Stajdan başlayan yükseliş

Genç Capital, stajyerlikten yöneticiliğe yükselmeyi başarmış, henüz 30’larında olup kariyer basamaklarını sağlam adımlarla çıkmaya devam edenleri bir araya getirdi.

12.06.2014 15:39:210
Paylaş Tweet Paylaş
Stajdan başlayan yükseliş
Hayallerini süsleyen şirketlere ilk adımı stajyer olarak a,ttılar. Öyle ba,şarılı oldular ki staj sonrasında da çalışmaya devam ettiler. istikrarlı şekilde kariyer basamaklarını tırmanırlarken, her şeye sıfırdan ba,şla,ma,nın ava,ntajını da fazla,sıyla ya,şa,dılar. Aralarında tedarik zinciri direktörü de var, pazarlama yöneticisi de...

Genç Capital, stajyerlikten yöneticiliğe yükselmeyi başarmış, henüz 30’larında olup kariyer basamaklarını sağlam adımlarla çıkmaya devam edenleri bir araya getirdi. Staj kuşkusuz genç yetenekler ve yeni mezunlar için şirketleri ve iş birimlerini tanıyabilmek için eşsiz bir fırsat ve paha biçilemeyecek kadar değerli bir deneyim...

Birçok şirket için de öğrencilerin kariyer yolculuklarını desteklemek, onların fikir ve yaratıcılıklarından faydalanmak, genç yeteneklerle birlikte çalışma imkanı bulmak büyük önem taşıyor.

Staj bir şirketi tanımanın en temel basamaklarından biri.  Bu nedenle çok sayıda öğrenci mezun olmadan önce hayallerindeki şirketlere stajyer olarak girmeye ve onları tanımaya çalışıyor. Böylelikle hem iş hayatını öğreniyor hem kariyerine dair kritik kararları almasını kolaylaştıracak bir dönem yaşıyor.

Bugün iş dünyasında staj yaptığı şirkette kariyerine devam eden çok sayıda profesyonel yönetici var. Bu yöneticiler bir şirkete ilk adımı stajer olarak atmanın çok faydalı olduğu görüşünde... En alt kademeden başlayarak çalışma arkadaşlarını tanıdıklarını, işleyişi öğrendiklerini ve şirket kültürü hakkında bilgi sahibi olduklarını belirtiyorlar.

Hatta iş hayatına, diğerlerine göre bir adım önde başladığını düşünenlerin sayısı da az değil. Staj yaptığı şirkette kariyerine devam eden Mercedes-Benz Türk Parça ve Karoseri Üretimi Kısım Müdürü M. Evren Sanyerli, “Daha öğrenciyken bir parçası olduğunuz şirkette kariyere devam etme kararını verebilmek, kişinin o şirkete karşı bağlılığının ve o işin kişi için doğru başlangıç olduğunun göstergesidir” diye konuşuyor. ~

Bu durumun hem iş kalitesine hem kariyer adımlarına pozitif etkisi olduğunu ifade ediyor. Peki iş dünyasında bir şirkette staj er olarak başlayıp kariyer basamaklarını tırmanmayı başaran isimler kimler? Bu deneyimin kendilerine ne tür kazanımları olduğunu düşünüyorlar? Genç Capital bu sorulara yanıt veren bir araştırma yaptı.

RENKLİ VE HEYECANLI DENEYİM
3M Kurumsal Pazarlama, İletişim ve Stratejik Planlama Direktörü Nihan Civelek, Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü mezunu. Öğrencilik yıllarında uluslararası bir şirkette pazarlama alanında kariyer yapma planları kurduğunu belirten Civelek, ilk staj başvurusunu 3M’e yaptığını anlatıyor.

Kabul edilmesinin ardından onun için kariyerine yön verecek önemli bir dönem başlıyor. Stajın ilk gününden itibaren şirketin inovasyon vizyonunun hayata geçişine tanıklık ediyor. Satış ve pazarlama birimini tüm işlevi ve fonksiyonlarıyla tanıyıp deneyimliyor. Mezun olur olmaz da 3M’de pazarlama asistanı olarak çalışmaya başlıyor.

Mezuniyet töreninden yaklaşık 4 gün sonra 3M’de iş başı yaptığını anlatan Civelek, bugünlere uzanan hikayesini de şöyle paylaşıyor: “3M, 5 ana iş grubu ve bu grupların altındaki 28 aktif satış ve pazarlama bölümünden oluşuyor. Ben 11 yıl boyunca, bu bölümlerden 4 ila 6’sının pazarlamasından sorumlu oldum.

Farklı ürün grupları, farklı pazarlar ve hedef kitleleri olduğu için çok renkli ve heyecan verici bir deneyimdi. Ayrı ayrı şirketlerde çalışı-yormuşum hissini uyandırıyordu. 2013’ün haziran ayında 3M Kurumsal Pazarlama, İletişim ve Stratejik Planlama Direktörlüğü’ne atandım.”~

MICROSOFT’LA YOLU NASIL KESİŞTİ?
Onur Görür için Microsoft, lise ve üniversite yıllarında her zaman hayallerinde olan şirketti. İşletme yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’nin önde gelen bankalarından birinde yönetici pozisyonu için son görüşmeye çağrılan Görür, aynı gün Microsoft’ta staj başvurusu kabul edilince hiç tereddüt etmeden Microsoft’ta staj yapmayı tercih ettiğini söylüyor.

Görür, stajı boyunca dahil olduğu projelerde hem müşteriler hem iş ortakları ile iletişim ve pazarlama alanında tecrübeler edinmiş. Ayrıca şirket içindeki diğer ekiplerle çalışarak kurumsal hayatta birden çok ekibin birlikte etkin bir şekilde nasıl çalışabileceğini deneyimleme şansı olduğunu belirtiyor.

Staj sonrasında askerlik görevi nedeniyle Microsoft’tan ayrılan Görür, sonrasında şirketle yolunun yeniden nasıl kesiştiğini şöyle anlatıyor: “Askerlik boyunca Microsoft’taki açık pozisyonları takip ettim ve yine staj yaptığım departmanda askerlik sonrası satış programları uzmanı olarak çalışma hayatına başladım.

Son iki yıldır Microsoft Ortadoğu ve Afrika’da Windows Kurumsal Pazarlama Yöneticisi olarak görev yapıyorum. Bu görevimden önce, geçtiğimiz 11 yılda Microsoft Türkiye’de Office pazarlama grup yöneticisi, Windows ve Office ürün pazarlama yöneticisi, iş ortağı teknoloji uzmanı ve KOBİ satış programları uzmanı görevlerini üstlendim.”

“BURADA BÜYÜDÜM”
Zafer Salman, 1994 yılında üniversite ikinci sınıfta yaz tatilinde biraz tecrübe kazanmak için bir şirkette staj yapmak istedi. Markaya olan sempatisi nedeniyle Rena-ult’ya staj başvurusunda bulundu ve satış departmanınnda değerlendirilmek üzere başvurusu olumlu sonuçlandı.~

Böylelikle bambaşka bir dünyaya girdiğini belirten Salman, “İki aylık staj sürem boyunca hem çok çalıştık hem çok eğlendik. Satış departmanı dinamik bir ekipti ve ben de bundan çok etkilendim. O günlerde bu satış alanında kariyerime yön vermeye karar verdim” diyor.

Stajı bittiğinde şirketin satış müdürü part-time çalışma teklif edince Salman, hiç tereddütsüz kabul ettiğini anlatıyor ve şöyle devam ediyor. “Hatta okuldan daha çok işe gittim. Staj yaptığım şirkette çalışmak inanılmaz keyifli.

Burada büyüdüm ve kendimi evimde hissediyorum. Şu anda Renault Filo ve Özel Satışlar Yöneticisi olarak çalışıyorum. Gençlere tavsiyem aynı yerde uzun yıllar çalışmaktan çekinmesinler. Şirket içinde de değişik görevler alarak farklı bir kariyer yapabilirler. Sabırlı olmayı ve uzun vadeli düşünmeyi öneriyorum. Çünkü kariyer planı uzun soluklu bir süreç.”

“DUYGUSAL BAĞ GELİŞİYOR”
Unilever Türkiye Tedarik Zinciri Direktörü Selim Tansuğ, üniversite yıllarında Unilever’de staj yaptı. Şirketin okulda yaptığı tanıtımı dinlediğinde, ailenin bir parçası olmayı istediğini belirten Tansuğ, “Unilever’de staj yapmak ile tam zamanlı çalışmak neredeyse aynı diyebilirim.

Unilever’de staj yapan arkadaşlarımıza bir masa ve telefonun ötesinde üç ay boyunca çok önemli bir proje görevi veriliyor. Staj süresince günlük iş akışının bir parçası olarak çalışıyor ve toplantılara katılıyorsunuz” diyor.~

Tansuğ, stajının ardından şirketten yarı zamanlı iş teklifi alıyor. Böylece üniversite son sınıfta haftanın iki veya üç tam günü Unilever merkez ofiste çalışmaya devam ediyor. Mezun olmasına kısa bir süre kala Unilever’e tam zamanlı iş başvurusu yaptığını anlatan Tansuğ, “Zorlu bir mülakat sürecinin ardından iş teklifi aldım.

Şu anda Unilever Türkiye’de tedarik zinciri direktörü unvanıyla çalışıyorum. Uzun süreli staj yaptığınız şirket ile aranızda duygusal bir bağ gelişiyor. Daha üniversitede okurken iş hayatına dair fikirleriniz ya daha önce etrafınızdan duyduklarınızdan ya da hayal ettiklerinizden ibaret oluyor.

Staj ile birlikte bir anda kendinizi iş hayatının içinde buluyorsunuz. Dolayısıyla ilk tercihinizin doğru yer olması iş hayatına dair ilk izleniminiz açısından çok önemli. Unilever’in bu anlamda doğru bir şirket olduğunu düşünüyorum” diyor.

BÜYÜK KAZANIMLAR
Yeşim Tekstil’e ilk adımını stajer olarak atan Kerim Bayram yıllar içinde adım adım yükselerek Yeşim Tekstil’in üretim direktörü pozisyonuna geldi. Babasının da daha önce grup içinde çalışmış olmasının staj için şirketi tercih etmesinde önemli olduğunu belirten Bayram, staj döneminde yaşadıklarını da büyük bir kazanım olarak nitelendiriyor.

“Staj deneyimim şirketin organizasyonel yapısını anlayabilmek, iş süreçlerini gözlemleyebilmek ve gelecekte yapacağım işin inceliklerini öğrenmek bakımından oldukça faydalı oldu. İş hayatına dair ilk izlenimlerim de bu dönemde gelişti” diyor. Staj sonrasında Yeşim Tekstil’in kendisini görüşmeye çağırmasıyla Bayram’ın şirketteki ikinci macerası başlıyor.

Staj dönemimden bu yana çalıştığı Yeşim Tekstil’in artık kendisi için bir aile gibi olduğunu anlatan Bayram, “Uzun yıllardır edindiğim tecrübeler, dostluklar ve yönetim safhasının her aşamasında farklı görevler almam işimi daha iyi yapmam için bana güç veriyor. Şu anda üretim direktörü olarak görevimi sürdürüyorum.~

Genç arkadaşlarımıza mutlaka mezun olmadan önce staj yapmaya başlamalarını öneririm. Farklı şirket ve birimlerde staj yapmak, kariyerlerine hangi yönde devam edeceklerine karar vermelerini kolaylaştıracaktır.”

ALİ TÜRKER ODE YALITIM GENEL MÜDÜRÜ
STAJDAN GENEL MÜDÜRLÜĞE GİDEN YOL
NASIL BAŞLADI?

ÎTÜ inşaat mühendisliğinden mezun olduktan sonra iş arama sürecinde, bir tanıdığım beni ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan’a yönlendirdi. Bu şekilde Orhan Bey ve ODE Yalıtım ile tanıştım. Yabancı dil bilgim sebebiyle yurtdışı firmalarla görüşme görevi teklifi edildi.

STAJ NE KATTI?
Staj sırasında şirketi daha yakından tanıma fırsatım oldu. O zamanlar ODE yeni büyümekte olan bir şirketti. Ancak vizyonunun ve iş yapış şeklinin bana uygun olduğunu gördüm. Ayrıca katkıda bulunabildiğimi görmek, değer yarattığımı bilmek de beni ayrıca teşvik etti. Diğer taraftan yabancı ülkelerle ve firmalarla yeni ürünler hakkında görüşmek ve onları Türkiye’de pazarlamak fikri bana çok cazip geldi.

NASIL YÜKSELDİ?
Şubat 2014’ten bu yana da ODE Yalıtım Genel Müdürü olarak görev yapmaktayım. Şirkette neredeyse her departmanda çalıştım. 1995-98 pazarlama mühendisi, 1998 ile 2000 yılları arasında teknik müdür, ardından 2006’ya dek 6 yıl boyunca pazarlama müdürü, 2006 ile 2011 yılları arasında ise satış-pazarlama direktörü, 2011-2012 strateji ve iş geliştirme direktörü, 2012- 2014 döneminde satış pazarlama koordinatörü olarak çalıştım. Şubat 2014’ten bu yana da ODE Yalıtım genel müdürü olarak görev yapmaktayım.~

GURUR KAYNAĞI
Kişisel gelişim ile şirketin gelişimi neredeyse birbirine paralel gidiyor. Yıllar içinde şirketin büyümesini ve değişimini gözlemleme fırsatınız oluyor. Ben ODE’de ilk çalışmaya başladığımda ODE ürünleri yurtdışından tedarik edip satarken bugün Türkiye’nin en büyük üreticilerinden biri ve 64 ülkeye ihracat yapıyor. Bu başarı hikayesinde, büyük ya da küçük, pay sahibi olma beni gururlandırıyor.

M. EVREN SARIYERLİ    
MERCEDES-BENZ TÜRK PARÇA VE KAROSERİ ÜRETİMİ KISIM MÜDÜRÜ
"HAYALİM HEDEFE DÖNÜŞTÜ"
TERCİHTE İLK ADRESİM

Lise eğitiminde Alman kültürü ve disipliniyle yoğurulmuş ve meslek olarak da makine mühendisliğini seçtim. Staj için ilk tercih edilecek adres elbette Mercedes-Benz Türk olacaktı. Daha lise yıllarındaki proje haftasında, Davutpaşa fabrikasını seçmiş ve yıldızın peşinden koşma hayalim bu sırada oluştu.

ÇOK ŞANSLIYDIM
Bu hedefi gerçekleştirmenin ilk adımı da mezun olmadan önceki son stajımı MercedesBenz Türk bünyesinde yapmaktı. Staj yaptığım büro konusunda çok şanslıydım.

MEZUNİYET SONRASI
Teknik planlama müdürlüğünde stajımı yaptım. Mezuniyet sonrasında da makine yatırım ve tesis planlama mühendisi olarak işe başladım. Teknik planlama departmanında geçirdiğim süre esnasında yüksek lisansımı tamamladım ve askere gittim.~

KARİYER ADIMLARI
Askerden sonra imalatta yönetici, son 3 yıldır parça ve karoser üretimi kısım müdürlüğü görevine devam ediyorum.

AYLİN GÜRBÜZ LÜLECİ TÜRK HENKEL HUKUK MÜŞAVİRİ
"HENKEL BİR YÖNETİCİ OKULU"
ÇOK ÖZEL FIRSAT

Henkel, hayalini kurduğum tüm kriterleri taşıyordu. Çok iyi okullardan gelen donanımlı insanlarla ve farklı ülkelerden profesyonellerle iletişim halinde olmak Henkel’in sunduğu çok özel bir fırsat. Kendimi geliştirebilecek olmanın yanı sıra çok istediğim yurtdışı master başvurularında Henkel’de staj yapmış olmanın beni diğer adayların önüne geçirebileceğini düşündüm.

YÜKSEK SORUMLULUK
Henkel pek çok şirketten farklı olarak stajerlere yüksek sorumluluk veriyor. Stajımı yaparken tamamen şans eseri baş hukuk müşaviri doğum iznini almıştı ve o dönemde yürütme kurulu başkanımız ve üst yönetimle yakın çalışma fırsatı buldum. Daha sonra bana kadro açıldı.

EŞSİZ TECRÜBELER
Şu anda Henkel’de hukuk müşaviri olarak çalışıyorum. Hukuk sektöründe genellikle hukuk bürolarının kariyerinin başındaki kişileri daha iyi geliştirdiğine inanılır. Halbuki bizim sektörümüzde Henkel gibi uluslararası bir şirkette de eşsiz tecrübeler kazanılıyor ve çok daha fazla alanda gelişim fırsatı sunuyor.~

BERK ARI FIAT ÜRÜN PAZARLAMA YÖNETİCİSİ
"BENİ NELERİN BEKLEDİĞİNİ GÖRDÜM"
ÖNÜME IŞIK TUTTU

Makine mühendisliği lisans öğrencisi iken yaz aylarının bir bölümünü staj yaparak değerlendiriyordum. Üretim teknikleri üzerine yapacak olduğum staj için Tofaş’a başvurdum. Staj dönemi önüme ışık tutarak bana ne yapmak istediğimi gösterdi. Üniversiteden mezun olduğumda iş dünyasında beni nelerin beklediğini görme fırsatı buldum.

MAVİ YAKA İLE ÇALIŞMAK
Şirket hakkında ne öğrendiğim konusuna gelirsek, Tofaş’ın dışarıdan göründüğünden çok daha büyük bir organizasyon olduğunu öğrendim. Staj süresince bir diğer şansım da mavi yakalı personel ile çok yakın çalışma fırsatımın olması idi. Bu süreçte kendilerinin hayata, şirkete ve birlikte çalıştıkları beyaz yakalı personele nasıl baktıklarını anlamış oldum.

HEDEFİMİ BELİRLEDİM
Tofaş’taki stajımın bana en büyük katkısı kariyer hedefimi belirlemek oldu. Makine mühendisliği okuyan büyük çoğunluğun aksine ben iş hayatına, ticari kanatta başlamaya karar verdim. Mezuniyet sonrası İngiltere’de University of Warwick’te mühendislik yönetimi yüksek lisansımı tamamladım.

İLK BAŞVURDUĞUM ŞİRKET
Türkiye’ye dönüşümde başvuru yaptığım ilk şirket ise Tofaş oldu. Staj yapmak, size bir şirketin kültürünü tanıma fırsatını sunuyor. Bununla birlikte, ilk iş gününüzde şirketin kapısından içeri girdiğinizde teneffüs ettiğiniz havanın tanıdık olması, o heyecanlı gününüzde sizi rahatlatan hoş bir duygu.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz