Seçilmiş öğrencilere eğitimlerimizi açtık

Selen Zarakol ile İK yaklaşımlarını ve gençlere yönelik stratejilerini konuştuk...

15.03.2016 16:00:100
Paylaş Tweet Paylaş
Seçilmiş öğrencilere eğitimlerimizi açtık
Ericsson’da çalışanların kendilerini geliştirmelerine yönelik yaptığınız uygulamalar neler?
Bu kadar hızlı gelişen ve değişen bir sektörde var olabilmenin tek yolu kendinizi sürekli geliştirmekten geçiyor. Çalışanlarımızın gelişimi bizim için çok önemli. Öğrenen organizasyon olmak ve bunu kültürümüzün bir parçası haline getirmek için yönetim ve çalışanlar olarak ciddi hedeflerimiz var. Ericsson Academy adını verdiğimiz bir eğitim portal’imiz bulunuyor. Bu portal’de her iş ve o işin tanımlanmış yetkinliklerine yönelik yüzlerce eğitimin yanı sıra sadece teknik anlamda değil kişinin bireysel ve davranışsal gelişimine yönelik programları da bulmak mümkün. Gelişen teknolojiler doğrultusunda eğitim için Sanal Kampus ve Ericsson Play gibi değişik araçlardan da yararlanıyoruz. Ericsson Play öğrenmenin ve bilgi paylaşmanın son derece keyifli bir yolu. Herhangi bir konuda bilgi paylaşmak isteyen çalışanlar bunu videoya çekip intranette paylaşabiliyor. Bir nevi kurumsal Youtube... 2014 yılında bölgemizde kişi başı ortalama toplam kaydedilmiş eğitim saati 73,2 saat oldu, teknik birimlerimizde ise bu rakam ortalama 103 saatti. 2013’te bu 11 saatti. 2014’te büyük bir ivme sağladık, bu yıl hedefimiz, daha da yüksek saatlere ulaşmak. Tabii eğitimgelişimin sadece bir parçasını oluşturuyor. İşi yaparak öğrenme konusunda da çalışanlarımıza destek veriyoruz. Değişik konularda ya da değişik ülkelerde çeşitli projelerde görev alma ya da kısa veya uzun dönemli sürelerle yurtdışında çalışma imkanları sunuyoruz. Bunun dışında şirket içi mentorluk programımız var, gönüllü yöneticiler mentor olarak eğitiliyor ve çalışanlar ilgili kişilere ulaşıp destek alabiliyorlar. 
Ericsson geçtiğimiz yıl “Türkiye’nin En İyi İş Verenleri” araştırmasında ikinci olmuştu. Sizi bu önemli ödüle hangi İK politikaları götürdü? 
Her yıl global olarak çalışan bağlılığı anketi düzenliyoruz ve bu sayede çalışanlarımızın geribildirimlerini düzenli olarak takip etmiş oluyor, iyileştirme alanlarını tanımlayarak bu alanlarla ilgili çalışmalar planlıyoruz. 2014 yılında Ericsson Türkiye çalışan bağlılığı oranı yüzde 81 gibi çok yüksek bir orandı. Öte yandan oran ne olursa olsun şirket olarak gelişim göstereceğimiz alanların her zaman var olduğunu düşünüyoruz. Bizim için en önemlisi, çalışanlarımızın geribildirimlerini açık olarak vermesi ve Ericsson’a güven duymaları. Bunun bir güzel örneğini de Great Place to Work yarışmasında yaşadık. 2014 yılında 500 ila 2000 arasında çalışanı olan şirket kategorisinde ‘2. En İyi İşveren Ödülü’nü aldık. Kazananların belirlenmesinde çalışanların değerlendirmeleri çok büyük ağırlık taşıdığı için bu ödülün anlamı ayrıca büyüktü. 
Stajyer alımları için belirli dönemleriniz var mı? 
Özel bir staj alım dönemimiz yok, oluşan ihtiyaçlar doğrultusunda her dönem stajyer alabiliyoruz. Ayrıca bizim AR-GE alanlarımızda çalışmak isteyen üniversite öğrencileriyle staj programları dışında da birlikte çalışıyoruz. Bu öğrencilerin tezlerini Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı veya TÜBİTAK destekli tezler haline gelmesine destek oluyoruz ve finanse ediyoruz. Proje çalışmalarımızın dışında üniversitelerden gelen davetlerle çalışanlarımız tarafından dönemsel dersler de veriliyor. Çalışanlarımızın katıldığı paneller ve seminerler aracılığıyla akademisyen ve öğrencilerle bilgi paylaşımı yapmanın yanı sıra konuşmacı ve panelist olarak birçok üniversite etkinliğinde aktif roller üstleniyoruz. Üniversite etkinliklerine ya da öğrenci kulüplerine de hem maddi hem mentorluk desteğinde bulunuyoruz. 
Toplamda kaç çalışanınız var ve yaş ortalaması nedir? 
Eylül 2015 sonunda toplam çalışan sayımız 864 idi. Şu anki yaş ortalamamız 34 olmakla birlikte son 5 yılımıza baktığımızda toplam çalışan sayımızın ve yaş ortalamamızın hemen hemen aynı seviyelerde olduğunu görüyoruz.
 Yeni mezunlar açısından Ericsson'da çalışabilmenin ön şartları nelerdir? 
Aranılan pozisyonla ilgili gerekli teknik bilgilerin yanı sıra İngilizce bilgisi çok önemli... Aynı zamanda değişime, kendini geliştirmeye ve öğrenmeye açık olmalı. Takım çalışmasına yatkınlık, sorgulayabilme ve geniş perspektifle düşünebilme bizim için önemli kriterler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz