam ediliyor. Özellikle e-ticaret alanında eğitim veren bir kurumun olmamasından dolayı sektördeki büyük şirketler bu konuda okul görevi görüyor. Kimi adaylar, yarı zamanlı stajyer olarak işe başlayıp öğrenimleri bitince de kadroya geçiyor. Bu yüzden de sektörde daha çok yeni mezunlar tercih ediliyor. Bu şekilde hareket eden gruplardan biri de aralarında tatil.com, otel.com gibi internet sitelerini barındıran Met Global. Ayda ortalama 4 milyona yakın ziyaretçiye ulaşan grubun İK müdürü İnci Güvenç, yaptıkları işin yapısı gereği çok deneyimli aday istemediklerini söylüyor. Güvenç, "Deneyim yerine iyi bir üniversitelerden mezun, en az bir yabancı dili çok iyi derecede kullanabilen adayları tercih ediyoruz. Özellikle işletme, işletme mühendisliği ve pazarlama bölümü mezunlarını işe alıyoruz" diye konuşuyor. Sektörde kendi çalışanlarını yetiştiren şirketlerden biri de Hepsiburada.com. 3,2 milyon üye ile pazarın en büyük oyuncularından olan şirket, önümüzdeki dönemde sektörel eğitim konusunda çok önemli bir girişim başlatmayı planlıyor. "E-ticaret dışarıdan bakıldığında sadece ürün satışının yapıldığı bir pazarlama işi gibi gözüküyor. Ancak e-ticaret çok geniş kapsamlı ve entegre bir sektördür" diyen Hepsiburada.com'un genel müdürü Aytuğ İğneli, yenilikleri takip etmenin yanı sıra bunları hızla hayata geçirebilecek kapasitede elemanlar seçmeye özen gösterdiklerini söylüyor.

YAZILIMCI SIKINTISI VAR
Sektördeki en büyük sıkıntı ise yazılımcı bulmakta yaşanıyor. Pazardaki hemen hemen birçok oyuncu arama motoru optimizasyonu, kullanıcı deneyimi yönetimi, iş ortaklığı pazarlaması, portal grafik tasarımı gibi spesifik pozisyonlarda yetişmiş iş gücü bulmakta sıkıntı çekiyor. Özellikle belirli bir tecrübe yılının üzerinde yönetici seviyesinde uzmanlaşmış iş gücü bulmak diğer sektörlere göre daha zor. Yazılımcı bulmakta sıkıntı yaşadığını söyleyenler arasında Gittigidiyor'dan Enuygun.com'a kadar birçok site bulunuyor. Türkiye'de yazılım, bilgisayar mühendisliği konusunda ciddi bir açık olduğunu söyleyen Enuygun.com'un kurucusu ve genel müdürü Çağlar Erol, bu sorunun çözümü için "Mezun sayısının artması, öğrencilerin kendilerini geliştirmesi ve öğrencilik sıralarında alanları ile ilgili işleri takip etmeleri gerekiyor" diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.