Y kuşağını cezbetme yarışı

Şirketlerin Y kuşağından beklentileri yüksek. Birçok kuruluş, Y kuşağının kendilerine farklı bakış açısı kazandırmasını bekliyor.

25 EYLÜL, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Y kuşağını cezbetme yarışı


KORKUTAN ÖZELLİKLER
Her ne kadar şirketler Y kuşağından büyük beklentiler içinde olsalar da bu kuşağın onları endişelendiren özellikleri de var. Bu özelliklerin başında da aşırı özgüven, benmerkezcilik, özgürlüğe aşırı düşkünlük, dikkat eksikliği, sabırsızlık ve eleştiriye karşı tahammülsüzlük geliyor.

Anadolu Efes İnsan Kaynakları Direktörü M. Adnan Aktan, Y kuşağının kendine duyduğu aşırı güvenin benmerkezciliğe dönüştüğünü ve bunun da takım çalışmasını zedelediğini belirtiyor. “Aynı şekilde yine Y kuşağının bir diğer özelliği olan ‘özgürlüğe aşırı düşkünlük’ ise yaratıcılığın kaçınılmaz bir girdisi iken, öte yandan tam zamanlı çalışma koşullarına uyumda sıkıntı yaratabiliyor. Olaylara sorgulayıcı bir şekilde yaklaşımları olan bu kuşağın verilen işi ezbere kabul etmeleri mümkün değil.

Karşımızdaki sorgulayan jenerasyonun bu özelliği bizim de kendimizi ve yapılan işleri sorgulamamıza sebep olurken, bunun zamanlamasını ve dozunu iyi ayarlamak gerektiğini unutmamak gerekir” diyor.

Arzum İnsan Kaynakları Müdürü Selçuk Dörtkaya’ya göre bu kuşak sorunları kendi başına çözmek için yeterli gayreti göstermiyor. Sorunla karşılaştıklarında otoritenin desteğini bekliyorlar. Yeşim Tekstil İnsan Kaynakları Yöneticisi Özlem Şenkoyuncu da aynı noktaya değiniyor. Y kuşağının zorluklar karşısında çabuk pes etmesinin şirketler için dezavantaj olduğunu söylüyor.

TurkNet İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şermin Yılmaz da Y kuşağının kariyer basamaklarını hızla ilerlemek istediğini, bu gerçekleşmeyince mutsuz olduğunu anlatıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.