Şirket akademileri gençleri bekliyor

Türkiye’nin önde gelen şirketleri, artık gençlere yatırım yapmanın gücüne inanıyor.

1.03.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Şirket akademileri gençleri bekliyor
Eline diplomasını almış bir genç olduğunuzu düşünün. Büyük hayalleriniz var. Hangi şirkette çalışmak istersiniz? Şüphesiz iş yaşamınıza ilk adımınızı attığınız şirketin ilk andan itibaren size değer verecek, yatırım yapacak bir kurum olmasını dilersiniz. Kuvvetle muhtemel bu şirketin yeni mezunları ve çalışanları geliştirmeye yönelik akademisi vardır.
Son yıllarda Türkiye’nin önde gelen birçok şirketi tarafından benimsenen şirket içi eğitim çalışmaları, işe yeni başlayanların ve mevcut çalışanların, görevlerini maksimum performansla yerine getirebilmesine yardımcı oluyor. Ancak bu eğitimler zamanla kabuk değiştirdi ve kariyere açılan bir kapı olarak da görülmeye başlandı. Artık şirket akademileri, yeni mezun gençler için tam anlamıyla cazibe merkezi haline gelmiş durumda.
Günümüzde sadece diplomanın yeterli olamadığının bilincinde olan yeni mezunlar, dolgun bir maaşın yanında başarılı bir kariyere ulaşmak için iş ararken özellikle akademisi olan şirketleri tercih ediyor. İş hayatına ilk adımı atacak gençler, girdikleri şirkette alacakları eğitimin gelecekleri için iyi bir yatırım olduğunu düşünüyor.
İşte Turkcell’den Borusan’a, Vodafone’dan Pfizer’e kadar kapılarını gençlere açan şirketler ve akademileri…
BO­NUS AKA­DE­Mİ’DEN  SA­TIŞ EĞİTİM­LE­Rİ
Şirket akademilerini futbol takımlarının altyapılarına benzetebiliriz. Ancak bir farkla… Futbol takımlarının teknik direktörlerinin isimleri pek bilinmezken bazı şirketler altyapıda yetiştirdikleri gençlere öyle isimlerle tanışma imkanı sunuyor ki “Sırf iş dünyasının bu önemli figürleriyle tanışmak için bile o şirkete kabul edilmek isterdim” diyenler olabilir. Örneğin “Tanrılar Okulu” kitabıyla tanınan, European School of Economics Kurucu Rektörü Prof. Stefano D’Anna ve Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Garanti Bankası’nın 2002 yılında kurduğu Bonus Akademi kapsamında eğitimler veriyor.
Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Elvan Bilge, Bonus Akademi’de Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mehmet Sezgin, A&B İletişim Genel Müdürü Sibel Asna, Korn Ferry Ülke Müdürü Şerif Kaynar ve Mars Entertainment Group CEO’su Muzaffer Yıldırım gibi uzman isimlerin deneyimlerini paylaştığını söylüyor. Elvan Bilge, önümüzdeki günlerde Bonus Akademi kapsamında yepyeni bir projeyle daha eğitim kapsamını genişleteceklerini aktarıyor ve şu bilgileri veriyor: “Yeni projemiz gençlere yönelik olacak. Amacımız, Türkiye’nin dört bir yanında, iş hayatının başında olan ya da kariyerine yön vermek isteyen gençlere satış ve pazarlama konusunda eğitim vererek kariyerlerine donanımlı ve bilgili bir başlangıç yapmaları için fırsat yaratmak.”
PFI­ZER’IN ON­LİNE KAM­PÜ­SÜ
“Bugün okula gitmek istemiyorum”, “Yine aynı sıkıcı dersler” cümleleri sanırım hiç kimseye yabancı değil. Öğrenciliğimizin bir döneminde mutlaka yan yana gelmiştir bu acımasız kelimeler. Bir de şöyle düşünün çalışma masanızdan, salondaki koltuktan kalkmadan amfideki derse girebildiğinizi…
Dünyanın en büyük ilaç üreticisi ABD’li Pfizer, hem üniversite öğrencilerine hem çalışanlarına böyle bir imkan sağlıyor. Online olarak düzenlenecek eğitim tam anlamıyla bir kampus havasında geçiyor. Pfizer Türkiye & CauCAR İnsan Kaynakları Direktörü Hande Eskinazi, Pfizer Akademi olarak öncelikli hedeflerinin şirket çalışanlarıyla beraber üniversite öğrencilerine ve yeni mezunlara yönelik programlar düzenlemek olduğunu söylüyor.
Milliyet İK ve Bilgi Üniversitesi ile ortak yürütülen projenin İlaç Sektörü ve Tıbbi Satış Mümessilliği Tanıtım Seminerleri ve Türkiye’nin ilk e-kariyer etkinliği olan “Pfizer’de Gelecek Var” projesi kapsamında sunulacak online eğitimler18 Haziran’a kadar sürecek. www.gelecek-var.com adresinde gerçekleştirilecek olan e-kariyer etkinliğinde katılımcılar, binaları, bahçesi, eğitmenleriyle tam bir kampus ortamında ağırlanacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz