Unilever'in 4 önemli koşulu

"Unilever Türkiye olarak kendine özgüveni olan, risk alabilen, hayalkri olan, zorluklar karşısında yılmayacak ekip arkadaşları arıyoruz"

1.05.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Unilever'in 4 önemli koşulu


İşe alımların çoğunu yönetici adayları oluşturuyor. Bunlar nasıl bir eğitim programından geçiyor?
Evet, üniversite öğrencileri işveren markamızın hedef kitlesi ve en temel mecramız da kampüsler... Unilever Türkiye olarak 'liderlik geliştirme' misyonuyla 'geleceğin liderlerini' yetiştiriyoruz. Şirket kültürümüzün yanı sıra yeni mezun arkadaşlarımıza sağladığımız bu imkan, gençlerin en çok çalışmak istedikleri şirketler arasında Unilever'in ilk sıralarda yer almasını sağlıyor. Genç yeteneklere dinamik, kendini geliştirmeye zorlayıcı, kişilerin farklılıklarının değer gördüğü bir çalışma ortamına sunuyoruz. Global bir şirket olmanın avantajlarını, bulunduğumuz yerlerdeki köklerimize tutunarak yaşıyoruz. Herkese potansiyelini kendi tarzıyla en üst seviye kullanabileceği bir ortam sunuyoruz. Bu programa katılan çalışanlarımıza daha kariyerlerinin başında büyük sorumluluklar veriyoruz. Aynı zamanda alanlarında uzman kişilerden eğitim alıyor, son teknikleri kavrayıp kullanabiliyorlar. Kendilerine verilen sorumluluk ve yetkiler sayesinde sonuca yönelik çalışıyorlar ve böylece çok yönlü, başarılı birer lider oluyorlar. Bu nedenle tüm dünyadaki çeşitli topluluk ve şirketlerde, Unilever çalışanlarının kilit pozisyonlarda bulunması çok da tesadüf değil. Bu bakımdan, bazen kendimize 'Liderlik Üssü' adını yakıştırıyoruz.

Yılda kaç yeni istihdam sağlıyorsunuz? Bunların ne kadarı yeni mezunlardan oluyor?

2011 yılında istihdam için öngördüğümüz rakamlar, tamamen yıllık iş hedefleri ve şirket içindeki kariyer planları doğrultusunda hesaplanıyor. Her yıl bu parametreler bazında alınacak kişi sayısı da değişiyor. Genel olarak istihdam politikamıza baktığımızda Unilever Türkiye'de istihdam edilen arkadaşlarımızın yüzde 80'inin management trainee (MT) alımlarımızdan, yani yeni mezun veya en fazla 2 yıla kadar tecrübesi olan arkadaşlarımızdan oluştuğunu söyleyebiliriz.

Bu yıl kaç yeni mezunu işealacaksınız?

Her yıl yaklaşık 30 üniversite öğrencisinin iş dünyasına adım atmasını sağlayarak onları staj programımıza dahil ediyoruz. Staj programına alınan yeni mezun arkadaşlarımıza, üç ay boyunca bir Unilever çalışanı olarak baştan sona bir proje üstünde çalışma ve iş dünyasını yakından tanıma fırsatı veriyoruz. 2011 planlarımız çerçevesinde yine bu sayıyı koruyacağız. Büyüyen iş hacmimiz, yıllık hedeflerimiz ve yapılan bütçe doğrultusunda ayrıca 2011'de yaklaşık 30 MT almayı planlıyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz