VELİAHTLAR NEREDE OKUDU?

İş dünyası büyük oranda aile şirketlerinin hakimiyetinde… Durum böyle olunca veliahtların eğitim hayatı da oldukça önemli. Çünkü işlerin yolunda gitmesi için iyi eğitimli yeni aile bireylerinin yetişmesi gerekiyor. Türkiye’deki aile şirketleri veliahtların eğitimine çok önem veriyor. İzzet Özilhan’dan Kamil Yazıcı’ya, Hacı Sabancı’dan Niv Garih’e Kerem Kamışlı’dan Osman Geylan’a iş dünyasının veliahtlarının eğitim hayatlarını araştırdık.

10.03.2015 12:41:350
Paylaş Tweet Paylaş
VELİAHTLAR NEREDE OKUDU?
Anadolu Grubu veliaht yetiştirmede en başarılı örneklerden biri. Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Tuncay Özilhan’ın oğlu İzzet Özilhan, SaintMichel Fransız Lisesi’ndenmezun olduktan hemen sonra ABD’ye gitti. Fransız okulundan mezun olduğu için önce 1 yıl dil eğitimi aldı. Sonra Holstein Üniversitesi’nde bankacılık ve finans bölümünde üniversite eğitimini tamamladı.Okul bitikten sonra 2 yıl Rusya’da Coca Cola’da çalışan Özilhan, bugün Efes Pilsen Türkiye’de satış direktörlüğünün altında HORECA kanalını yönetiyor. Yine Anadolu Grubu’nun kurucularından Kamil Yazıcı’nın torunu Kamil Yazıcı’nın eğitimve kariyer öyküsü de oldukça ilgi çekici. ABD’de doğan Yazıcı, New York Askeri Okulu’nda okudu. Üniversite eğitimini ise Atlanta Emory Üniversitesi’nde tamamladı. 2000 yılında gruptaki kariyerine rotasyon programıyla başlayan Yazıcı, 2002 yılında Rusya’ya gitti ve 10 yıl orada kaldı. Bu sürede Moskova’da yüksek lisansını da tamamlayan Yazıcı, son 3 yıldır Efes Moldova’nın genel müdürü. Kariyerini planlarken o dönem grupta olan Coca-Cola CEO’su Muhtar Kent’e danıştığını söylüyor. Yazıcı, 6 ay için gittiği Rusya’da pazarın dinamikliği nedeniyle 10 yıl kaldığını belirtiyor. Hem İzzet Özilhan hem Kamil Yazıcı en büyük hayallerinin ise Efes’i global bir marka haline getirmek olduğunu belirtiyorlar. Sadece Anadolu Grubu’nun veliahtları değil, Hacı Sabancı’dan Niv Garih’e Kerem Kamışlı’dan Osman Geylan’a iş dünyasının veliahtlarının eğitim hayatlarını araştırdık.
KEREM KAMIŞLI’NIN TERCİHİ Kerem Kamışlı, Esas Holding Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Sabancı’nın torunu, holdingin yönetim kurulundaki Emine Sabancı Kamışlı ve Erhan Kamışlı’nın oğlu. Kamışlı, iş dünyasında yeni kuşağa da liderlik yapan isimlerden biri. Yenibirlider Derneği’nin kurucuları arasında yer alan Kamışlı, eğitim hayatına dair kararlarında ailesinin hep desteğini aldığını söylüyor. İlkokul ve ortaokulu Yüzyıl Işıl Okulları’nda tamamlayan Kamışlı, liseyi İsviçre’nin Lugano kentindeki TASİS’te okudu. Kamışlı, şu anda üniversite eğitimine devam ediyor. Boston Üniversitesi’nde finans bölümünde öğrencilik yaşamını sürdürüyor. İlkokul ve ortaokulu doğal olarak ailesinin yönlendirmesiyle okuduğunu söyleyen Kamışlı, “Lisede ailemle ortak karar alıp yurtdışına çıktım. Üniversiteyi hep Amerika’da okumak istiyordum. Bu nedenle Boston Üniversitesi tamamıyla kendi tercihimdi” diyor. Kamışlı, Sabancı Ailesi’nde ABD’deki TUFTS Üniversitesi’nde okumanın neredeyse gelenek haline geldiğini söylüyor. Kamışlı, “Ağabeyim de dahil olmak üzere ailemizden birçok kişi Boston’daki TUFTS Üniversitesi’nde ekonomi okudu. Ben de başlarda acaba TUFTS’ta mı okumalıyım diye düşündüm ama sonrasında okumak istediğim alanın finans olduğunu düşününce Boston Üniversitesi’nde karar kıldım” diye devam ediyor. Peki Kamışlı geriye dönüp baktığında yaptığı eğitim seçimlerinden memnun mu? Kamışlı, “Geriye baktığımda hiç keşkem yok. İyi ki Lugano’ya liseye gitmişim ve iyi ki Amerika’da Boston Üniversitesi’ni seçmişim” diyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz