Sanal alemde kariyer

Hepsiburada.com, Gittigidiyor.com, Markafoni ve diğerleri...

1 EYLÜL, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
Sanal alemde kariyerAYTUG İĞNELİ HEPSİBURADA.COM GENEL MÜDÜRÜ
"Staj fırsatlarını araştırın"
HERKESE AÇIK
E-ticaret sektöründe kariyer yapmak için herhangi bir bölümden mezun olmak gerekmiyor. Hemen hemen tüm ekonomi ile mühendislik bölümleri, uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi ve iletişim de dahil olmak üzere matematik, fizik, istatistik gibi bölümlerden mezun olanlar bu sektörde çalışabilir.
YÜKSEK LİSANS
Bu alanda kariyer yapmak isteyen gençlere, sektörde bulunan büyük firmalarda staj imkanlarını araştırarak bir şekilde işin ucundan başlamalarını tavsiye ediyorum. Bunun dışında yapabiliyorlarsa, e-ticaretle ilgili alanlarda lisans üstü eğitim programlarına dahil olarak kendilerini geliştirmelerini öneriyorum.


ERDAL BÜYÜK JOBULA.COM GENEL MÜDÜRÜ
"Yeni ilanlar yüzde 40 arttı"

ÇEŞİTLİLİK ARTTI
İnternet sitelerinin ilan ve head hunting taleplerinde geçen yıla göre yüzde 40'lık artış var. Sektörde ilan veren firma adedi ve çeşitliliği de arttı. Artış daha çok uzman seviyedeki pozisyonlarda görülüyor. Orta ve üst düzey yönetici pozisyonları aynı seviyelerini koruyor.
YAZILIMCI TALEBİ
İnternet temel olarak bir yazılım geliştirme platformu olduğu için en çok yazılımcı aranıyor ve her zaman da böyle olmak zorunda. Arayüz tasarımlarında sosyal ağların geliştirdiği yeni görünüm ve etkileşim tarzları ve bunların standart hale gelmesi grafik tasarımcılara olan talebi artırdı.
EN ZOR BULUNAN
Bir sitenin iş hedeflerine ulaşması için de iş taleplerini teknik ekibe aktaracak analistler her zaman talep görüyor. Bu konunun uzmanı olan analistler sektörde bulunması en zor pozisyonların başında geliyor. İnternetin altyapısını yöneten network, sistem ve veri tabanı uzmanlarına da ihtiyaç azalmıyor.


EDA SUNA AYDIN GİTTİGİDİYOR.COM İK MÜDÜRÜ

"Kariyer yapmak için en doğru zaman"
İSTİHDAM ÇEŞİTLENDİ
Türkiye'de internet sektörünün alacağı uzun ve keyifli bir yol var. Şu anda bu sektörde çalışmaya başlamak için çok doğru bir zaman. Bugün sektörün sunduğu istihdam seçenekleri hem sayı olarak hem de görev çeşitliliği anlamında 3-5 yıl öncesine göre çok farklı ve ileri bir noktada. Bundan sonra da bu trend katlanarak artacak.
STAJ YAPIN
Dolayısıyla Türkiye'de yükselen bir trend olan bu sektörde kariyer yapmak isteyen gençlerin, sektörü yakından takip etmeleri, üniversite yıllarından itibaren sektörde yer alan profesyonellerle bağlantı kurup özellikle bu sektöre özel niş pozisyonlar için kendilerini yetiştirmelerini, staj olanaklarını bu sektörde değerlendirmelerini öneririm.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.