Şirket akademileri gençleri bekliyor

Türkiye’nin önde gelen şirketleri, artık gençlere yatırım yapmanın gücüne inanıyor.

1 MART, 20100
Paylaş Tweet Paylaş
Şirket akademileri gençleri bekliyor

Eskinazi’nin eğitime ilişkin verdiği bilgiler şöyle: “Katılımcılar ister bir amfiye girip yöneticilerimizden sektörü ve Pfizer’i dinleyebilir, isterlerse eğitim programlarına katılarak kendilerini farklı alanlarda geliştirebilirler. İnternet üzerinden yürütülen bu eğitim programları, yönetici sunumları ve vaka çalışmaları binlerce gence ulaşarak onların kariyer yollarını çizmelerine yardımcı olacak.”
UZUN SO­LUK­LU EĞİTİM­LER
Gençlere yönelik akademisiyle adından söz ettiren bir başka şirket de Borusan Holding. Eğitimin ve kendini geliştirmenin yaşam boyu sürmesi gerektiğini belirten Borusan yetkilileri, Borusan Akademi’nin içeriğinin de bu bakış açısıyla hazırlandığını belirtiyorlar. Borusan Akademi ortak eğitim programları, geniş bir platformda tüm Borusan çalışanlarının eğitim ve gelişim ihtiyaçlarına yönelik olarak oluşturmuş. Eğitim ve gelişim yolculuğunun, Borusanlılar için Grup Oryantasyon Programı ile başladığını söyleyen Borusan Holding İnsan Kaynakları ve Yalın 6 Sigma Genel Müdür Yardımcısı Semra Akman, bunu ‘Borusanlılık Temel Programı’ kapsamında 2 yıla yayılmış 14 günlük bir eğitim programıyla devam ettirdiklerini ifade ediyor. Şirket çalışanları ayrıca ‘Borusan Akademi Kataloğu’ içinde yer alan, kişisel gelişim için ihtiyaç duydukları tüm programlara katılabiliyor. Semra Akman, “Aynı programların şirket izdüşümlerinin uygulanması ise İK bölümleri tarafından düzenleniyor. Stratejik programlar olarak konumlandırdığımız Yalın 6 Sigma, Liderlik ve Satış Fakülteleri katılımcı profilleri önceden tanımlanmış, Borusanlılar için sertifikalı hale getirilmiş, yıllara yayılarak uygulanan programlar. Tüm Borusanlılar, belirlenen profillere uyumlu olmaları halinde eş zamanlı olarak fakülte programlarına dahil olabilirler” diyor.
AKA­DE­Mİ ÖĞREN­CİNİN  AYA­ĞI­NA GİDİYOR
Akademilerin büyük çoğunluğunun İstanbul’da olması Anadolu’da okuyan gençler için büyük bir sorun teşkil ediyor. Gençlerin İstanbul’a gelmesinin zor olduğu gören Turkcell ise buna çözüm olarak eğitimlerini Anadolu’daki üniversitelerde düzenliyor. Turkcell Akademi, gençlerle buluşmak için bu yılsonuna kadar 30 üniversiteyi ziyaret edecek. Turkcell Akademi Bölüm Başkanı Banu İşçi Sezen, Turkcell olarak iletişim ve teknoloji sektörüne nitelikli insan gücü yetiştirmeyi ve üniversite sanayi işbirlikleriyle karşılıklı etkileşimi artırmayı misyon edindiklerini belirtiyor.
Turkcell Akademi bünyesinde yürütülen “Üniversite - Sanayi İşbirlikleri” ile yurtiçi ve yurtdışında birçok akademik çalışmayı desteklediklerini ifade eden Sezen, gittikleri kentlerde yoğun bir ilgiyle karşılaştıklarını dile getiriyor. Banu İşçi Sezen, programa ilişkin şu bilgileri veriyor: “Yapılan araştırmalarda ve üniversite kariyer günlerinde, yeni mezun ve profesyonellerin en çok çalışmak istedikleri şirketlerin başında Turkcell’in geldiği görülüyor. İşte bu hedef ile 2009–2010 eğitim yılında başlattığımız “Turkcell’li Yaşam” platformuyla üniversite öğrencileri ve akademisyenlerle bir araya geliyoruz. Bu yılın sonuna kadar 30 üniversiteyi ziyaret etmeyi hedefliyoruz. Kasım 2009’da başladığımız ziyaretlerle bugüne kadar 20’ye yakın üniversitede, binlerce öğrenci ile buluştuk.”
Sezen, Turkcell Akademi olarak hayata geçirdikleri “Profesyonelliğe Adım Formasyonu” (PAF) programı ile de başarılı ve potansiyeli yüksek üniversite öğrencilerini iş hayatına hazırladıklarını vurguluyor. Sezen, “PAF’a bu yıl 12 bin gibi rekor bir başvuru aldık. Öğrencilerin ilgisinin çok yüksek olması bizi çok memnun ediyor” diyor.
ME­ZUN­LA­RIN UMUT­LA­RI­NA  BİR IŞIK
Hızla gelişen teknoloji sürekli yeni ürünlerin tüketici ile buluşmasını sağlarken biraz da karmaşık bir hal alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.