Şirket akademileri gençleri bekliyor

Türkiye’nin önde gelen şirketleri, artık gençlere yatırım yapmanın gücüne inanıyor.

1 MART, 20100
Paylaş Tweet Paylaş
Şirket akademileri gençleri bekliyor

Telekomünikasyon alanında faaliyet gösteren şirketler insanlar bu gelişmeleri anlatacak ve teknolojik gelişmelerle kendilerini de yenileyecek personel yetiştirme ihtiyacı duyuyor. Bu ihtiyaç doğrultusunda 2007 yılında açılan Türk Telekom Akademi’de sadece şirketi için değil tüm sektör için kalifiye eleman yetiştirmek üzeri kurulmuş. Türk Telekom İK Başkanı Gökhan Bozkurt, “Türk Telekom, değişken bir sektöre öncülük etmesi nedeniyle, sürekli eğitime önem veriyor. 2007 yılında kurduğumuz Türk Telekom Akademi ile sadece Türk Telekom değil, Türkiye telekomünikasyon sektörü için de uzman çalışanlar yetiştirmeyi hedefliyor, bünyemizde çalışan yeni mezun mühendis ve teknikerlerin uzmanlıklarını uluslararası standartlarda geliştirebilecekleri bir eğitim ortamı sunuyoruz” diyor. Teknolojiyi okulunda öğrenmek, iletişimde değer yaratmak isteyenleri Türk Telekom’a beklediklerini dile getiren Gökhan Bozkurt, “Yeni dijital dünya ile birlikte ‘bilgi’ büyük önem kazanırken, yeni oyuncular ve yeni iş modelleri beraberinde değişen müşteri davranışlarını ve müşteri ilişkileri yönetimlerini de getiriyor olacak” diyor. Bozkurt, ayrıca işe alım sürecinde Türk Telekom’un, özellikle yeni mezunların umutlarına da bir ışık olduğunu ifade ediyor.
VO­DA­FO­NE’DAN  KA­RİYER FIR­SA­TI
Şirket akademilerinden bazıları da gençleri çekmek için ilginç yarışmalar düzenliyor. Bu yarışmalardan biri de Vodafone tarafından bu yıl ilk kez hayata geçirilen Vodafone All Stars Yeni Mezun Programı. Yarışmaya, üniversitelerin lisans ve lisansüstü programlarından yeni mezun olan veya maksimum 1 yıl iş tecrübesine sahip gençler katılabilecek. Vodafone All Stars’a katılmaya hak kazanan genç mezunlar, dünya telekomünikasyon liderinde dünya standartlarında bir kariyerin kapılarını açma fırsatını elde edecek.
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Üyesi ve İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Rengin Onay, network, BT, satış, ürün ve servisler, pazarlama fonksiyonlarına yönelik alım yapılacak programa katılmaya hak kazanan gençlerin önemli fırsatlar yakalayacağını belirtiyor ve ekliyor: “Program katılımcıları Vodafone liderlik ekibi ve yöneticilerinin tecrübelerinden faydalanabilecek. Çeşitli kişisel gelişim eğitimleri ve teknik eğitimler alıp kendileri için özel olarak tasarlanmış bir sosyal sorumluluk projesinde görev alacaklar. Genç mezunlar, programın ilk yılında düzenlenecek çeşitli atölye çalışmaları ve gezilerle şirketin tüm fonksiyonlarını yakından tanıyarak liderlik becerilerini geliştirme imkanına sahip olacak.”
Vodafone’un gençlere dönük yürüttüğü bir başka proje de Vodafone All Stars Genç Yetenek Programı. Bu yıl üçüncü kez düzenlenen ve 9 bin başvuru alan program kapsamında üniversite 3’ncü sınıf öğrencileri, temmuz-eylül ayları arasında kendilerine verilen bir proje üzerinde çalışarak gerçek bir iş tecrübesi yaşayacaklar. Program sonunda düzenlenen final yarışmasıyla, yurtdışında bir Vodafone operatöründe iş deneyimi yaşama şansını yakalayan genç yeteneklere, programın ardından yarı zamanlı olarak Vodafone bünyesinde çalışmaya devam etme imkanı da sunulacak.
AVE­A’DA 4 BİN 800 ME­ZUN EĞİTİM ALA­CAK
Üniversiteli gençleri profesyonel hayata hazırlamak ve yenilikçi fikirlerini hayata geçirmelerini sağlamak amacıyla Avea’nın hayata geçirdiği ”Kırmızı Kuşak” projesiyle son 3 yılda 100’den fazla üniversiteden başvuran 25 bin genç arasından 2 bin kişi eğitim aldı. AveaKampüs’te kişi başı ortalama 7 gün eğitim ve gelişim fırsatı sunduklarını ifade eden Avea İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Vekili Şengül Demircan, 2008’de 3bin 200 adam - gün ve 2009’da 4 bin 200 adam-gün eğitim verildikten sonra 2010 için hedeflerinin 4 bin 800 adam-gün eğitim vermek olduğunu söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.