Son staj fırsatı

Bazı şirketler staj başvuru sürelerini haziran ayına kadar uzatttı.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Son staj fırsatı
Türkiye’nin en gözde şirketlerinde staj şansı elde etmek için genellikle mart ve nisan aylarında başvuru yapmak gerekiyor. Ancak bu dönemi kaçıran öğrenciler için herşey bitmiş değil. Çünkü bazı şirketler staj başvuru sürelerini haziran ayına kadar uzatmış durumda,... Üstelik staj ba,şvuru süresi kapanan şirketler arasında son dakika taleplerini kabul edenler de var. Genç Capital son dakika staj fırsatlarını araştırdı. Öğrencilerin iş hayatına ilk adımı olan staj dönemleri onlar için kritik öneme sahip. Staj için iyi bir şirkete kabul edilmek neredeyse işe girmek kadar zor. Bu nedenle öncelikle başvuru dönemlerini kaçırmamak ve zamanında başvuruları yapmak gerekiyor. Staj başvuruları için genel takvim ise şirketlere göre değişmekle beraber mart-nisan dönemi. Bazı şirketler başvuru tarihlerini kaçıran öğrencilerin son dakika başvurularını da kontenjanları elverdiği ölçüde değerlendirmeye alıyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Çok sayıda şirket, mart-nisan aylarında kabul ettikleri başvurularla her yıl yaz dönemi staj programları planlıyor. Bu staj programları sayesinde öğrenciler kurum ya da sektör tercihlerini yapmadan önce şirketleri tanıma fırsatı yakalıyor. Şirketler de ileride açık pozisyonlara yönelik değerlendirmek üzere başarılı görülen stajyerleri veri tabanlarına ekliyor.

Örneğin Turkcell, staj başvurularını genellikle mart ayında ilan ediyor ve nisan sonuna kadar staj başvurularını kabul ediyor. Bu tarihler haricinde kesinlikle son dakika başvuruları almıyor. BSH ise eylül ayında başlayıp bir sonraki yılın haziran ayına kadar devam eden lise zorunlu kış stajyerleri için mayıs ayında başvuruları alıyor. Haziran ve eylül ayları arasında gerçekleşen üniversite kısa dönem zorunlu staj başvurularını da mart ayı içerisinde alıp nisan ayı içerisinde değerlendirmelerini yapıyor.

Coca-Cola’da staj başvurusu için daha geniş bir zaman dilimi var. Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölümü Avrasya ve Afrika Grubu Ofisi İşe Alım Müdürü Melitsa Mizahi, “Coca-Cola’da staj için iki farklı program uyguluyoruz. Coca-Cola’nın uzun dönemli olarak isimlendirdiğimiz ve bir yıl süren programı ‘Career Express 365’, diğeri de daha kısa dönemli staj programımız ‘Career Express ZIP’. Staj başvurularımızın en çok yoğunlaştığı dönem ocak ve haziran ayları arası oluyor” diyor.

SON DAKİKA BAŞVURU ANLARI
Her ne kadar şirketlerin staj başvuruları mart-nisan aylarında gerçekleşse de bazı şirketler daha esnek davranıyor. Başvuru sürelerini daha uzun tutabiliyor. Garanti Bankası’nda şubelerdeki staj programı için son başvuru tarihi 26 Mayıs. Callpex, haziran ayına dek yapılan başvuruları ihtiyaca göre değerlendiriyor. Arzum, lise staj başvuruları için nisan-mayıs ayında başvuru alıyor. Allianz Sigorta ve Anadolu Sigorta da lise öğrencileri için ağustos ayına kadar başvuru süresi tanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz