Ücretsiz yurtdışı tecrübesi

Şebnem Şahin ile Avrupa Gönüllü Hizmeti Programı'nın detaylarını konuştuk.

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ücretsiz yurtdışı tecrübesi


Katılmak için ne gibi şartlar taşımak gerekiyor?
- Öncelikle 18-30 yaş arası bir genç olarak kendi başınıza bir ajansa başvuramıyorsunuz. Ajansa akredite kurumlar üzerinde başvurulabiliyor. Ajans vize, yemek, ulaşım, konaklama dahil her türlü ihtiyacınızı karşılıyor. Hatta belirli miktarda harçlık veriyor. İşin içine para girdiği için bunun doğru raporlanması gerekiyor. Akredite olmuş bir kurum bulmanız gerekiyor. Bu bir sivil toplum kurulu olabilir,
gençlik merkezleri veya üniversiteler olabilir. Bu saydığımız kurumlardan daha önceden akredite olamamış kurumlar ulusal ajansa başvurup projede yer almak istediklerini söyleyebilir. İsterse gönderen olarak isterse ev sahibi olabilir. Akreditasyon da şu demek: STK'lar, üniversiteler, kamu kurumları, özel kurumlar, Ulusal Ajans'a başvurup ben burada yer almak istiyorum diyebilir. Bu projede yer almak isteyenler, halihazırda akredite kuruluşlar üzerinden başvuracaklarsa www.au.gov.tr sitesinde 'eylem 2' linkine tıklayarak kurumları öğrenebilirler.

Proje uzun süredir sizin gündeminizde ancak katılım düşük. Bunun nedenlerini paylaşabilir misiniz?

- 27 Ekim 2011'de Egemen Bağış'm katılımıyla bir konferans gerçekleştirdik. Valiler, sivil toplum örgütleri davet edildi. Burada AB gönüllü hizmetinde çalışan 300 kişilik bir katılım oldu. Orada kanaat önderlerine gönüllük için neler yapabileceklerini sorduk. Bütün bir kentin etkinliği haline gelsin istiyoruz. Bunun için 10 kent seçtik. Bu kentleri seçerken coğrafyada her yere ulaşabilmek istedik.


BAŞVURU İÇİN ADIM ADIM YAPILMASI GEREKENLER
1-  Öncelikle AGH hakkında detaylı bir bilgi almalısınız.
2-  Ardından başvurular, ancak sivil toplum kuruluşları aracılığı ile yapılacağı için bir gönderen kuruluş (dernek, vakıf, belediye, tüzel kişilikler) bulmanız gerekli. Türkiye'deki onaylı gönderen kuruluşları http://http//http//ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfm adresinden bulabilirsiniz.
3-  Bu adres bir arama motoru olup girdiğinizde karşınıza çıkan "Country-ülke" bölümünde 'Turkey-Türkiye" seçeneğini seçin ve "Submit query-sorgula" butonuna basın. Karşınıza gelen kuruluşların sağ tarafında S, C ve H harfleri göreceksiniz.
4-  S harfi gördüğünüz bütün kuruluşlarla iletişime geçebilirsiniz. Daha sonra yine http://http//ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfm sitesinden size uygun projeleri bulup gönderen kuruluşunuz aracılığı ile ev sahibi kuruluşlar (Avrupa'daki sivil toplum kuruluşları) ile irtibata geçmeniz gerekli.
5-  Bu kuruluşlara özgeçmişinizi ve neden o projede yer almak istediğinizi ve kişisel özelliklerinizi anlattığınız bir motivasyon mektubu göndermelisiniz.
6-  Olumlu cevap aldıktan sonra başvuru formunu doldurup Ulusal Ajans ile irtibata geçmeniz gerekli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz